Naxçıvan Muxtar Respublikasını muzeylər diyarı da  adlandırmaq olar. Burada 30 muzey və 1  muzeytipli müəssisə olan Naxçıvan Dövlət Rəsm Qalereyası fəaliyyət göstərir. Muzeylərdə ümumilikdə 134000-dən çox eksponat mühafizə olunur.
Heydər Əliyev Muzeyi
Naxçıvan şəhərində yerləşən muzey 1999-cu ildə yaradılmışdır. Muzeydə ümummilli lider Heydər Əliyevin ailəsinə, onun  uşaqlıq və  gənclik illərinə həsr olunmuş stendlər, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri işlədiyi dövrə (1991-1993) aid şəxsi  sənəd və materiallar, imzaladığı məktub, qərar və sərəncamlar, Türkiyə Cümhuriyyəti və İran İslam Respublikası ilə əməkdaşlıq sahəsində imzaladığı müqavilələrin surətləri, Azərbaycan Respublikasının müxtəlif bölgələrində yaşayan vətəndaşların müraciətləri toplanmışdır. Muzey 5 bölmədən ibarətdir. Muzeyin kitabxanasında ümummilli lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətini əks etdirən qəzet, jurnal, albom və kitablar, ulu öndərə məxsus şəxsi əşyalar saxlanılır. Muzeyin fonduna ümumilikdə 5 minə yaxın eksponat daxildir.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Heydər Əliyev prospekti 25
Tel:  (+99436) 545-92-98
Email: Bu email ünvanı spambotlardan qorunur. Onu görmək üçün JavaScripti qoşmaq lazımdır.">Bu email ünvanı spambotlardan qorunur. Onu görmək üçün JavaScripti qoşmaq lazımdır.
İnternet səhifəsi: www.aliyev-museum.nakhchivan.az
Naxçıvan Dövlət Tarix Muzeyi
Muzey 1924-cü ildə tarix-etnoqrafiya muzeyi kimi yaradılmışdır. 1968-ci ildə muzeyə dövlət statusu verilmişdir. Muzeydə Naxçıvanın zəngin, qədim tarixi  ilə bağlı 50 mindən çox eksponat  qorunub saxlanılır. Ekspozisiya əsasən 4 dövrü  əhatə edir – qədim, orta əsrlər, müasir və yeni dövr. Muzey 10 şöbədən ibarətdir. Burada müxtəlif çeşidli əmək alətləri,  Paleolit və Neolit dövrlərinin əşyaları, dən daşları, obsidiandan lövhələr, daş çəkiclər, sümük bizlər, Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisində aşkar olunan mis və gümüş pullar, orta əsrlərin məşhur memarlarından olmuş Əcəmi Əbubəkr oğlu Naxçıvaninin inşa etdiyi möhtəşəm Möminə Xatın və Yusif Küseyir oğlu türbələrinin, eləcə də digər memarlıq abidələrinin fotoşəkilləri, dekorativ tətbiqi sənət, xalçaçılıq, zərgərlik,  misgərlik, dulusçuluq və nəqqaşlıq nümunələri, el sənətkarlarının maraqlı əl işləri sərgilənir.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, İstiqlal küçəsi 77
Tel:  (+99436)  545-01-39
Naxçıvan Dövlət Xalça Muzeyi
Muzey 1998-ci ildə yaradılmışdır. Muzey 20 mart 2010-cu ildən Heydər Əliyev prospektindəki yeni binaya köçürülüb. Muzeyin fondunda 3600-dən çox maddi-mədəniyyət nümunəsi vardır. Onlardan 295-i xalçadır. Ekspozisiyada 300-dən çox eksponat nümayiş etdirilir. Muzeydəki eksponatlar Naxçıvan xalçaçılıq məktəbi üzrə qruplaşdırılmışdır. Muzeyin ekspozisiyasında müxtəlif dövrlərə aid nəfis və zərif naxışlarla bəzədilmiş xalçalar nümayiş etdirilir. Burada xovlu xalçalar, məfrəş, palaz, cecim, kilim, sumax, keçə, həsir, süjetli və digər xalça növləri vardır. Xalçalardakı həndəsi və nəbati formalı naxışlar uzaq keçmişdən xəbər verən milli mədəniyyətimizin tarixini səciyyələndirir. Naxışları sadə, realist və ya mücərrəd olan xalçalar xalqımızın yaradıcılıq imkanlarının yüksək səviyyədə olduğunun göstəricisidir. Muzeydə Təbriz-Naxçıvan qrupuna aid 124 ədəd xalça vardır. Muzeyin ekspozisiyasında bədii tikmə və parça nümunələri, vərni toxunuşlu ox çantaları, xurcunlar, örkən, heybə, səccadə, yun darağı, taxta həvələr, kirgitlər, dəmir həvələr, ilmə bıçağı və digər eksponatlar da nümayiş etdirilir.
2013-cü ildə Naxçıvan Dövlət Xalça Muzeyinin ekspozisiyası yenidən qurularaq zənginləşdirilmiş, muzeyin internet saytı hazırlanmışdır.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri,  Heydər Əliyev prospekti 21
Tel:  (+99436)  545-35-99
İnternet səhifəsi: www.xalca.nakhchivan.az
Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi
Muzey 1981-ci ildə romantik Azərbaycan ədəbiyyatının banisi Hüseyn Cavidin doğulduğu evdə təşkil olunmuşdur. Fondunda 10 minə yaxın eksponat toplanmışdır. Onların arasında Hüseyn Cavidin həyat və yaradıcılığını əks etdirən fotoşəkillər, əsərlərinin ilk nəşrləri, üzərində şairin avtoqrafı olan əsərləri, tamaşaya qoyulmuş dram əsərlərinin afişa və  proqramları, müxtəlif xatirə və ev əşyaları və s. var. Ekspozisiyada cavidşünasların tədqiqat əsərləri və xatirələri, Hüseyn Cavidin və onun ailə üzvlərinin büstləri də sərgilənir.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Hüseyn Cavid küçəsi  4
Tel: (+99436)  545-27-26
Bəhruz Kəngərli Muzeyi
Azərbaycan rəssamlıq sənətinin görkəmli nümayəndələrindən biri, təsviri sənətimizdə realist dəzgah boyakarlığının banisi Bəhruz Kəngərlinin xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədilə 2002-ci ildə Naxçıvan şəhərində Bəhruz Kəngərli Muzeyi yaradılmışdır. Muzeydə qorunub saxlanılan və nümayiş etdirilən 1200-dən çox eksponatdan 63-ü rəssamın əsərlərinin orijinalı, qalanları isə əsərlərinin fotosurətlərindən, habelə ailəsi, həyat və fəaliyyəti ilə bağlı sənədlərdən, məişət əşyalarından və digər materiallardan ibarətdir.
Xəstəliyi ilə əlaqədar qısa ömür sürmüş və cəmi 7 il yaradıcılıq fəaliyyəti ilə məşğul olmaq imkanı qazanmış Bəhruz Kəngərli 2000-ə qədər rəsm əsəri yaratmışdır.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Atatürk  küçəsi 75
Tel: (+99436) 554-33-29
İnternet səhifəsi: www.behruzkengerli.nakhchivan.az
Cəlil Məmmədquluzadə  adına Naxçıvan Muxtar Respublika Ədəbiyyat Muzeyi
Muzey 1966-cı ildə yaradılmışdır. Muzeyin fondunda 20000-dən çox eksponat var. Muzeydə çoxəsrlik Azərbaycan ədəbiyyatı tarixini əks etdirən qiymətli əlyazmaları, tətbiqi və  təsviri sənət nümunələri, qədim və  müasir kitablar, qəzet və  jurnallar, xatirə əşyaları və  digər muzey materialları mühafizə olunur. Ekspozisiyada klassik və müasir Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndələrinə, Naxçıvan torpağının yetirdiyi şair və yazıçıların, sənətşünasların yaradıcılığına geniş yer verilmişdir.
Ekspozisiyada və fondda Azərbaycanın fırça ustalarının müxtəlif janrlarda yaratdıqları boyakarlıq və  heykəltəraşlıq əsərləri, Naxçıvan teatrının tarixinə aid sənədlər – afişalar, proqramlar, tamaşa eskizləri, görkəmli teatr sənətkarlarının yaradıcılığını əks etdirən fotoşəkillər də  vardır.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Nizami küçəsi 19
Tel: (+99436)  545-16-86
Cəlil Məmmədquluzadənin Ev Muzeyi
Muzey 1999-cu ildə Naxçıvan şəhərində Cəlil Məmmədquluzadənin doğulduğu, uşaqlıq və gənclik illərini keçirdiyi evdə yaradılmışdır. Muzeydə böyük ədibin həyat və yaradıcılığına aid 2300-dən çox eksponat mühafizə olunur və nümayiş etdirilir. Cəlil Məmmədquluzadə və onun ailəsinə məxsus şəxsi məişət əşyaları, o cümlədən yazıçının əsərləri, onun müasirlərinə aid sənədlər və s. muzeyin qiymətli eksponatları sırasındadır.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Ağamalıoğlu küçəsi, döngə 2
Tel: (+99436) 545-67-86
Cəmşid Naxçıvanski Muzeyi
Muzey 1981-ci ildə Kəngərli  xanları nəslinin nümayəndəsi, Azərbaycan Atıcı Diviziyasının komandiri general Cəmşid Naxçıvanskinin anadan olmasının 85 illiyi ilə əlaqədar onun yaşadığı evdə yaradılmışdır. Muzeydə C.Naxçıvanskinin həyat və fəaliyyətini əks etdirən fotoşəkillər, orden və medallar, müxtəlif sənədlər, kitablar, məktub və əlyazmalar, şəxsi və ev əşyaları və digər materiallardan ibarət ümumilikdə 5300-dən çox eksponat nümayiş etdirilir. Bunların içərisində C.Naxçıvanskiyə, Azərbaycan Atıcı Diviziyasının tarixinə, keçdiyi döyüş yoluna həsr olunmuş məqalələr, kitablar xüsusi yer tutur.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Atatürk  küçəsi 6
Tel: (+99436) 545-21-16
Xatirə  Muzeyi
Xatirə Muzeyi ermənilər tərəfindən törədilən soyqırım qurbanlarının, Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda döyüşlərdə həlak olmuş naxçıvanlıların xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədilə 2000-ci ildə yaradılmışdır. 2015-ci ildən muzey Şəhidlər Xiyabanı yaxınlığında yeni inşa edilmiş binada fəaliyyətini davam etdirir.
Muzeydə soyqırımı faktları, şəhidlərin fotoşəkilləri, ermənilərə qarşı döyüş fəaliyyətlərini əhatə edən materiallar, eyni zamanda Milli və Sovet İttifaqı qəhrəmanlarının fotoşəkilləri, şəxsi əşyaları və  onlara aid olan digər materiallardan ibarət ümumilikdə 2000-ə yaxın eksponat mühafizə olunur və nümayiş etdirilir.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Heydər Əliyev prospekti
Tel:  (+99436) 554-37-09
"Xan Sarayı" Dövlət Tarix-Memarlıq, Möminə Xatın və Açıq Səma Altında Muzey Kompleksi
Naxçıvan xanlığının əsası 1747-ci ildə Heydərqulu xan tərəfindən qoyulmuş, 81 il fəaliyyət göstərmiş, 1828-ci il fevral ayının 10-da imzalanmış Türkmənçay sülh müqaviləsinə əsasən Naxçıvan və İrəvan xanlıqları rəsmi şəkildə ləğv edilərək Rusiyanın tərkibinə qatılmışdır. Xan Sarayı 1787-1797-ci illərdə müstəqil Naxçıvan xanlığının başçısı, 1797-ci ildən 1820-ci ilədək Naxçıvan xanlığının hakimi olmuş I Kalbalı xan tərəfındən Naxçıvan şəhərində tikdirilmişdir. Abidə müxtəlif dövrlərdə baxımsız vəziyyətə düşsə də, qorunub saxlanılmışdır. 9429 km2 ərazini əhatə edən Naxçıvan xanlığı Azərbaycanda milli dövlətçilik ənənələrinin formalaşması və torpaqlarımızın qorunmasına mühüm töhfələr vermişdir. Naxçıvan xanlığının bu əvəzsiz xidmətləri nəzərə alınaraq Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin 2010-cu il 23 oktyabr tarixli Sərəncamı ilə “Xan Sarayı” Dövlət Tarix-Memarlıq Muzeyi yaradılmış, Nazirlər Kabinetinin 2015-ci il 11 fevral tarixli 13 nömrəli Qərarı ilə "Xan Sarayı" Dövlət Tarix-Memarlıq, Möminə Xatın və Açıq Səma Altında Muzey Kompleksi" adı altında fəaliyyətini davam etdirməkdədir. Hazırda 8 ekspozisiya zalından ibarət olan muzeydə 2500-dən çox eksponat var. Bu eksponatlar içərisində arxiv sənədləri, fotoşəkillər, Naxçıvan xanlarının şəcərəsi, xanlığın xəritəsi də nümayiş etdirilir.
Kompleksin bir hissəsini təşkil edən Açıq Səma Altında Muzey 2002-ci ildə Naxçıvan şəhərindəki Əcəmi  Seyrəngahında yaradılmışdır. Burada əksəriyyətini qoç fiqurları təşkil edən 200-ə yaxın eksponat nümayiş olunur. Bununla yanaşı, muxtar respublikanın ərazisindən tapılan müxtəlif dövrlərə aid maddi-mədəniyyət nümunələri – daş kitabələr, sütun altlıqları, müxtəlif daş fiqurlar, qəbirüstü  sənduqələr və s. mühafizə və nümayiş etdirilir.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Heydər Əliyev prospekti 21
Tel:  (+99436) 554-02-18
"Naxçıvanqala" Tarix – Memarlıq Muzey Kompleksi
"Naxçıvanqala" Tarix-Memarlıq Muzey Kompleksi 5 min il bundan əvvəl Naxçıvan qədim şəhər mədəniyyətinin formalaşdığı əraziyə daxildir. Şəhərin cənub-şərqində yerləşən bu tarixi qalanın inşa tarixi 632-652-ci illərə aid olunur. Müharibələr nəticəsində Naxçıvanqala bir neçə dəfə dağıdılmış və bərpa edilmişdir. 2010-cu ildə isə yenidən bərpasına başlanmış və əsaslı yenidənqurma işlərindən sonra 2014-cü ildə muzey kompleksi kimi fəaliyyətə başlamışdır.
Muzey fondunda 540-dan çox eksponat vardır. Eksponatların əksəriyyəti ekspozisiyada nümayiş etdirilir. E. ə. V minilliyə aid təsərrüfat küpü, e. ə. V-III minilliyə aid müxtəlif məişət əşyaları, Son Tunc və Erkən Dəmir dövrünə aid keramika məmulatları, mis alətlər, qəbirüstü abidələr, silahlar, zirehli geyim hissələri muzeyin qiymətli eksponatlarındandır. Burada, həmçinin xalça və XIX əsrə aid milli geyimlər də nümayiş olunur.
Kompleksin mağara hissəsində də bərpa işləri aparılmışdır. Arxeoloji qazıntılar zamanı ərazidə tapılan  məişət əşyaları, dulusçuluq məmulatları, məzar daşları, baş daşları və s. eksponat kimi qorunur və nümayiş olunur.
Ünvan:  Naxçıvan şəhəri, C.Məmmədquluzadə küç, döngə 1/4
Tel:  (+99436)  554-36-38
Dövlət Bayrağı Meydanı və Muzeyi
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin 2014-cü il 22 avqust tarixli “Naxçıvan şəhərində Dövlət Bayrağı Meydanı və Muzeyinin yaradılması haqqında” Sərəncamına əsasən Naxçıvan şəhərində Dövlət Bayrağı Meydanı və Muzeyi yaradılmış, 2014-cü il noyabrın 17-də muzeyin təntənəli açılış mərasimi olmuşdur. Muzeydə ümumilikdə 150-dən çox eksponat mühafizə olunur və nümayiş etdirilir. Muzey dövlət atributlarımızın tarixinin öyrənilməsi, təbliği və gələcək nəsillərə çatdırılması baxımından müstəsna əhəmiyyətə malikdir. Muzeydə ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1990-cı il noyabrın 17-də Naxçıvan Muxtar Respublikasının ali qanunverici orqanında qəbul olunan “Naxçıvan Muxtar Respublikasının Dövlət rəmzləri haqqında” Qərarın surəti və həmin tarixi günə aid fotoşəkillər nümayiş olunur. Tarixən Naxçıvan ərazisində mövcud olmuş dövlətlərin, eləcə də Naxçıvan xanlığının bərpa olunmuş bayraqları, gerb və inzibati xəritələri, Naxçıvan xanlığının süvari dəstələrinə verilən bayraqlar, döyüşçü libası, Naxçıvan Muxtar Respublikasının müxtəlif illərdə qəbul olunmuş konstitusiyaları, qədim pul nişanlarının fotoşəkilləri muzeyin ekspozisiyasında sərgilənir.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Pişəvəri küçəsi
Tel: (+99436)  554-37-30
“ƏLİNCƏQALA” TARİX-MƏDƏNİYYƏT MUZEYİ
“Əlincəqala” Tarix-Mədəniyyət Muzeyi Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin “Culfa rayonundakı “Əlincəqala” tarixi abidəsinin bərpa edilməsi haqqında” 2014-cü il 11 fevral tarixli Sərəncamı ilə yaradılmışdır. 2016-cı ilin iyunun 17-də “Əlincəqala” tarixi abidəsi və muzeyi istifadəyə verilmişdir.
Muzey ekspozisiya zalından və 2 iş otağından ibarətdir. Muzeyin fondunda ümumilikdə 250-dən çox eksponat vardır ki, bunlardan da 170-dən çoxu muzeyin ekspozisiyasında sərgilənir. Muzeydə Əlincəqala abidəsinin bərpadan əvvəl, bərpa zamanı və bərpadan sonrakı fotoşəkilləri, Əlincəqalanın tarixi ilə bağlı yazılmış kitab və məqalələr, qəzet materialları, Əlincəqala ərazisindən aşkar olunmuş boyalı keramika parçaları, saxsı və mis qablar, və s. nümayiş etdirilir. Həmçinin, muzeydə gümüş kəmər nümunələri, müxtəlif corab, araqçın və toxuculuq nümunələri, alət və ləvazimatları, digər dəyərli maddi-mədəniyyət nümunələri də nümayiş olunur.
Ünvan: Culfa rayonu, Xanəgah kəndi
Tel: (+99460) 700 20 01
İnternet səhifəsi: http://elinceqala.naxcivan.az
Milli Dəyərlər Muzeyi
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Turizm Departamentinin Milli Dəyərlər Muzeyi Naxçıvan şəhərində fəaliyyət göstərir. Muzey otaq və 3 ekspozisiya zalından ibarətdir. Hazırda muzeyin fondunda 236 eksponat vardır. Ekspozisiyada Azərbaycan Respublikasının Dövlət bayrağı, gerbi və Dövlət himninin mətni, milli geyimlərimiz və qədim mətbəx əşyalarımız, xalçalar və milli musiqi alətlərimiz nümayiş olunur. Milli sənətkarlıq nümunələrindən ibarət eksponatlar, muxtar respublikanın tarixi, mədəniyyəti, memarlıq abidələri, adət-ənənələri ilə bağlı çap olunmuş kitab və ensiklopediyalar, turizm potensialının təbliğinə dair bukletlər müxtəlif guşələrdə sərgilənir.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Atatürk küçəsi 6
Naxçıvan Duz Muzeyi
Naxçıvan Duz Muzeyi Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin “Naxçıvan Duz Muzeyinin yaradılması haqqında” 12 sentyabr 2017-ci il tarixli Sərəncamına əsasən yaradılmışdır.
Muzeyin yaradılmasında əsas məqsəd Naxçıvan duzunun tarixdə oynadığı mühüm rolu dünyaya çatdırmaq, aparılan elmi tədqiqatların nəticələrinin sistemləşdirilməsini, elmi araşdırmalar zamanı əldə olunmuş maddi-mədəniyyət nümunələrinin qorunub saxlanılmasını və təbliğini təmin etməkdir.
Muzeydə nümayiş olunan daş alətlər, daş çəkic və çapacaqlar, duz saxlamaq və ya duzu müxtəlif yerlərə daşımaq üçün istifadə olunmuş duz torbaları, saxsıdan və gildən hazırlanmış duz qabları, daş həvəngdəstə, dəstərlər və digər dəyərli eksponatlar Naxçıvan Duzdağının qədim tarixi və mədəni potensialını özündə cəmləşdirir. Bundan əlavə, muzeydə duz gölündən çıxarılmış duz kristalları, qədim duz platformalarından tapılmış karsit (qarğaduzu) və duz süxurları da nümayiş olunur.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Duzdağ Hotel
Akademik Yusif Məmmədəliyevin Ev Muzeyi
Akademik Yusif Məmmədəliyevin ev muzeyi Ordubad şəhərində fəaliyyət göstərir. Muzey 1975-ci ildə yaradılmışdır. Bina  ikimərtəbəlidir. Binanın birinci mərtəbəsində fond və iş otaqları, ikinci mərtəbəsində isə ekspozisiya zalı yerləşir. Otaqlardan birində alimin həyat və yaradıcılığını əks etdirən fotoşəkillər sərgilənir. İkinci otaq isə qonaqlar üçün nəzərdə tutulub. 3-cü otaqda qədim xalça, tikmə, əl işləri, paltar dolabı yerləşdirilib. Burada akademikin həyat və fəaliyyətinin müxtəlif dövrlərinə aid sənədlər, çap olunmuş əsərləri, fotoşəkillər, habelə xatirə şəkillərindən ibarət 2000-dən çox eksponat saxlanılır. Bu eksponatlardan 300-dən çoxu ekspozisiyada nümayiş olunur.
Ünvan: Ordubad şəhəri, Y.Məmmədəliyev küçəsi
Məmməd Səid Ordubadinin Ev Muzeyi
Muzey 1972-ci ilin iyununda ədibin  anadan olmasının 100 illiyi münasibəti ilə  yaradılmışdır. Muzeydə ədibin həyat və fəaliyyətini əks etdirən fotoşəkillər, müxtəlif sənədlər, yaşadığı dövrə aid xatirə əşyaları, portretlər, əsərlərinin müxtəlif illərdə və dillərdə nəşrlərindən nümunələr, məktub və əlyazmaları, ədiblə ünsiyyətdə olmuş görkəmli şəxslərin fotoşəkilləri, xatirələri və s. qorunub saxlanılır. Muzey eyni zamanda M.S.Ordubadinin ədəbi irsinin öyrənilməsi sahəsində də fəaliyyət göstərir. Muzeydə 700-dən çox eksponat nümayiş olunur.
Ünvan:  Ordubad şəhəri, Mingis küçəsi 14
Məhəmməd Tağı Sidqinin Ev Muzeyi
Muzey 2015-ci ilin avqustunda görkəmli pedaqoq, maarifçi və şair Məhəmməd Tağı Sidqinin anadan olmasının 160 illiyi münasibəti ilə yaradılmışdır. Muzey binası 2 mərtəbəlidir. Ekspozisiya zalı binanın ikinci mərtəbəsində yerləşir. Birinci mərtəbədə isə muzeyin əməkdaşları üçün iş otaqları ayrılıb. Ekspozisiya zalında Sidqinin hikmətli sözlərindən seçmələr, ömrünün müxtəlif dövrlərini əks etdirən, eləcə də ailə üzvləri, sənət yoldaşları və vaxtilə onun şagirdləri olan görkəmli şəxsiyyətlərin fotoşəkilləri nümayiş etdirilir. Həmçinin burada görkəmli maarifçinin tərcümeyi-halı, əlyazmaları, nəşr olunan məqalə və kitabları, eləcə də teatr sahəsindəki xidmətlərini əks etdirən dəyərli nümunələr, görkəmli pedaqoqun zəngin irsinin öyrənilməsi ilə bağlı keçirilən konfransların materialları, qəbul olunan proqramlar, Məhəmməd Tağı Sidqi haqqında yazılmış kitab, jurnal, qəzet materialları və fotoşəkillər qorunur. Muzeydəki eksponatlar Sidqi yaradıcılığını tədqiq edənlər üçün dəyərli elmi mənbələrdir. Muzeydə 300-ə yaxın eksponat nümayiş olunur.

Nakhchivan Autonomous Republic can also be called as the land of museums. There are 28 museums and a museum type establishment - Nakhchivan State Art Gallery here. The number of exhibits protected in the museums is 134000 in general.
Heydar Aliyev Museum
The museum was founded in 1999 in Nakhchivan city. Stands of Heydar Aliyev's family, his childhood, and youth, personal documents and materials, signed letters, decisions, and orders of the period when he was the Chairman of the Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic (1991-1993), copies of the agreements signed in cooperation with the Islamic Republic of Iran and the Republic of Turkey, appeals of citizens living in different regions of Azerbaijan. The museum is comprised of 5 sections. Newspapers, magazines, albums, and books reflecting the life and activity of national leader Heydar Aliyev, and other personal items belonging to him are saved in the library of museum. There are about 5000 exhibitions in the museum.
Address: Nakhchivan city, Heydar Aliyev Avenue, 25
Tel: (+994 36) 545-92-98
E-Mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Web Site: www.aliyev-museum.nakhchivan.az
Nakhchivan State History Museum
Nakhchivan State History Museum was founded in 1924 as a history-ethnography museum. Later museum got the state status. More than 50000 exhibits belonging to the rich and ancient history of Nakhchivan are preserved in the Nakhchivan State History Museum. Exhibiton mainly includes 4 periods - ancient, medieval, present time, and modern time. Museum consists of 10 departments. Various types of tools, things of Paleolit and Neolit periods, grain stones, boards of obsidian, stone hammers, bone needles, copper and silver money samples discovered in the NakhchivanAutonomous Republic territory, tomb of monumental Momina Khatun, Yusif Kuseyir built by the prominent architect of the Middle Ages, Ajami Abubakir oghlu Nakhchivani and pictural materials about other architectural monuments, carpet manufacture, jewelry, braziership, pottery, carving samples, beautiful handicrafts of folk masters concerning to decorative applied arts are exhibited here.
Address: Nakhchivan city, Istiglal str. 77
Tel: (+994 36) 545-01-39
The Nakhchivan State Carpet Museum
The museum was founded in 1998. It continued its activity in a new building located in the Heydar Aliyev avenue from 20 March, 2010. There are more than 3600 material-cultural samples in the museum fund. 295 of them are carpets. More than 300 exhibits are demonstrated. Exhibits were grouped according to the Nakhchivan carpet manufacture schoolings. Carpets decorated with fine and deilcate ornaments concerning to different periods are exhibited in the museum exhibition. There are fleecy carpets, mashraf, carpet without pile, cecim, kilim, sumakh, felt, mat, carpets having a plot, and others. Geometric and nabati form ornaments of carpets characterize our national culture dating from the past. Carpets having simple, realist, or abstract ornaments are the proof of high level creativity of our nation. There are 124 carpets of Tabriz-Nakhchivan group in the museum. In the museum artistic embroidery and cloth items, arrow bogs of patch weaving, saddle-bag, rope, sack, saccada, wool comb, wood havas, kirgits, iron havas, loop kuife, and other exhibits are also exhibited. In 2013, after reconstruction of the Nakhchivan State Carpet Museum exposition enriched.
Address: Nakhchivan city, Heydar Aliyev Avenue, 21
Tel: (+994 36) 545-35-99
Web Site: www.xalca.nakhchivan.az
The House Museum of Huseyn Javid
The museum was founded in 1981 in the house of Huseyn Javid, romantic Azerbaijan literature founder. About 10000 exhibits are collected in its fund. Among them, there are photos reflecting life and creativity of Huseyn Javid, first editions of his works, works having sign of poet, posters and programs of staged drama works, different recollections and household goods and etc. Research works and recollections of Javid learners are also exhibited in the exhibition. Busts of Huseyn Javid and his family members are set here.
Address: Nakhchivan city, Husein Javid str. 4
Tel: (+994 36) 545-27-26
The Museum of Bahruz Kangarli
Bahruz Kangarli Museum was founded in 2002, in Nakhchivan city, with the purpose of immortalizing the memory of prominted representative of artistic trade, realist tool painting founder Bahruz Kangarli. Here more than 1200 exhibits are preserved and exhibited, 63 of them are the original works of painter, others are photo copies of his works, also documents dealing with family, life, and creativity, household goods and other materials.
Because of illness, he lived a short life and got chance to be busy with creativity only 7 years. B.Kangarli created 2000 pictures.
Address: Nakhchivan city, Ataturk str. 75
Tel: (+994 36) 554-33-29
Web Site: www.behruzkengerli.nakhchivan.az
The Literature Museum of Nakhchivan Autonomous Republic named after J.Mammadguluzadeh
The museum was founded in 1966. It has more than 20000 exhibits. Precious manuscripts, applied and descriptive art samples, ancient and modern books, paper and magazines, memorial things and other museum materials reflecting centuries-old Azerbaijan literature history are kept in its fund. Exhibition includes prominent members of classic and modern Azerbaijan literature, creativity of poets, writers and art critics brought up in Nakhchivan.
There are works of painting and sculpture in various jenres created by Azerbaijan brush masters, documents delaying with Nakhchivan theatre history-posters, programs, spectacles, sketches, also photos reflecting prominent theatre masters' creativity in the exhibition and fund.
Address: Nakhchivan city, Nizami str.19
Tel: (+994 36) 545-16-86
The House Museum of Jalil Mammadguluzadeh
The museum was founded in 1999 in the house where Jalil Mammadguluzadeh was born, spent his child-hood and youth years. In the museum More than 2300 exhibits concerning the life and creativity of great literary man are exhibited. Among museum exhibits, there are personal household goods of Jalil Mammadguluzadeh and his family members, also works of the writer, documents belonging to his contemporaries and etc.
Address: Nakhchivan city, Aghamalioglu str., lane 2
Tel: (+994 36) 545-67-86
The House Museum of Jamshid Nakhchivanski
The museum was founded in 1981, in anniversary year of general Jamshid Nakhchivansky, the representative of Kangarli khans family, Azerbaijan Shooting Division commander, in the house he lived. In the museum, more than 5300 exhibits - photos reflecting Jamsid Nakhchivansky's life and creativity, orders and medals, different documents, books, letters and manuscripts, personal belongings and household goods, and etc, are exhibited. Among them, there are articles and books devoted to Jamshid Nakhchivansky, Azerbaijan Shooting Division history, the way of fight passed hold special place.
Address: Nakhchivan city, Ataturk str.6
Tel: (+994 36) 545-21-16
The Memorial Museum
Memorial Museum was founded in 2000 with the purpose of immortalizing memories of genocide victims caused by armenians, the Nakhchivanians died in the battles for the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan. The museum continues to operate in a new building near the Alley of Martyrs since 2015.
In the museum, about 2000 exhibits, consisting of genocide facts, martyrs photos, materials including fighting activity against armenians, also photos of National and Soviet Union heroes, personal belongings and other materials belonging to them, are preserved and exhibited.
Address: Nakhchivan city, Heydar Aliyev Avenue
Tel: (+994 36) 554-37-09
"Khan Palace" State Historical-Architectural, Momina Khatun and in the open air museum complex
Nakhchivan khanate was founded in 1747 by Huseyngulu khan, lived 81 year, due to the signed Turkmanchay peace treaty, on 10 February, 1828, Nakhchivan and Iravan khanates were liquidated formally being Russian component. In 1787-1797 years, khan of Nakhchivan khanate, during 1797-1820 period the ruling of Nakhchivan khanate, Kalbali khan I built Khan Palace in Nakhchivan city. Although Khan Palace was in neglected condition within different periods, it was preserved. Having a territory of 9429km2, Nakhchivan khanate was of great importance in Azerbaijan statehood for its statehood traditions, preserving lands. Taking into account Nakhchivan khanate's role in national statehood, services in preserving Azerbaijan land in this territory, by the 23 October, 2010 year resolution of the Nakhchivan Autonomous Republic Supreme Majlis Chairman, “Khan Palace” State History-Architecture Museum was founded, and according to 11 Ferbruary, 2015 Decree no13 of Nakhchivan Autonomous Republic Cabinet of Ministers, it continues to operate under the name of "Khan Palace" State Historical-Architectural, Momina Khatun and in the open air museum complex. At present, there are more than 2500 exhibits in 8 exhibition halls of museum. Among these exhibits, archives, photos, Nakhchivan khanates family, khanate map are exhibited.
A part of the complex, museum in the open air was founded in 2002, in Ajami Observation of Nakhchivan city. It contains about 200 exhibits. Most of them are ram figures. Furthermore, material-cultural samples - aries sculpture made of stone, stone inscription, different stone figures, grave sandugas, and others of different periods found in Nakhchivan Autonomous Republic territory are preserved and exhibited.
Address: Nakhchivan city, Heydar Aliyev avenue
Tel: (+994 36) 554-02-18
Historical and Architectural Museum Complex "Nakhchivangala"
Historical and Architectural Museum Complex "Nakhchivangala" is located in the territory of culture formation during 5 thousand years of the ancient city of Nakhchivan. This historical monument, located in the south-east of Nakhchivan city, was built in 632-652 years. As a result of the repeated wars, Nakhchivangala was destroyed several times and then restored again. In 2010, reconstruction and restoration works of Nakhchivangala began, and in 2014, the complex began functioning as a museum.
The museum presents more than 540 exhibits. The precious exhibits of the museum are household pitcher of V millennium BC, various household items of V- III millennium BC, ceramic products of Bronze and early Iron Age, copper pots and tools, tombstones, monuments, weapons, and armored clothes. The museum presents carpets and national clothes of XIX century.
In the underground part of the complex, restoration works were also conducted. In the museum, ceramic products, household items, and tombstones found during archaeological excavations are exhibited.
Address: Nakhchivan city, J. Mammadguluzadeh str: 1/4
Tel: (+994 36) 554-36-38
The Museum and Square of National Flag
The Square and Museum of the National Flag were established according to the Decree of the Chief of the Supreme Majlis of Nakhchivan Autonomous Republic dated on August 22, 2014, and started functioning since November 17, 2014. More than 150 exhibits are preserved and demonstrated there. Museum of the National Flag has great importance from point of informing future generations about the history and attributes of our state. In the museum, a copy of solution dated from November 17, 1990, "On state symbols of Nakhchivan Autonomous Republic" adopted by the supreme legislative body of Nakhchivan Autonomous Republic on the initiative of national leader Heydar Aliyev, and photos related to this historic day are demonstrated. Restored flags of Nakhchivan Khanate and the states that existed on the territory of Nakhchivan, emblems and administrative maps, flags of cavalry troops of Nakhchivan Khanate, combat uniforms, constitutions of Nakhchivan Autonomous Republic, adopted in different years, and photographs of old banknotes are exhibited in the museum.
Address: Nakhchivan city, Pishavary str.
Tel: (+994 36) 554-37-30
“ALINJAGALA” HISTORICAL-CULTURAL MUSEUM
“Alinjagala” Historical and Cultural Museum was created by the decree “On restoration of “Alinjagala” in Julfa region” signed by the Chairman of Supreme Assembly, on February 11, 2014. On June 17, 2016, Alinjagala historical monument and museum was opened.
The museum consists of an exhibition hall and 2 offices. There are more than 250 exhibits in the museum fund, and more than 170 of them are in the exhibition hall. The photographs of Alinjagala before, during, and after restoration, books, articles, and newspapers written about its history, painted ceramic pieces, pottery, and lamps found in the territory of fortress are exhibited in the museum. Moreover, silver belt patterns, various socks, skull-cap, and other knitting patterns, tools and accessories, valuable artifacts are also exhibited here.
Address: Julfa region, the village of Khanagah
Tel: (+994 60) 700-20-01
Museum of National Values
The Museum of National Values of the Tourism Department of the Nakhchivan Autonomous Republic operates in Nakhchivan city. The museum consists of a room and 3 exhibition halls. At present, the museum has 236 exhibits. The exposition displays the national flag, coat of arms and text of the national anthem of the Republic of Azerbaijan, our national costumes and ancient kitchen utensils, carpets and national musical instruments. Exhibits of national art, books and encyclopedias on the history, culture, architectural monuments, traditions of the autonomous republic, booklets on the promotion of tourism potential are exhibited in various corners.
Address: Nakhchivan city, Ataturk street 6
Nakhchivan Salt Museum
Nakhchivan Salt Museum was established in accordance with the Decree of the Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic dated September 12, 2017 "On the establishment of the Nakhchivan Salt Museum".
The main purpose of the museum is to convey to the world the important role of Nakhchivan salt in history, to ensure the systematization of the results of scientific research, the preservation and promotion of material and cultural samples obtained during scientific research.
The stone tools, stone hammers and chisels, salt bags used to store or transport salt, pottery made of pottery and clay, stone mortars, sets and other valuable exhibits displayed in the museum embody the ancient historical and cultural potential of Nakhchivan Salt Mountain. In addition, the museum displays salt crystals extracted from the salt lake and salt rocks found on ancient salt platforms.
Address: Nakhchivan city, Duzdag Hotel
The house-museum of academician Yusif Mammadaliyev
The house-museum of academician Yusif Mammadaliyev is located in Ordubad region. The museum was founded in 1975. The building is two-storey. Fund and work rooms are located on the ground floor, and the exhibition hall is on the first floor. In one of the rooms, photographs depicting the life and work of the scientist are presented. The second room is designed for guests. In the third room, antique carpets, embroidery, handicraft articles, and wardrobe are demonstrated. The museum houses more than 2000 exhibits, which include documents relating to the different periods of the life and work of the scientist, published works, photos and pictures of memory. The exhibition includes more than 300 exhibits.
Address: Ordubad city, Yusif Mammadaliyev str.
House Museum of M.S. Ordubadi
The museum was founded in June, 1972, in writer's house, on the occasion of the 100th anniversary of his birth. The museum keeps photographs giving a unique insight into the life and work of the writer, various documents, memorabilia of the writer's life in this house, portraits, copies of works published in different cities and in different languages, letters and manuscripts, and also photographs of prominent people, with whom M.S. Ordubadi communicated. The museum also operates in the field of study of M.S. Ordubadi’s literary heritage. The museum presents more than 700 exhibits.
Address: Ordubad city, Mingis str., 14
House Museum of Mammad Tagi Sidgi
The museum was founded in August, 2015 in the house of the outstanding teacher, educator, and poet on the occasion of the 160th anniversary of his birth. The museum building is two-storey. The exhibition hall is located on the first floor. Fund and work rooms considered for the workers of the museum are on the ground floor. Selections of Sidgi's wise words, photographs reflecting different periods of his life, as well as of his family members, colleagues and his students of the outstanding personalities are displayed. Also here, biography of prominent educator, manuscripts, published articles and books, as well as services in the field of theater, reflecting the valuable samples, conference materials to study the rich heritage of outstanding teacher, accepted programs, written books about Mahammad Taghi Sidgi, magazines, materials, and photos are protected. The museum exhibits are valuable scientific sources for who studies Sidgi's creativity. There are about 300 exhibits in the museum.
Address: Ordubad city, Mingis street
Tel: (+994 36) 547-04-91
Gamigaya museum
One of the most ancient settlements in the world Gamigaya is located in the North-East from the villages Tivi and Nasirvaz of Ordubad region, on the highest peak of the Lesser Caucasus, Gapijik Mountain. Chairman of the Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic signed Decree on April 26, 2001 "On the study of Gamigaya monument in Ordubad", the monument was studied in detail, and Art-historical Reserve "Gamigaya" was created. In 2014, a building was constructed for the Art-historical Reserve "Gamigaya" and the museum. The museum, consisting of an exhibition hall and 2-rooms, stores more than 210 exhibits. Currently, more than 100 of these exhibits are presented in the exhibition hall. The museum presents rock paintings, various books related to the research work in Gamigaya, newspapers, photographs and materials of scientific symposia related to the five thousand years history of Nakhchivan. The Gamigaya monument is a collection, which presents rock paintings, reflecting the religious, ideological, mythological, political beliefs of the ancient people, the dawn of the evolution of human history, that have a very great importance for the historical ethnography and archeology of our nation. The theme of these drawings which is differed for its plot, composition complication was dedicated to the belief and labour activity of our forefathers.
Address: Ordubad region, Nasirvaz village
House museum of Mammad Araz
House Museum of Mammad Araz was established on December 1, 2014, in the commemoration day of the national poet, in his native village Nursu of Shahbuz district. The museum building consists of two floors. In the museum, exhibits reflecting the rich heritage and the life of the writer are demonstrated. The museum presents more than 1000 exhibits including the poet's books, published in different years, as well as books about the life and work of the master, including photographs depicting different periods of his life. There are provided all the conditions in the museum for a detailed study and widespread of Mammad Araz’s oeuvre, and for conducting of virtual classes between schools and the museum.