Dini turizm obyektləri
Əshabi-Kəhf  Naxçıvan şəhərindən təqribən 12 km aralı, Haçadağ və Nəhəcir dağları arasındakı təbii mağarada yerləşən dini ziyarətgahdır. Əshabi-Kəhf ziyarətgahı ən qədim zamanlardan müqəddəs bir yer, ulu Tanrıya inam, ümid bəsləyən, ilahi gücünə inanan insanların səcdəgahı kimi şöhrət qazanmışdır. Ziyarətgah min illərdir burada yaşayan və bura ziyarətə gələn insanların inanc yeri olmuşdur. Aparılmış tədqiqatlar sübut edir ki, Qurani-Kərimdə adı çəkilən Əshabi-Kəhf məhz Naxçıvandadır.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin tapşırığı və himayəsi ilə Əshabi-Kəhfdə abadlıq və yenidənqurma işləri aparılmışdır. Ziyarətgahın girişində bu haqda məlumat verən kitabə qoyulmuşdur. Kitabədə deyilir: “Əshabi-Kəhf ziyarətgahında bərpa və abadlıq işləri 1998-ci ildə Azərbaycan Prezidenti möhtərəm Heydər Əliyevin tapşırığı və himayəsi ilə görülmüşdür”. Son illərdə Əshabi-Kəhf ziyarətgahının ərazisində aparılmış yenidənqurma, bərpa və abadlıq işləri zamanı zəvvarlar üçün rahat şərait yaradılmış və məscid tikilmişdir. Hazırda buraya Azərbaycanın başqa bölgələrindən və xarici ölkələrdən zəvvarlar, turistlər və qonaqlar gəlir.
NUH PEYĞƏMBƏRİN MƏZARÜSTÜ TÜRBƏSİ
Naxçıvan şəhərinin cənub tərəfində, "Naxçıvanqala" Tarix-Memarlıq Muzey Kompleksi ərazisində VIII-XII əsrlərə aid memarlıq abidəsidir. XIX əsrin 80-ci illərində Naxçıvan şəhərində yaşayıb pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olmuş rus maarifçisi K.A.Nikitinin «Naxçıvan şəhəri və Naxçıvan qəzası» adlı məqaləsində Həzrəti Nuh Peyğəmbərin buradakı məzarı və türbəsi aşağıdakı kimi təsvir olunmuşdur: «Nuhun qəbri Naxçıvan şəhərinin cənub tərəfində, qədim qalanın qalıqlarının yaxınlığında yerləşir. Məzarın hazırkı görkəmi 8-ci yüzillikdə bərpa edilmişdir. İndiki görkəmdə məzar yerdən qalxan, çox da böyük olmayan türbəni xatırladır. Əvvəlcə burada məbəd olmuş, sonra uçub dağılmışdır. Hazırkı türbə keçmiş məbədin aşağı mərtəbəsinin qalıqlarından ibarətdir. Məbədin pilləkənlərlə aşağı düşmək tələb olunan interyeri dairəvi, ortadan daş dirəklə möhkəmləndirilmiş, sərdabə tipindədir. Rəvayətə görə həmin dirəyin altında Nuhun cənazəsi yerləşir. Sərdabədə obrazların və bəzəklərin təsviri yoxdur. Sərdabənin divarları ağardılmış, səyyahların və ibadətə gələn zəvvarların müxtəlif dillərdə olan adları ilə yazılıb doldurulmuşdur». K.A.Nikitin həmçinin yerli əhalinin köməyi ilə Nuh peyğəmbərin bu qədim diyarla əlaqəsinə dair rəvayətləri toplayıb yazıya almış və onun buradakı məzarının yerini müəyyənləşdirmişdir. V.M.Sısoyev əsərində «Nuhun türbəsi» haqqında məlumat verərkən sərdabənin tərəflərin 2,5 metr olan səkkizguşəli prizma şəklində olduğunu qeyd etmişdir. Azərbaycan realist rəssamlıq sənətinin banisi Bəhruz Kəngərli (1892-1922) XX əsrin əvvəllərində yağlı boya ilə Naxçıvan şəhərindəki Nuhun türbəsinin naturadan şəklini çəkmişdir. Əsərdə Nuh peyğəmbərin türbəsi ilə yanaşı, türbənin yerləşdiyi ərazi də təsvir edilmişdir.
Naxçıvanda Nuhun qəbri ilə bağlı xeyli əfsanələr var. Əfsanəyə görə dünya tufanı zamanı Həzrəti Nuh peyğəmbərin gəmisi Naxçıvan ərazisindəki Haçadağa toxunmuş, Qapıcıq zirvəsinə yaxın dağ ətəyində lövbər salmışdır. Həmin yerin Gəmiqaya adlandırılması, bu ərazidə "Nəbi yurdu" adlanan yaylaq yerinin və yaxınlıqda "Nuhdaban" adlanan qədim yaşayış məskəninin mövcud olması əfsanədə öz əksini tapan mətləblərin gerçəkliyə uyğunluğunu ehtimal etməyə əsas verir. Həzrəti Nuh peyğəmbərlə bağlı  rəvayətlərdə hətta onun özünün və bacısının məzarlarının Naxçıvan şəhərində olması barədə məlumatlar öz əksini tapmışdır. Nuhun türbəsinin Naxçıvanda olması haqqında İ.Şopen, Dyubua-de Monpere, K.A.Nikitin, V.M.Sısoyev və digər tədqiqatçılar məlumat vermişlər.
NAXÇIVAN ŞƏHƏRİNDƏ İMAMZADƏ KOMPLEKSİ
Naxçıvan şəhərinin cənub-şərq hissəsində memarlıq abidəsidir. XVI-XVIII əsrlərdə formalaşmışdır. 3 binadan ibarətdir. Kompleksin özəyini planda kvadrat şəkilli, xarici görünüşünü isə kubik formalı qülləvari türbələrdən gələn dairəvi gövdənin qovuşduğu kompozisiya-türbə təşkil edir. Türbəyə bitişən, nisbətən böyük həcmə malik və qərbdən giriş qapısı olan bina kompleksin mərkəz hissəsini təşkil edir. Keçən yüzilliyin 20-ci illərində Naxçıvanda olan rus alimi V.M.Sısoyevin yazdığına görə kompleksin bu hissəsi Naxçıvan xanlarının məqbərəsi hesab edilirmiş. Alimin şəhadətinə görə burada Abbasqulu xanın hicri 1337-ci ildə (1918) vəfat etmiş oğlu Mustafaqulu xan Naxçıvanskinin qəbri varmış. Ancaq bu və orada olan digər qəbirlər zaman keçdikcə dağılmış və məhv olmuşlar. Kompleksdən azca aralı şimal tərəfdə başqa bir türbə vardır. Bişmiş kərpicdən inşa edilən bu türbə aşağıdan kvadratşəkilli götürülərək yuxarıda çoxbucaqlı şəkildə inşa olunmuş, üstü günbəzlə örtülmüşdür. Kompleksə daxil olan başqa tikililərlə müqayisədə bu türbə yaxşı vəziyyətdə qalmışdır. Ancaq onun içərisində heç bir qəbir və xatirə kitabəsi qalmadığından təyinatı aydınlaşdırılmamışdır. İmamzadə kompleksinə daxil olan binalar bir-biri ilə uyarlıqda olub, bitkin memarlıq ansamblı yaratmışdır. Kompleksin ətrafında orta əsrlərə aid qəbiristanlıq olmuşdur. Zaman keçdikcə buradakı qəbirlərin bir hissəsi dağılmış, bir hissəsi isə indiyədək qalmaqdadır. Orada torpağın altından aşkar edilmiş XVI əsrə aid məzar kitabələri tədqiq edilmişdir. Burada bişmiş kərpicdən hörülmüş tağvarı sərdabələrə təsadüf olunmuşdur. Zaman keçdikcə nekropolun yeri dəyişmiş və abidənin yaxınlığındakı təpəyə keçmişdir. Orta əsrlərdə ərazidə fəaliyyət göstərən bəzi sufi təriqətlərinin üzvləri kompleksdən bir müddət özlərinin yaşayış, ibadət və zikr yeri–xanəgah kimi istifadə etmişlər. Ümumiyyətlə, bu cür komplekslərin səciyyəvi xüsusiyyəti əvvəllər mövcud olmuş dəfn tikililərinin təmir, bərpa və yenidənqurma yolu ilə abadlaşdırılmasından və bərpa olunmuş məqbərəyə bitişik məscid, təkyə və digər xidmət otaqları tikilməsi yolu ilə dini kompleksin yaranmasından ibarətdir. Ərazimizdə XVII-XVIII əsrlərdə fəaliyyət göstərən sufi təriqətləri mənsubları mövcud imamzadələrdən yaşayış, ibadət və zikr yeri kimi istifadə etdiklərindən həmin dövrlərdə bölgədə xanəgahlar inşa edilməmişdir. Memarlıq kompleksi 2018-ci ildə əsaslı şəkildə təmir olunaraq yenidən bərpa edilmişdir.
İmamzadə türbəsi İmamzadə Kompleksinə daxil olan və onun özəyini təşkil edən memarlıq abidəsidir. Səkkizbucaqlı "soğanvari" günbəzlə örtülmüş  türbə-sərdabə bu sahənin keçmişdə əhəmiyyətli məqbərələr yerləşən ərazi olduğunu ehtimal etməyə əsas verir. Aşağıdan kvadrat şəkildə inşa edilən abidənin yuxarı hissəsində, silindr şəkilli gövdəsində memar çox ustalıqla qırmızı rəngli bişmiş kərpicləri üfüqi, tünd-bənövşəyi rəngli, kaşılı kərpicləri isə şaquli şəkildə simmetrik düzərək Bərdə türbəsində olduğu kimi xalını xatırladan bəzək ünsürü və kufi xətlə dəfələrlə təkrarlanan epiqrafik motiv - "Allah" sözünü yaratmışdır. Türbənin içərisində əhali tərəfindən ziyarət edilən bir qəbir vardır. Qəbirin üzərində epitafiya-məzar kitabəsi olmadığı üçün onun mənsubiyyəti, kimə aid olması haqqında dəqiq fikir söyləmək mümkün deyildir. Ancaq şəhərin yaşlı əhalisinin söylədiyinə görə bu qəbirdə şiələrin 8-ci imamı Rzanın oğlu dəfn edilmişdir. Epiqrafçı alim İ.Əzimovun keçən yüzilliyin 20-ci illərində yazdığına görə türbənin şimal-qərb tərəfində nəsx xətti ilə ərəb dilində yazılmış kitabə olmuşdur. O, vaxtilə rus alimi N.V.Xanıkovun diqqətini cəlb etmiş, kitabənin mətnini və rus dilində tərcüməsini nəşr etdirmişdir. Kitabənin mətnində yazılmışdır: "Bu imarətin bina edilməsini böyük sultan, xaqan, hörmətli əmir, ərəb və əcəmlərin hakimi, sultan Əbu Müzəffər şah Təhmasib Bahadır xanın hakimiyyəti zamanında mərhum, günahları bağışlanmış Hacı Fulad bəyin oğlu, zəmanənin xeyirxahı Həzrət Rufai bəy əmr etmişdir". Kitabədə tarix qeyd olunmasa da, orada vurğulanan "Əbu Müzəffər şah Təhmasib Bahadır xanın hakimiyyəti zamanında" sözlərinə əsasən türbənin inşa tarixini müəyyənləşdirmək mümkündür. Əbu Müzəffər şah Təhmasib Bahadır xan Səfəvi hökmdarı şah Sultan Hüseynin oğludur. Tarixdə II şah Təhmasib adı ilə tanınan bu adam 1722-32-ci illərdə hakimiyyətdə olmuşdur. Deməli, türbə XVIII əsrin 20-ci illərində inşa etdirilmişdir. Hazırda həmin kitabənin mətni İ.Əzizbəyovun oxunuşuna əsasən yeni bir daşa köçürülərək əvvəlki kitabənin yerinə qoyulmuşdur. Türbənin yaxınlığında Naxçıvan şəhərinin antik və orta əsrlərdə mövcud olmuş ikinci qala divarının qalığı aşkar edilmiş, sənətkarlıq nümunələri tapılmışdır.
Nehrəm İmamzadəsi
Nehrəm İmamzadəsi bərpa olunub - FOTOLAR | "Nuhçıxan" İnformasiya AgentliyiNehrəm İmamzadəsi - XVIII əsrdə inşa olunmuş İslam müqəddəsləri ilə əlaqədar yaranmış memarlıq nümunələrindəndir. Burada yeddinci imam Musa Kazımın oğlu Seyid Əqil dəfn olunub. Aşağı hissəsi kvadrat şəklində olan abidənin tavanı tağvari günbəzlə örtülüb.
Kompleks türbə, məscid, təkyə və başqa yardımçı binalardan ibarətdir. Türbənin daxilində, divarlarda gəc və kaşı üzərində rənglə yazılmış kitabələr vardır. Həmin kitabələrin mətni dini xarakterli kəlamlardan ibarətdir. Abidənin  mehrabından yuxarıda, günbəzvari çərçivə içərisində yazılan kitabələrdən birinin mətni belədir: “Ya Rəbb! Ya Məhəmməd! Ya Əli!”. Başqa bir çərçivə içərisində isə “Ya Allah, Məhəmməd, Əli, Fatimə, Həsən və Hüseyn. 138” söz­ləri yazılmışdır.
Kitabədə qeyd edilən “138” rəqəmi türbənin inşa tarixini əks etdirir. Ancaq kitabənin yazıldığı xətt, bəzi tarixi faktlar, türbənin memarlıq xüsusiyyətləri оnun hicri-qəməri təqvimi ilə 1138-ci ildə (miladi ilə 1725-ci il) inşa edildiyini söyləməyə əsas verir.
Nehrəm qəsəbəsindəki bu kompleks Naxçıvan imamzadəsi ilə bir dövrdə - Səfəvi şahı II Təhmasibin zamanında (1722-1732-ci illər) inşa olunmuşdur.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin tapşırığı ilə 2018-ci ildə İmamzadə kompleksində bərpa işləri aparılmışdır.
ASNI PİRİ
Kəngərli rayonunun Qarabağlar kəndindən şimalda ziyarətgahdır. Asnı çayının qaynağı xalq arasında müqəddəs pir kimi ziyarət olunur. Asnı çayı ilə bağlı bir-birindən fərqli üç əfsanə qeydə alınmışdır. Əfsanələrin birində deyilir ki, bir kişi olan-qalan varını qızıla çevirib əsanın içinə doldurur. Dərələyəzdən olan bu kişi su içəndə əsası bulağa düşür və axıb gedir. Həmin su əsanı gətirib Qarabağlara çıxardır. Bu əsanı bir çoban tapır. Çomağın sahibi axtara-axtara gəlib bu kəndə çıxır. Kişi baxır ki, əsası çobandadır. Əsanın sirrini deyib onu çobandan alır. Qayaların arasından çıxan gur bulaq xalq tərəfindən müqəddəsləşdirilmiş və ziyarətgaha çevrilmişdir. Əvvəlcə pirin yaxınlığında möhrədən tikilmiş dörd künc formalı bina olmuşdur. Hazırda həmin binanın yerində monumental bir memarlıq abidəsi ucaldılmışdır. Pirin içərisində orta əsrlərə aid iki qəbir vardır. Qəbirlərdəki sinə daşlarının üzərində ərəb əlifbası ilə kitabələr vardır. Kitabələrin oxunmasına əsasən qəbir abidələrini XIV əsrə aid etmək olar. Lakin pirin tarixi Azərbaycan türklərinin dağ, su və ağac inancı ilə bağlı olub daha qədim dövrə aiddir. Piri e.ə. 1-ci minilliyə aid etmək olar.
ƏRMƏMMƏD (ALMƏMMƏD)  PİRİ
Culfa rayonunun Camaldın kəndindən təqribən 4-5 km şərqdə yüksək dağ üzərində yerləşən bu qədim mağara 1974-cü ildə qeydə alınmış ziyarətgahdır. Mağarada təsadüfi tapıntılar nəticəsində daş əmək alətləri, Mustye mədəniyyəti üçün səciyyəvi olan müxtəlif lövhələr aşkar olunmuşdur. Tapıntıların təqribən 40-50 min il əvvəlki dövrə aid olduğu ehtimal edilir. Alməmməd piri adlandırılan pir-ziyarətgah ətrafı böyük ağaclarla əhatə olunmuş bir binadan ibarətdir. Binanın giriş qapısının sol tərəfində qəbir var. Binanın içərisində başqa bir qəbir də vardır. Pirdə əsas ziyarət obyekti həmin qəbirdir. Ziyarətə gələn zəvvarlar hər iki qəbiri ziyarət edirlər. Ancaq qəbirlərin üzərində epiqrafik sənəd-kitabə olmadığı üçün onların mənsubiyyəti və dövrü aydınlaşdırılmamışdır. Əhali arasında pir haqda müxtəlif rəvayətlər mövcuddur. Ziyarətgah-pir e.ə. 3-1-ci minilliklərə və orta əsrlərə aiddir.
PARÇI İMAMZADƏSİ
Qədim və zəngin tarixi keçmişə malik olan Naxçıvan çoxsaylı abidələr diyarı kimi tanınır. Belə abidələrdən biri də Şərur rayonunun Xanlıqlar kəndindəki orta əsr Azərbaycan memarlığının qiymətli nümunələrindən olan, xalq arasında “Parçı Piri” kimi tanınan “İmamzadə”dir.
“İmamzadə” xalqımızın mənəvi dəyərlərini, dini baxış və təsəvvürlərini, inanclarını, etnopsixoloji və əxlaqi münasibətlər sistemini özündə təcəssüm etdirən tarixi abidə kimi dövlət qeydiyyatına alınıbdır. “Parçı İmamzadəsi” yüksək sənətkarlıq və memarlıq xüsusiyyətlərinə malikdir.
“İmamzadə” giriş, salon və otaqdan ibarətdir. Aşağıdan kvadrat şəklində inşa edilən bu abidənin yuxarı hissəsi tağvari günbəzlə örtülüb. Tədqiqatçıların fikrincə, “İmamzadə” XVI əsrə aiddir. Binanın daxilində bir məzar vardır. Bu məzarın üzərində əvvəllər kitabə olub. 1928-ci ildə tədqiqatçılar kompleksdə olarkən qəbrin üzərindəki kitabədə ərəb əlifbası ilə “İbrahim Musa oğlu” yazıldığını müəyyənləşdiriblər. Yerli əhalinin fikrincə, yeddinci İmam Museyi Kazım öldürüldükdən sonra oğlu İbrahim Şərura gələrək burada yaşamışdır. Vəfat etdikdən sonra qəbri ziyarətgaha çevrilmişdir. Sonralar isə qəbrin üzərində türbə ucaldılmışdır. Əhalinin məlumatına görə İmam Museyi Kazımın övladlarından Seyid Əqil Nehrəm kəndində, Seyid Səfi (Səffan) Düylün kəndində, Seyid Əhməd Mehri rayonunun Buğuçar kəndində, Seyid Qasım isə Cənubi Azərbaycanın Sofiyan kəndində yaşamış və həmin kəndlərdə vəfat etmişlər. İmamın qızlarından Rübabə İraqda (Bağdad şəhəri yaxınlığında), Hökümə isə Abşeron rayonundakı Şıx kəndində dəfn olunmuşdur.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin Sərəncamına əsasən 2015-2016-cı illərdə “İmamzadə”də bərpa işləri aparılmışdır. Bərpa zamanı bənzərsiz sənət nümunəsi kimi diqqəti çəkən “İmamzadə”nin tarixi görkəmi və qədim memarlıq elementləri qorunub saxlanılmışdır. Hazırda İmamzadə həm yerli vətəndaşlar, həm də xarici turistlər tərəfindən ziyarət edilir.
PİRİ-SÜLEYMAN
Şərur rayonunun Tənənəm kəndi ərazisindədir. “Piri-Süleyman” türbəsi sadə formada tikilmiş sərdabə və günbəzli binadan ibarətdir. Sərdabənin içərisində 1 qəbir vardır. Uzun illərdən bəri abidə ibadətgah kimi ziyarət olunur. Ziyarətgahın giriş qapısı üzərində vaxtilə kitabə olsa da, dövrümüzədək  qalmamışdır. Tədqiqatçıların fikrincə, XIV-XV əsrlərdə burada hansısa sufi təriqəti fəaliyyət göstərmiş, Süleyman isə onun rəhbər şeyxlərindən olmuşdur.
“Piri-Süleyman” türbəsi insanların inanc yeri, müqəddəs ziyarətgahı və eyni zamanda turizm üçün əhəmiyyətli abidədir.
NÜSNÜS PİRİ
Ordubad rayonunun Nüsnüs kəndində orta əsrlərə aid ziyarətgahdır. Kəndin qərbində, nisbətən hündür ərazidə inşa edilmiş, tarixi-memarlıq abidəsi kimi diqqəti cəlb edən məscid binasının 1-ci mərtəbəsində yerləşir. Məscidin həyətindəki sadə quruluşlu məzarda kimin dəfn olunduğu barədə dəqiq məlumat yoxdur. Onun Dahyanus (Dağ Yunus) dövrünə, Əshabi-Kəhflə eyni tarixə aid olduğu da söylənilir. Məscidin mərkəzində hündürlüyü təxminən 5 m olan daş sütun var. Rəvayətə görə, o bir neçə dəfə dağıdılmış, lakin yenidən peyda olmuşdur. Pirin giriş qapısı Ordubad ərazisində geniş yayılmış möhkəm qoz ağacı materialından hazırlanmışdır. Qapının üzərində süls xətti ilə ərəb dilində doqquz sətirlik kitabə həkk edilmişdir. Kitabənin mətnindən aydın olur ki, məscid Elxani hökmdarı Əbu Səid Bahadır xanın (Olcaytu Məhəmməd Xudabəndənin oğlu) dövründə (1316-1335) Atabəyin candarı Sədr bin Sarim bin Səncər bin Aytəkinin əli ilə bina tikilmişdir. Tikinti işləri 4 ramazan 726-cı ildə (04.08.1326) başa çatmışdır. Pir və onun üzərindəki məscid 1992-93-cü illərdə kənd camaatının təşəbbüsü və vəsaiti ilə təmir edilmiş, divarlarda Quran ayələri və dini xarakterli kəlamlar yazılmış, müqəddəs yerlərin şəkilləri çəkilmişdir.

ASHABI-KAHF  SANCTUARY
Ashabi-Kahf is a sanctuary in the natural cave, between Ilandagh and Nahajir mountains, at 12 km distance from Nakhchivan city. Since ancient times, Ashabi-Kahf has been considered as a sacred place, a kind of altar of people who had faith in the Great God. This sacred place was a place of faith for local people and pilgrims for thousand years. Researches show that Ashabi-Kahf cave mentioned in Holy Koran is in Nakhchivan.
By the task and initiative of Heydar Aliyev, national leader, the renovation works were held in Ashabi-Kahf. An inscription dealing with this was arranged at the entrance of the place of pilgrimage. The inscription says: “The restoration and construction works in the place of pilgrimage were carried out by the task and initiative of Heydar Aliyev, president of the Azerbaijan Republic since 1998”. Later years, as a result of restoration-construction Works, very good conditions were created for the pilgrimages, and a mosque was built for them. Today, the pilgrimages, tourists, and guests from other regions of Azerbaijan and foreign countries visit here.
THE TOMB OF PROPHET NOAH
It is an architectural monument of the VIII-XII centuries, in the area of Kohnagala, in the South part of Nakhchivan. In the article “The city of Nakhchivan and the Nakhchivan uyezd” by K.A.Nikitin, a russian educator who lived in Nakhchivan in the 80s of the XIX century, the grave and tomb of his Excellency, prophet Noah was depicted as follows: “The grave of Noah is situated near the remainders of the old fortress, in the South of Nakhchivan city. The today’s image of the grave was restored in the 8th century. Today’s grave reminds the tomb not higher from the ground. Before there was a temple, but then it was destroyed. Today’s tomb consists of the remainders of that temple. The interior of the temple to go downstairs is round and was enforced with a stone pole in the center and is a vault type. According to the legend, the grave of Noah is situated under it. There is no depiction of the images and decorations in the vault. The walls of the vault were whitened, and the names of the travellers and pilgrimagers were written in different languages on the walls”. With the help of local people, Nikitin compelled and wrote the legends about the link of prophet Noah with this land and identified place of grave. While V.M.Sisoyev gives information about “The tomb of Noah” in his work, he states that the sides of the vault were in the octogonial prism form of 2,5m. At the beginning of the XX century, Bahruz Kangarli, the founder of the Azerbaijan realist work of Artist (1892-1922), painted the tomb of Noah from nature in oil paint. Along with the tomb of Noah, the place of tomb was also described in the painting.
There are enough more legends about the grave of Noah in Nakhchivan. According to the legend, during the world storm the ark of prophet Noah struck the Ilandagh which is situated in the territory of Nakhchivan and then dropped anchor on the mountain slope near the top of Gapijig. Naming that place Gamigaya, the existence of the Nabi land summer pasture and very ancient dwelling place named Nuhdaban not far from ground on the reality of the sources resembled in the legend. In the stories connected with prophet, Noah there is information that his and even his sister’s graves were in the city of Nakhchivan. I.Shopen, Dyubua-de Monpere, K.A.Nikitin, V.M.Sisioyev, and other investigators gave information about the tomb of Noah.
IMAMZADEH COMPLEX
It is an architectural building in the South-east part of Nakhchivan city. It belongs to XVI-XVIII centuries and consists of 3 buildings. The core of complex consists of composition-tomb. A building, adjoining the tomb, a little bigger in volume and an entrance door from the west, is the center part of the complex. According to the writing of V.M.Sısoyev, who was in Nakhchivan in the 20s of last century, this part of complex was considered as a mausoleum of Nakhchivan khans. Scientis mentiones that there was a grave of Abbasgulu khan’s son Mustafagulu khan Nakhchivanski who died in 1337 AH (1918). But this and other graves were destroyed over time. There is another tomb in the North, a little bit away from the complex. In comparison with other other tombs, this one is in better condition. However, as there is not any grave or memorial inscription in it, the date of it could not be identified. By being in harmony with each other, the buildings in Imamzadeh have established a complete architectural ensemble. There was a graveyard around the complex belonging to Middle Ages. Some of these graves were destroyed over time, but some still exist there. Tomb inscriptions of XVI centuries found under the ground were investigated. Vaulted tombs built of baked bricks are met here. The place of necropolis changed to the hill near the monument over time. Some members of sufi sects of Middle Ages used complex as a place of living, praying, and remebrance-khanagah. Architectural complex was renovated and restored in 2004.
Imamzadeh tomb is the main part of Imamzadeh Complex. There is a grave inside the tomb which is visited by people. As there is not an epitaph, tombstone inscription on it, it is impossible to talk about its affiliation. However, as the old population of city says, the 8th imam of Shiites, Rza’s son is buried here. According to the epigraphic scientist I. Azimov’s writings in the 20s of the last century, there was a script with handwriting written in Arabic on the North-west part of the tomb. It drew the attention of Russian scientist N.V.Khanikov, and he published the content of script and its translation in Russian. It is written in the content of the script: “This mansion was built by the order of Excellency Rufai, The great sultan, ruler, respectable amir, judge of arabs and ajams, philanthropist of his time, Haji Fulad bay’s son, whose sins were forgiven during the reign of Abu Sultan Muzaffar Shah Badir Tahmasib”. Although the date was not mentioned in the script, according to the words “during the reign of Abu Sultan Muzaffar Shah Badir Tahmasib” , the date can be determined. Abu Sultan Muzaffar Shah Badir Tahmasib is the son of Safavi ruler Sultan Huseyn. Known as II Tahmasib in history, this man was in power during 1722-32 years. This means that the tomb was constructed in the 20s of the XVIII century. Today, the content of than script was copied to a new Stone based on I.Azimov’s reading and put in its previous place. Second tower walls of Nakhchivan city belonging to ancient period and middle ages were discovered near the tomb,and crafts were found there.
ASNI  SACRED  PLACE
This is a sanctuary to the north of  Garabaglar village, Kangarly region. The source of the Asni river is pilgrimaged by people as a sacred place. Three different legends about the Asni river were stated. One of the legends says that a man exchanges all his wealth for gold and fills it into his stick. The very man from Daralayaz drops his stick into the spring. The water delivers the stick to Garabaglar. A shepherd finds the stick. The stick holder reaches this village looking for it. The man sees that the shepherd is holding his stick. When explained the secret of the stick he gets back it from the shepherd. The waterly spring spurting out of the rocks was considered holy by the people and became a sanctuary. Before there was a square shaped building built of mortar near the sacred place. At present a monumental architectural monument has been built instead of that building. Inside the sacred place there are two graves about the Middle Ages. On the grave chest Stones, there are inscriptions written in Arabic. For the inscriptions, the grave monuments are about  XIV century. But the history of the sacred place dates very back to the Azerbaijan Turks in connection with their mountain, water and tree belief. The sacred place  may be related to 1st millenium B.C.
ARMAMMAD  SACRED  PLACE
A cave, situated to the west of high mountain, at about 4-5 km distance to the from Jamaldin village, Julfa region, was registered as a sanctuary in 1974. As a result of chance discoveries, stone labour tools, various tablewares characteristic for Mustye culture were discovered. The discoveries are expected to belong to about 50-40 thousand years ago. The sacred place, sometimes named Almammad sacred place by people, consists of one room surrounded with big trees. There is a grave on the left side of the entrance door. There is another grave in the building too. The main pilgrimage object in the sacred place is that grave. Both graves there are pilgrimaged. As on the graves there were not epigraphic paper-inscriptions, to identify their personality and time was impossible. There are different legends about the sacred place among people. The sanctuary-sacred place belongs to the 3-1 millenniums B.C and Middle Ages.
PARCHI IMAMZADEH
It is located in the Khanliglar village of Sharur. “Imamzadeh” was registered as a historical monument which reflects the moral values, religious views and imaginations, beliefs, ethno-psychological and moral relation system of Azerbaijani people. Parchi Imamzadeh has high craft and architecture characteristics.
Imamzadeh consists of entrance, hall, and a room. According to researchers, Imamzadeh belongs to XVI century. There is a grave inside the building. Before, there had been a script on it. In 1928, researchers identified that “Ibrahim Musa oglu” was written in Arabic alphabet on the script on the grave. Local people think that after 7th Imam Museyi Kazim’s death, his son Ibrahim came and lived Sharur. After his death, his grave turned to a sanctuary. Then a tomb was erected on the grave.
According to the decree by the Chairman of Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic, restoration Works were carried out in Imamzadeh in 2015-16.
PIRI-SULEYMAN
It is located in Tananam village of Sharur. Piri-Suleyman tomb consists of simply constructed vault and dome building. There is a grave in the vault. The monument is visited as a sanctuary for a long time. Although there was a script on the entrance door of the sanctuary, it does not exist now. Researcher think that a sufi sect was here in XIV-XV centuries, and Suleyman was its leader.
“Piri-Suleyman” tomb is people’s belief place, sanctuary, and an important monument.
NUSNUS SACRED PLACE
It is a sanctuary of Middle Ages in the Nusnus village of Ordubad region.  It is located on the ground floor of a historical- architectural mosque building which is situated in the west part of village, in a relatively high area. There is not exact information about who is buried in the simple shaped grave, in the yard of mosque. It is said that grave belongs to Dahyanus (Mountain Yunus) period, the same period with Ashabi-Kahf. There is a stone column in the center of mosque, which height is 5m. One legend says that it had been destroyed several times, but appeared again. The entrance door of sacred place is made of solid walnut material widespread in Ordubad. Nine-line inscription in Arabic with smooth handwriting is engraved on the door. The content of inscription makes it clear that the mosque was built by the order of Elkhani ruler Abu Said Bahadir khan’s (Oljaytu Muhammed Khudabende’s son) guard Sedr bin Sarim bin Senjer bin Aytekin during the reign of Abu Said (1316-1335). The construction ended in 4 Ramadan, 726 (04.08.1326). The sacred place - pir and the mosque on it was renovated by the initiative and funds of local people. Koranic verses and religious sayings are written on the walls, the holy places are also painted on them.