Dini turizm obyektləri
Əshabi-Kəhf  Naxçıvan şəhərindən təqribən 12 km aralı, Haçadağ və Nəhəcir dağları arasındakı təbii mağarada yerləşən dini ziyarətgahdır. Əshabi-Kəhf ziyarətgahı ən qədim zamanlardan müqəddəs bir yer, ulu Tanrıya inam, ümid bəsləyən, ilahi gücünə inanan insanların səcdəgahı kimi şöhrət qazanmışdır. Ziyarətgah min illərdir burada yaşayan və bura ziyarətə gələn insanların inanc yeri olmuşdur. Aparılmış tədqiqatlar sübut edir ki, Qurani-Kərimdə adı çəkilən Əshabi-Kəhf məhz Naxçıvandadır.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin tapşırığı və himayəsi ilə Əshabi-Kəhfdə abadlıq və yenidənqurma işləri aparılmışdır. Ziyarətgahın girişində bu haqda məlumat verən kitabə qoyulmuşdur. Kitabədə deyilir: “Əshabi-Kəhf ziyarətgahında bərpa və abadlıq işləri 1998-ci ildə Azərbaycan Prezidenti möhtərəm Heydər Əliyevin tapşırığı və himayəsi ilə görülmüşdür”. Son illərdə Əshabi-Kəhf ziyarətgahının ərazisində aparılmış yenidənqurma, bərpa və abadlıq işləri zamanı zəvvarlar üçün rahat şərait yaradılmış və məscid tikilmişdir. Hazırda buraya Azərbaycanın başqa bölgələrindən və xarici ölkələrdən zəvvarlar, turistlər və qonaqlar gəlir.
NUH PEYĞƏMBƏRİN MƏZARÜSTÜ TÜRBƏSİ
Naxçıvan şəhərinin cənub tərəfində, "Naxçıvanqala" Tarix-Memarlıq Muzey Kompleksi ərazisində VIII-XII əsrlərə aid memarlıq abidəsidir. XIX əsrin 80-ci illərində Naxçıvan şəhərində yaşayıb pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olmuş rus maarifçisi K.A.Nikitinin «Naxçıvan şəhəri və Naxçıvan qəzası» adlı məqaləsində Həzrəti Nuh Peyğəmbərin buradakı məzarı və türbəsi aşağıdakı kimi təsvir olunmuşdur: «Nuhun qəbri Naxçıvan şəhərinin cənub tərəfində, qədim qalanın qalıqlarının yaxınlığında yerləşir. Məzarın hazırkı görkəmi 8-ci yüzillikdə bərpa edilmişdir. İndiki görkəmdə məzar yerdən qalxan, çox da böyük olmayan türbəni xatırladır. Əvvəlcə burada məbəd olmuş, sonra uçub dağılmışdır. Hazırkı türbə keçmiş məbədin aşağı mərtəbəsinin qalıqlarından ibarətdir. Məbədin pilləkənlərlə aşağı düşmək tələb olunan interyeri dairəvi, ortadan daş dirəklə möhkəmləndirilmiş, sərdabə tipindədir. Rəvayətə görə həmin dirəyin altında Nuhun cənazəsi yerləşir. Sərdabədə obrazların və bəzəklərin təsviri yoxdur. Sərdabənin divarları ağardılmış, səyyahların və ibadətə gələn zəvvarların müxtəlif dillərdə olan adları ilə yazılıb doldurulmuşdur». K.A.Nikitin həmçinin yerli əhalinin köməyi ilə Nuh peyğəmbərin bu qədim diyarla əlaqəsinə dair rəvayətləri toplayıb yazıya almış və onun buradakı məzarının yerini müəyyənləşdirmişdir. V.M.Sısoyev əsərində «Nuhun türbəsi» haqqında məlumat verərkən sərdabənin tərəflərin 2,5 metr olan səkkizguşəli prizma şəklində olduğunu qeyd etmişdir. Azərbaycan realist rəssamlıq sənətinin banisi Bəhruz Kəngərli (1892-1922) XX əsrin əvvəllərində yağlı boya ilə Naxçıvan şəhərindəki Nuhun türbəsinin naturadan şəklini çəkmişdir. Əsərdə Nuh peyğəmbərin türbəsi ilə yanaşı, türbənin yerləşdiyi ərazi də təsvir edilmişdir.
Naxçıvanda Nuhun qəbri ilə bağlı xeyli əfsanələr var. Əfsanəyə görə dünya tufanı zamanı Həzrəti Nuh peyğəmbərin gəmisi Naxçıvan ərazisindəki Haçadağa toxunmuş, Qapıcıq zirvəsinə yaxın dağ ətəyində lövbər salmışdır. Həmin yerin Gəmiqaya adlandırılması, bu ərazidə "Nəbi yurdu" adlanan yaylaq yerinin və yaxınlıqda "Nuhdaban" adlanan qədim yaşayış məskəninin mövcud olması əfsanədə öz əksini tapan mətləblərin gerçəkliyə uyğunluğunu ehtimal etməyə əsas verir. Həzrəti Nuh peyğəmbərlə bağlı  rəvayətlərdə hətta onun özünün və bacısının məzarlarının Naxçıvan şəhərində olması barədə məlumatlar öz əksini tapmışdır. Nuhun türbəsinin Naxçıvanda olması haqqında İ.Şopen, Dyubua-de Monpere, K.A.Nikitin, V.M.Sısoyev və digər tədqiqatçılar məlumat vermişlər.
NAXÇIVAN ŞƏHƏRİNDƏ İMAMZADƏ KOMPLEKSİ
Naxçıvan şəhərinin cənub-şərq hissəsində memarlıq abidəsidir. XVI-XVIII əsrlərdə formalaşmışdır. 3 binadan ibarətdir. Kompleksin özəyini planda kvadrat şəkilli, xarici görünüşünü isə kubik formalı qülləvari türbələrdən gələn dairəvi gövdənin qovuşduğu kompozisiya-türbə təşkil edir. Türbəyə bitişən, nisbətən böyük həcmə malik və qərbdən giriş qapısı olan bina kompleksin mərkəz hissəsini təşkil edir. Keçən yüzilliyin 20-ci illərində Naxçıvanda olan rus alimi V.M.Sısoyevin yazdığına görə kompleksin bu hissəsi Naxçıvan xanlarının məqbərəsi hesab edilirmiş. Alimin şəhadətinə görə burada Abbasqulu xanın hicri 1337-ci ildə (1918) vəfat etmiş oğlu Mustafaqulu xan Naxçıvanskinin qəbri varmış. Ancaq bu və orada olan digər qəbirlər zaman keçdikcə dağılmış və məhv olmuşlar. Kompleksdən azca aralı şimal tərəfdə başqa bir türbə vardır. Bişmiş kərpicdən inşa edilən bu türbə aşağıdan kvadratşəkilli götürülərək yuxarıda çoxbucaqlı şəkildə inşa olunmuş, üstü günbəzlə örtülmüşdür. Kompleksə daxil olan başqa tikililərlə müqayisədə bu türbə yaxşı vəziyyətdə qalmışdır. Ancaq onun içərisində heç bir qəbir və xatirə kitabəsi qalmadığından təyinatı aydınlaşdırılmamışdır. İmamzadə kompleksinə daxil olan binalar bir-biri ilə uyarlıqda olub, bitkin memarlıq ansamblı yaratmışdır. Kompleksin ətrafında orta əsrlərə aid qəbiristanlıq olmuşdur. Zaman keçdikcə buradakı qəbirlərin bir hissəsi dağılmış, bir hissəsi isə indiyədək qalmaqdadır. Orada torpağın altından aşkar edilmiş XVI əsrə aid məzar kitabələri tədqiq edilmişdir. Burada bişmiş kərpicdən hörülmüş tağvarı sərdabələrə təsadüf olunmuşdur. Zaman keçdikcə nekropolun yeri dəyişmiş və abidənin yaxınlığındakı təpəyə keçmişdir. Orta əsrlərdə ərazidə fəaliyyət göstərən bəzi sufi təriqətlərinin üzvləri kompleksdən bir müddət özlərinin yaşayış, ibadət və zikr yeri–xanəgah kimi istifadə etmişlər. Ümumiyyətlə, bu cür komplekslərin səciyyəvi xüsusiyyəti əvvəllər mövcud olmuş dəfn tikililərinin təmir, bərpa və yenidənqurma yolu ilə abadlaşdırılmasından və bərpa olunmuş məqbərəyə bitişik məscid, təkyə və digər xidmət otaqları tikilməsi yolu ilə dini kompleksin yaranmasından ibarətdir. Ərazimizdə XVII-XVIII əsrlərdə fəaliyyət göstərən sufi təriqətləri mənsubları mövcud imamzadələrdən yaşayış, ibadət və zikr yeri kimi istifadə etdiklərindən həmin dövrlərdə bölgədə xanəgahlar inşa edilməmişdir. Memarlıq kompleksi 2018-ci ildə əsaslı şəkildə təmir olunaraq yenidən bərpa edilmişdir.
İmamzadə türbəsi İmamzadə Kompleksinə daxil olan və onun özəyini təşkil edən memarlıq abidəsidir. Səkkizbucaqlı "soğanvari" günbəzlə örtülmüş  türbə-sərdabə bu sahənin keçmişdə əhəmiyyətli məqbərələr yerləşən ərazi olduğunu ehtimal etməyə əsas verir. Aşağıdan kvadrat şəkildə inşa edilən abidənin yuxarı hissəsində, silindr şəkilli gövdəsində memar çox ustalıqla qırmızı rəngli bişmiş kərpicləri üfüqi, tünd-bənövşəyi rəngli, kaşılı kərpicləri isə şaquli şəkildə simmetrik düzərək Bərdə türbəsində olduğu kimi xalını xatırladan bəzək ünsürü və kufi xətlə dəfələrlə təkrarlanan epiqrafik motiv - "Allah" sözünü yaratmışdır. Türbənin içərisində əhali tərəfindən ziyarət edilən bir qəbir vardır. Qəbirin üzərində epitafiya-məzar kitabəsi olmadığı üçün onun mənsubiyyəti, kimə aid olması haqqında dəqiq fikir söyləmək mümkün deyildir. Ancaq şəhərin yaşlı əhalisinin söylədiyinə görə bu qəbirdə şiələrin 8-ci imamı Rzanın oğlu dəfn edilmişdir. Epiqrafçı alim İ.Əzimovun keçən yüzilliyin 20-ci illərində yazdığına görə türbənin şimal-qərb tərəfində nəsx xətti ilə ərəb dilində yazılmış kitabə olmuşdur. O, vaxtilə rus alimi N.V.Xanıkovun diqqətini cəlb etmiş, kitabənin mətnini və rus dilində tərcüməsini nəşr etdirmişdir. Kitabənin mətnində yazılmışdır: "Bu imarətin bina edilməsini böyük sultan, xaqan, hörmətli əmir, ərəb və əcəmlərin hakimi, sultan Əbu Müzəffər şah Təhmasib Bahadır xanın hakimiyyəti zamanında mərhum, günahları bağışlanmış Hacı Fulad bəyin oğlu, zəmanənin xeyirxahı Həzrət Rufai bəy əmr etmişdir". Kitabədə tarix qeyd olunmasa da, orada vurğulanan "Əbu Müzəffər şah Təhmasib Bahadır xanın hakimiyyəti zamanında" sözlərinə əsasən türbənin inşa tarixini müəyyənləşdirmək mümkündür. Əbu Müzəffər şah Təhmasib Bahadır xan Səfəvi hökmdarı şah Sultan Hüseynin oğludur. Tarixdə II şah Təhmasib adı ilə tanınan bu adam 1722-32-ci illərdə hakimiyyətdə olmuşdur. Deməli, türbə XVIII əsrin 20-ci illərində inşa etdirilmişdir. Hazırda həmin kitabənin mətni İ.Əzizbəyovun oxunuşuna əsasən yeni bir daşa köçürülərək əvvəlki kitabənin yerinə qoyulmuşdur. Türbənin yaxınlığında Naxçıvan şəhərinin antik və orta əsrlərdə mövcud olmuş ikinci qala divarının qalığı aşkar edilmiş, sənətkarlıq nümunələri tapılmışdır.
Nehrəm İmamzadəsi
Nehrəm İmamzadəsi bərpa olunub - FOTOLAR | "Nuhçıxan" İnformasiya AgentliyiNehrəm İmamzadəsi - XVIII əsrdə inşa olunmuş İslam müqəddəsləri ilə əlaqədar yaranmış memarlıq nümunələrindəndir. Burada yeddinci imam Musa Kazımın oğlu Seyid Əqil dəfn olunub. Aşağı hissəsi kvadrat şəklində olan abidənin tavanı tağvari günbəzlə örtülüb.
Kompleks türbə, məscid, təkyə və başqa yardımçı binalardan ibarətdir. Türbənin daxilində, divarlarda gəc və kaşı üzərində rənglə yazılmış kitabələr vardır. Həmin kitabələrin mətni dini xarakterli kəlamlardan ibarətdir. Abidənin  mehrabından yuxarıda, günbəzvari çərçivə içərisində yazılan kitabələrdən birinin mətni belədir: “Ya Rəbb! Ya Məhəmməd! Ya Əli!”. Başqa bir çərçivə içərisində isə “Ya Allah, Məhəmməd, Əli, Fatimə, Həsən və Hüseyn. 138” söz­ləri yazılmışdır.
Kitabədə qeyd edilən “138” rəqəmi türbənin inşa tarixini əks etdirir. Ancaq kitabənin yazıldığı xətt, bəzi tarixi faktlar, türbənin memarlıq xüsusiyyətləri оnun hicri-qəməri təqvimi ilə 1138-ci ildə (miladi ilə 1725-ci il) inşa edildiyini söyləməyə əsas verir.
Nehrəm qəsəbəsindəki bu kompleks Naxçıvan imamzadəsi ilə bir dövrdə - Səfəvi şahı II Təhmasibin zamanında (1722-1732-ci illər) inşa olunmuşdur.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin tapşırığı ilə 2018-ci ildə İmamzadə kompleksində bərpa işləri aparılmışdır.
ASNI PİRİ
Kəngərli rayonunun Qarabağlar kəndindən şimalda ziyarətgahdır. Asnı çayının qaynağı xalq arasında müqəddəs pir kimi ziyarət olunur. Asnı çayı ilə bağlı bir-birindən fərqli üç əfsanə qeydə alınmışdır. Əfsanələrin birində deyilir ki, bir kişi olan-qalan varını qızıla çevirib əsanın içinə doldurur. Dərələyəzdən olan bu kişi su içəndə əsası bulağa düşür və axıb gedir. Həmin su əsanı gətirib Qarabağlara çıxardır. Bu əsanı bir çoban tapır. Çomağın sahibi axtara-axtara gəlib bu kəndə çıxır. Kişi baxır ki, əsası çobandadır. Əsanın sirrini deyib onu çobandan alır. Qayaların arasından çıxan gur bulaq xalq tərəfindən müqəddəsləşdirilmiş və ziyarətgaha çevrilmişdir. Əvvəlcə pirin yaxınlığında möhrədən tikilmiş dörd künc formalı bina olmuşdur. Hazırda həmin binanın yerində monumental bir memarlıq abidəsi ucaldılmışdır. Pirin içərisində orta əsrlərə aid iki qəbir vardır. Qəbirlərdəki sinə daşlarının üzərində ərəb əlifbası ilə kitabələr vardır. Kitabələrin oxunmasına əsasən qəbir abidələrini XIV əsrə aid etmək olar. Lakin pirin tarixi Azərbaycan türklərinin dağ, su və ağac inancı ilə bağlı olub daha qədim dövrə aiddir. Piri e.ə. 1-ci minilliyə aid etmək olar.
ƏRMƏMMƏD (ALMƏMMƏD)  PİRİ
Culfa rayonunun Camaldın kəndindən təqribən 4-5 km şərqdə yüksək dağ üzərində yerləşən bu qədim mağara 1974-cü ildə qeydə alınmış ziyarətgahdır. Mağarada təsadüfi tapıntılar nəticəsində daş əmək alətləri, Mustye mədəniyyəti üçün səciyyəvi olan müxtəlif lövhələr aşkar olunmuşdur. Tapıntıların təqribən 40-50 min il əvvəlki dövrə aid olduğu ehtimal edilir. Alməmməd piri adlandırılan pir-ziyarətgah ətrafı böyük ağaclarla əhatə olunmuş bir binadan ibarətdir. Binanın giriş qapısının sol tərəfində qəbir var. Binanın içərisində başqa bir qəbir də vardır. Pirdə əsas ziyarət obyekti həmin qəbirdir. Ziyarətə gələn zəvvarlar hər iki qəbiri ziyarət edirlər. Ancaq qəbirlərin üzərində epiqrafik sənəd-kitabə olmadığı üçün onların mənsubiyyəti və dövrü aydınlaşdırılmamışdır. Əhali arasında pir haqda müxtəlif rəvayətlər mövcuddur. Ziyarətgah-pir e.ə. 3-1-ci minilliklərə və orta əsrlərə aiddir.
PARÇI İMAMZADƏSİ
Qədim və zəngin tarixi keçmişə malik olan Naxçıvan çoxsaylı abidələr diyarı kimi tanınır. Belə abidələrdən biri də Şərur rayonunun Xanlıqlar kəndindəki orta əsr Azərbaycan memarlığının qiymətli nümunələrindən olan, xalq arasında “Parçı Piri” kimi tanınan “İmamzadə”dir.
“İmamzadə” xalqımızın mənəvi dəyərlərini, dini baxış və təsəvvürlərini, inanclarını, etnopsixoloji və əxlaqi münasibətlər sistemini özündə təcəssüm etdirən tarixi abidə kimi dövlət qeydiyyatına alınıbdır. “Parçı İmamzadəsi” yüksək sənətkarlıq və memarlıq xüsusiyyətlərinə malikdir.
“İmamzadə” giriş, salon və otaqdan ibarətdir. Aşağıdan kvadrat şəklində inşa edilən bu abidənin yuxarı hissəsi tağvari günbəzlə örtülüb. Tədqiqatçıların fikrincə, “İmamzadə” XVI əsrə aiddir. Binanın daxilində bir məzar vardır. Bu məzarın üzərində əvvəllər kitabə olub. 1928-ci ildə tədqiqatçılar kompleksdə olarkən qəbrin üzərindəki kitabədə ərəb əlifbası ilə “İbrahim Musa oğlu” yazıldığını müəyyənləşdiriblər. Yerli əhalinin fikrincə, yeddinci İmam Museyi Kazım öldürüldükdən sonra oğlu İbrahim Şərura gələrək burada yaşamışdır. Vəfat etdikdən sonra qəbri ziyarətgaha çevrilmişdir. Sonralar isə qəbrin üzərində türbə ucaldılmışdır. Əhalinin məlumatına görə İmam Museyi Kazımın övladlarından Seyid Əqil Nehrəm kəndində, Seyid Səfi (Səffan) Düylün kəndində, Seyid Əhməd Mehri rayonunun Buğuçar kəndində, Seyid Qasım isə Cənubi Azərbaycanın Sofiyan kəndində yaşamış və həmin kəndlərdə vəfat etmişlər. İmamın qızlarından Rübabə İraqda (Bağdad şəhəri yaxınlığında), Hökümə isə Abşeron rayonundakı Şıx kəndində dəfn olunmuşdur.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin Sərəncamına əsasən 2015-2016-cı illərdə “İmamzadə”də bərpa işləri aparılmışdır. Bərpa zamanı bənzərsiz sənət nümunəsi kimi diqqəti çəkən “İmamzadə”nin tarixi görkəmi və qədim memarlıq elementləri qorunub saxlanılmışdır. Hazırda İmamzadə həm yerli vətəndaşlar, həm də xarici turistlər tərəfindən ziyarət edilir.
PİRİ-SÜLEYMAN
Şərur rayonunun Tənənəm kəndi ərazisindədir. “Piri-Süleyman” türbəsi sadə formada tikilmiş sərdabə və günbəzli binadan ibarətdir. Sərdabənin içərisində 1 qəbir vardır. Uzun illərdən bəri abidə ibadətgah kimi ziyarət olunur. Ziyarətgahın giriş qapısı üzərində vaxtilə kitabə olsa da, dövrümüzədək  qalmamışdır. Tədqiqatçıların fikrincə, XIV-XV əsrlərdə burada hansısa sufi təriqəti fəaliyyət göstərmiş, Süleyman isə onun rəhbər şeyxlərindən olmuşdur.
“Piri-Süleyman” türbəsi insanların inanc yeri, müqəddəs ziyarətgahı və eyni zamanda turizm üçün əhəmiyyətli abidədir.
NÜSNÜS PİRİ
Ordubad rayonunun Nüsnüs kəndində orta əsrlərə aid ziyarətgahdır. Kəndin qərbində, nisbətən hündür ərazidə inşa edilmiş, tarixi-memarlıq abidəsi kimi diqqəti cəlb edən məscid binasının 1-ci mərtəbəsində yerləşir. Məscidin həyətindəki sadə quruluşlu məzarda kimin dəfn olunduğu barədə dəqiq məlumat yoxdur. Onun Dahyanus (Dağ Yunus) dövrünə, Əshabi-Kəhflə eyni tarixə aid olduğu da söylənilir. Məscidin mərkəzində hündürlüyü təxminən 5 m olan daş sütun var. Rəvayətə görə, o bir neçə dəfə dağıdılmış, lakin yenidən peyda olmuşdur. Pirin giriş qapısı Ordubad ərazisində geniş yayılmış möhkəm qoz ağacı materialından hazırlanmışdır. Qapının üzərində süls xətti ilə ərəb dilində doqquz sətirlik kitabə həkk edilmişdir. Kitabənin mətnindən aydın olur ki, məscid Elxani hökmdarı Əbu Səid Bahadır xanın (Olcaytu Məhəmməd Xudabəndənin oğlu) dövründə (1316-1335) Atabəyin candarı Sədr bin Sarim bin Səncər bin Aytəkinin əli ilə bina tikilmişdir. Tikinti işləri 4 ramazan 726-cı ildə (04.08.1326) başa çatmışdır. Pir və onun üzərindəki məscid 1992-93-cü illərdə kənd camaatının təşəbbüsü və vəsaiti ilə təmir edilmiş, divarlarda Quran ayələri və dini xarakterli kəlamlar yazılmış, müqəddəs yerlərin şəkilləri çəkilmişdir.

Религиозная посетил туризм
Асхабу-Каф – религиозное святилище, расположенная в  природной пещере между горами Хачадаг и Нахаджир, приблизительно в 12 километрах от города Нахчыван. Святилище Асхабу-Каф с древних времён прославился, как святое место, место поломничества, поклонения людей  верующих, надеющих в Великого Господа, в Всевышнюю Силу. Святилище тысячелетиями  являлся местом поклонения   людей, проживающих здесь и приезжающих сюда для паломничества. Проведённые исследования  доказывают, что Асхабу-Каф, упоминаемый в Коране находиться именно в Нахчыване.
По поручении и по попечении общенационального лидера Гейдара Алиева  в  Асхабу-Кафе проведены благоустройственные и реконструктированные  работы. При входе святилища была поставлена об этом надпись. В эпитафии говориться: «В святилище  Асхабу-Каф   в 1998 году были проведены реконструктированные  и благоустройственные работы по поручении и под покровительством президента Азербайджана достопочтенным Гейдаром Алиевым». В последние годы созданы комфортные условия для паломников, во время проведённых работ восстановления, руконструкции и благоустройства на территории святилища  Асхабу-Каф, а также  была построена мечеть. В настоящее время сюда  приезжают паломники, туристы и гости из других регионов Азербайджана и из зарубежных стран.
МАВЗОЛЕЙ ПРОРОКА НОЯ
Архитектурный памятник, относящийся к VIII-XII векам, распологается на южной стороне города Нахчыван, на территории историческо-архитектурного музея комплекса «Нахчывангала». В статье  «Город Нахчыван и Нахчыванский уезд» русского просветителя К.А.Никитина, проживающего и занимающегося  педогогической деятельностью в Нахчыване в 80–е годы  XIX века, могила и мавзолей пророка Хазрет Ноя описаны в нижеследующем перечне: «Могила Ноя распологается на южной стороне города Нахчыван вблизи развалин старой крепости. Данный облик могилы был восстановлен  в  VIII столетии. В нынешнем виде могила напоминает небольшой мавзолей, возвышенный от земли. Прежде здесь был храм, который позже был разрушен. Нынешний  мавзолей состоит из останков нижних этажей бывшего храма.  Интерьер храма, требующий спускаться лестницами вниз в типе круговой гробницы, закреплённый каменным столбом. По легенде под тем самым столбом находится могила Ноя. В мавзолее нет изображений образов и узоров. Стены мавзолея отбелены и наполнены именами побывавших здесь  путешественников и паломников на разных языках.» К.А.Никитин также с помощью местных жителей  собрал и записал мифы  и легенды  про связь пророка Ноя с этой древней землёй  и определил место могилы. В.М.Сысоев в своём произведении, сообщая о гробнице Ноя, отмечает, 2,5 метровые стороны склепа в форме восьмиугольной призмы. Основоположник азербайджанского реалистического художественного исскуства Бехруз Кенгерли (1982-1922) в начале XX века нарисовал масляной краской с натуры гробницу Ноя. На картине вместе  с гробницей изображена  и территория, на которой она находилась. В Нахчыване бытуют много  легенд, связанных с могилой Ноя. По преданию во время мирового потопа ковчег пророка Ноя коснулся на территории Нахчывана горы Иландаг (Змеиная гора) и  бросил якорь вблизи подножия вершины Гапыджик. Названия горы Гямигая (Корабль-скала), сушествование вблизи эйлага «Наби йурду» (Очаг Наби) и древнего поселения  «Нухдабан» (пята Ноя) даёт основание предпологать о соответствии предания реальной жизни. В преданиях о пророке Ное нащли отражения сведения, касающиеся нахождения в городе Нахчыване не тоько его могилы, но и могилы его сестры. О нахождении в городе Нахчыване гробницы Ноя дали сведения  И.Шопен, Дюбуа-де Монпере, К.А.Никитин, В.М.Сысоев и другие исследователи.
КОМПЛЕКС ИМАМЗАДЕ
Архитектурный  памятник  на юге–востоке города Нахчыван. Был сформирован в XVI-XVIII вв. Состоит из трёх зданий. Основу комплекса составляет мавзолей-композиция, сливающаяся с круговым корпусом, берущее своё начало с вышкообразного мавзолея, в плане квадратной формы, а снаружи кубической формы. Помещение, соединённое с мавзолеем, владеющего относительно большого объёма и имеющего входную дверь с запада, составляет центральную часть комплекса. В 20-е годы прошлого столетия по писаниям русского учёного, побывавщего в Нахчыване, эта часть комплекса считалась склепом Нахчыванских ханов. По свидетельству учёного здесь была могила сына Аббасгулу хана -Мустафагулу хан Нахчывански, умершего в 1337 году по дате хиджра (1918). Но эта и другие могилы, находящиеся там, со временем разрушились и были уничтожены. Неподалёку от комплекса на северной стороне есть другой мавзолей. Эта гробница, построенная из жжёного кирпича,  сооружена  снизу в квадратной форме, вверху в форме многоугольника, поверхность покрыта куполом. По сравнению с другими постройками, входящими в комплекс, эта гробница в хорошем состоянии. Но так-как  внутри нет  ни одной могилы и памятного надгробия, назначение не выяснено. Здания, входящие в комплекс Имамзаде схожи между собой и  образуют  архитектурный ансамбл. В окрестности комплекса было кладбище средних веков. Со временем часть могил был разрушен, а некоторая часть до сих пор остаётся. Там изучены найденные из-под земли надгробные надписи, относящееся к  XVI веку. Здесь встречались сводообразные гробницы, построенные из жжёного кирпича. Со временем место некрополи был изменён и был переведён в холм в поблизости памятника. В средние века члены некоторых суфийских сект, действующих на территории, некоторое время воспользовались комплексом, как место жительства и паломничества. В общем, характерные особенности этих комплексов состоит из образования религиозных комплексов путём ремонта, восстановления и реконструкции похоронных построек и путём построения прилегающей мечети, предисловия и других комнат услуг к восстановленной гробнице.  Но так-как  в в XVII-XVIII веках в регионе члены действующих сект  воспользовались Имамзадами в качестве места жительства, поклонения и паломничества, в те времена  места поклонения не были сооружены.   Архитектурный комплекс в 2004 году был основательно отремонтирован и восстановлен.
Мавзолей Имамзаде. Мавзолей Имамзаде архитектурный памятник, входящий в комплекс Имамзаде и образующий его основу. Мавзолей–гробница, покрытый восьмиуголным «лукообразным» куполом, даёт основание предположить о том, что эта площадь в  прошлом была территорией, где распологались значимые склепы. На верхней части памятника в корпусе цилиндрической формы, сооружённый снизу в квадратной форме архитектор умело, симметрично разложил жжёные кирпичи красного цвета горизонтально, а кафели тёмно-фиолетового цвета вертикально и создал епиграфический мотив-слово «Аллах», повторяемый несколько раз и тем самым напоминающий ковёр с орнаментами,  узорами и почерком куфи, как в мавзолее в Берде. Внутри мавзолея есть могила, посещаемая поломниками. Но так-как на могиле отсутствует епитафия–надгробная надпись, про его принадлежность конкретно  выссказыватся невозможно. Но по рассказам пожилых жителей города, в этой могиле похоронен сын  8-го имама шиитов- имама Рзы. По записам 20-х годов прошлого столетия  учёного–епиграфа  И.Азизова на северо-западе гробницы существовало надгробие почерком несх на арабском языке. Когда–то оно привлекло внимание русского учёного Н.В.Ханыкова, он перевёл текст надгробия и опубликовал  на русском языке. На тексте надгробия написано: «Основание этого дворца приказал сын покойного помилованного Гаджи Фулад бека, благотворитель своего времени  Хазрет Руфаи бек во время правления великого султана, хагана, уважаемого емира, повелителя арабов и чужеземцев султана Абу Музаффар шах Тахмасиб Бахадур хана».  Несмотря на то, что  на надгробии дата не отмечена, по словам «Абу Музаффар шах Тахмасиб Бахадур хан» можно определить дату сооружения мавзолея. Абу Музаффар шах Тахмасиб Бахадур хан сын сефевийского правителя Султана Хусейна. Этот человек, прославленный в истории под именем  Шах Тахмасиб  II, правил в 1722-32 гг. Значит, мавзолей был построен  в 20 годы  XVIII века. В настоящее время текст надгробия на основании чтения И.Азизбекова был перенисан на новый камень и положен на место предыдущего надгробия.  В городе Нахчыван в поблизости мавзолея обнаружены останки стен крепости, существовавшие в античной эпохе и в средних веках. Найдены образцы мастерства.
СВЯТИЛИЩЕ   «ПИР АСНЫ»
Святилище на севере села Карабаглар Кенгерлинского района. Источник реки Асны среди народа посещается, как святое место. Отмечаются 3 легенды, связанные с рекой Асны и отличающиеся друг с другом. В одной из легенд говорится, что один мужик всё своё богатство меняет на золото  и наполняет свой посох (трость) этим золотом. Когда этот мужик из Даралаяза пьёт воду, посох падает в родник и вода уносить посох. Течение уносит  его в Карабаглар. Этот посох находить один пастух. Владелец посоха ищя свой посох тоже приходить в эту деревню. Мужик смотрить, что его посох находиться у пастуха. Открывает тайну посоха и забирает его у пастуха. Бурный родник, бьющий из-за скал был идеализирован со сороны народа и был превращён с святилище. Вначале поблизости святилища был построен помещение в квадратной форме из глины. В данный момент на месте этого здания возвышён монументальный архитектурный памятник.  Внутри святилища есть две могилы, относящийся к средним векам. На надгробиях есть надписи с арабским алфавитом. На основании чтения этих надгробных надписей эти гробницы можно отнести к   XIV веку. Но история святилища связано с верой горы, воды и дерева Азербайджанских тюрков и относиться  к более   древней эпохе. Святилище можно отнести к I тысячелетию до н.э.
СВЯТОЕ МЕСТО «ПИР АРМАММЕД (АЛЬМАММЕД)»
Эта древняя пещера, расположенная  на высокой горе приблизительно в 4-5 км.  в востоке от деревни Джамальдин Джульфинского района, регистрирована в 1974 году, как святилище. В пещере в результате случайных находок обнаружены каменные трудовые орудия, различные вывески характерные для культуры Мустье. Предпологается, что находки относятся примерно к  40-50 тыс. летней давности. Место поклонения, называемое Пир Альмаммед состоит из помещения, окружённое большими деревьями. На левой стороне входной двери есть могила. Внутри помещения есть ещё одна могила. В святилище основным объектом поломничества является эта могила. Паломники поклоняются обеим могилам. Но так-как на могилах отсутствуют епиграфические документы–надгробные надписи, их принадлежность и эпоха не выяснена. Среди населения существуют различные легенды о месте поклонения. Святилище-пир относиться к 3-1 тысячелетию до н.э. и средним векам.
ИМАМЗАДЕ ПАРЧИ
Обладатель древнего и богатого исторического прошлого Нахчыван известен своими многочисленными памятниками. Одним из таких памятников является драгоценный образец азербайджанской архитектуры «Имамзаде»,  прославленный среди народа, как «Пир Парчи».  Имамзаде, как исторический памятник, отражающий внутренние ценности, религиозные точки зрения и представления, веру, етнопсихологические  и нравственные отношения народа, зарегистрирована и находится под наблюдением государства. «Имамзаде Парчи» обладает качествами высокого мастерства и архитектурными  особенностями. «Имамзаде» состоит из прихожей, салона и комнаты. Верхняя часть памятника, сооружённая снизу  в квадратной форме, покрыта сводчатым куполом. По мнению исследователей «Имамзаде» относится к XVI веку. Внутри помещения есть могила. На этой могиле раньше была надгробная надпись. В 1928 году при посещении комплекса исследователи выяснили, что на надгробии написано: «Ибрагим сын Мусы». По мнению местных жителей после убийства 7-го имама Мусейи Казима, его сын Ибрагим приехал в Шарур и поселилься здесь.  После его смерти его могила превратилась в святилище. Позднее на его могиле была возвышена гробница. По сведениям местного  населения из потомков Имама Мусейи Казима прожили и скончались здесь-Сейид  Егил в деревне  Неграм, Сейид Сефи (Сеффан) в селе Дюйлюн, Сейид Ахмед в селе Бугучар Мегринского района, Сейид Гасим в селе Софиян Южного Азербайджана. Из дочерей  Имама Рубаба  похоронена в  Ираге (вблизи  города Багдад), а Хокума в селе  Шых Абшеронского района. На основании Постановления  Председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики  в 2015-2016 гг. в «Имамзаде» были проведены восстановительные работы. Во время реставрационных работ историческая внешность и древние архитектурные елементы «Имамзаде», привлекающее внимание, как неповторимый образец  исскуства, были защишены  и сохранены.
ПИРИ –СУЛЕЙМАН
Расположен на территории села Тененем Шарурского района. Мавзолей «Пири-Сулейман» состоит из гробницы, построенной в простой форме и из здания с куполом. Внутри мавзолея есть могила. Долгие годы посещается, как храм. В своё время на входной двери висела надгробная надпись, но до наших дней не дошло. По мнению исследователей, в XIV-XV  веках здесь действовала какая – то суфийская секта, а Сулейман являлся одним из его руководящих шейхов.
Гробница «Пири-Сулейман» является местом поклонения людей, святым местом паломничества и важным монументом для туризма.
СВЯТИЛИЩЕ  НЮСНЮС
Святилище, относящееся к средним векам в деревне Нюснюс Ордубадского района. Распологается на первом этаже мечети, привлекающее внимание, как историческо-культурный монумент, сооружённый на западе деревни относительно на высокой территории. Нет точных сведений о том, кто похоронен в могиле простого постановки во дворе мечети. Рассказывается также, что он относиться к эпохе Дахянуса (Даг Юнус), к единой истории с Асхабу-Кафом. В центре мечети есть каменный столб, высотой  приблизительно 5 метров. По легенде  он несколько раз был разрущен, но был вновь образован. Входная дверь святилища изготовлен из материала дерева грецкого ореха, широко распространённой на территории Ордубадского района. На двери гравирована надгробная надпись в 9 строк почерком сульс на арабском языке. Из текста надгробия выясняется, что мечеть была построена охранойАтабека Сидр бин Сарим бин Санджар бин Айтекином в эпохе повелителя Ельханидов Абу Саид Бахадур хана (Олджауту Мухаммед сын Худабенда) (1316-1335). Строительные работы были завершены 4-го рамазана 726-го года (04.08.1326). Святилище и расположенная на ней мечеть в 1992-93 гг.был восстановлен  по инициативе и по средствам местных жителей деревни, на стенах были написаны цитаты из Корана и изречения религиозного характера, были изображены фотографии святых мест.