Naxçıvan Muxtar Respublikasını muzeylər diyarı da  adlandırmaq olar. Burada 30 muzey və 1  muzeytipli müəssisə olan Naxçıvan Dövlət Rəsm Qalereyası fəaliyyət göstərir. Muzeylərdə ümumilikdə 134000-dən çox eksponat mühafizə olunur.
Heydər Əliyev Muzeyi
Naxçıvan şəhərində yerləşən muzey 1999-cu ildə yaradılmışdır. Muzeydə ümummilli lider Heydər Əliyevin ailəsinə, onun  uşaqlıq və  gənclik illərinə həsr olunmuş stendlər, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri işlədiyi dövrə (1991-1993) aid şəxsi  sənəd və materiallar, imzaladığı məktub, qərar və sərəncamlar, Türkiyə Cümhuriyyəti və İran İslam Respublikası ilə əməkdaşlıq sahəsində imzaladığı müqavilələrin surətləri, Azərbaycan Respublikasının müxtəlif bölgələrində yaşayan vətəndaşların müraciətləri toplanmışdır. Muzey 5 bölmədən ibarətdir. Muzeyin kitabxanasında ümummilli lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətini əks etdirən qəzet, jurnal, albom və kitablar, ulu öndərə məxsus şəxsi əşyalar saxlanılır. Muzeyin fonduna ümumilikdə 5 minə yaxın eksponat daxildir.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Heydər Əliyev prospekti 25
Tel:  (+99436) 545-92-98
Email: Bu email ünvanı spambotlardan qorunur. Onu görmək üçün JavaScripti qoşmaq lazımdır.">Bu email ünvanı spambotlardan qorunur. Onu görmək üçün JavaScripti qoşmaq lazımdır.
İnternet səhifəsi: www.aliyev-museum.nakhchivan.az
Naxçıvan Dövlət Tarix Muzeyi
Muzey 1924-cü ildə tarix-etnoqrafiya muzeyi kimi yaradılmışdır. 1968-ci ildə muzeyə dövlət statusu verilmişdir. Muzeydə Naxçıvanın zəngin, qədim tarixi  ilə bağlı 50 mindən çox eksponat  qorunub saxlanılır. Ekspozisiya əsasən 4 dövrü  əhatə edir – qədim, orta əsrlər, müasir və yeni dövr. Muzey 10 şöbədən ibarətdir. Burada müxtəlif çeşidli əmək alətləri,  Paleolit və Neolit dövrlərinin əşyaları, dən daşları, obsidiandan lövhələr, daş çəkiclər, sümük bizlər, Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisində aşkar olunan mis və gümüş pullar, orta əsrlərin məşhur memarlarından olmuş Əcəmi Əbubəkr oğlu Naxçıvaninin inşa etdiyi möhtəşəm Möminə Xatın və Yusif Küseyir oğlu türbələrinin, eləcə də digər memarlıq abidələrinin fotoşəkilləri, dekorativ tətbiqi sənət, xalçaçılıq, zərgərlik,  misgərlik, dulusçuluq və nəqqaşlıq nümunələri, el sənətkarlarının maraqlı əl işləri sərgilənir.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, İstiqlal küçəsi 77
Tel:  (+99436)  545-01-39
Naxçıvan Dövlət Xalça Muzeyi
Muzey 1998-ci ildə yaradılmışdır. Muzey 20 mart 2010-cu ildən Heydər Əliyev prospektindəki yeni binaya köçürülüb. Muzeyin fondunda 3600-dən çox maddi-mədəniyyət nümunəsi vardır. Onlardan 295-i xalçadır. Ekspozisiyada 300-dən çox eksponat nümayiş etdirilir. Muzeydəki eksponatlar Naxçıvan xalçaçılıq məktəbi üzrə qruplaşdırılmışdır. Muzeyin ekspozisiyasında müxtəlif dövrlərə aid nəfis və zərif naxışlarla bəzədilmiş xalçalar nümayiş etdirilir. Burada xovlu xalçalar, məfrəş, palaz, cecim, kilim, sumax, keçə, həsir, süjetli və digər xalça növləri vardır. Xalçalardakı həndəsi və nəbati formalı naxışlar uzaq keçmişdən xəbər verən milli mədəniyyətimizin tarixini səciyyələndirir. Naxışları sadə, realist və ya mücərrəd olan xalçalar xalqımızın yaradıcılıq imkanlarının yüksək səviyyədə olduğunun göstəricisidir. Muzeydə Təbriz-Naxçıvan qrupuna aid 124 ədəd xalça vardır. Muzeyin ekspozisiyasında bədii tikmə və parça nümunələri, vərni toxunuşlu ox çantaları, xurcunlar, örkən, heybə, səccadə, yun darağı, taxta həvələr, kirgitlər, dəmir həvələr, ilmə bıçağı və digər eksponatlar da nümayiş etdirilir.
2013-cü ildə Naxçıvan Dövlət Xalça Muzeyinin ekspozisiyası yenidən qurularaq zənginləşdirilmiş, muzeyin internet saytı hazırlanmışdır.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri,  Heydər Əliyev prospekti 21
Tel:  (+99436)  545-35-99
İnternet səhifəsi: www.xalca.nakhchivan.az
Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi
Muzey 1981-ci ildə romantik Azərbaycan ədəbiyyatının banisi Hüseyn Cavidin doğulduğu evdə təşkil olunmuşdur. Fondunda 10 minə yaxın eksponat toplanmışdır. Onların arasında Hüseyn Cavidin həyat və yaradıcılığını əks etdirən fotoşəkillər, əsərlərinin ilk nəşrləri, üzərində şairin avtoqrafı olan əsərləri, tamaşaya qoyulmuş dram əsərlərinin afişa və  proqramları, müxtəlif xatirə və ev əşyaları və s. var. Ekspozisiyada cavidşünasların tədqiqat əsərləri və xatirələri, Hüseyn Cavidin və onun ailə üzvlərinin büstləri də sərgilənir.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Hüseyn Cavid küçəsi  4
Tel: (+99436)  545-27-26
Bəhruz Kəngərli Muzeyi
Azərbaycan rəssamlıq sənətinin görkəmli nümayəndələrindən biri, təsviri sənətimizdə realist dəzgah boyakarlığının banisi Bəhruz Kəngərlinin xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədilə 2002-ci ildə Naxçıvan şəhərində Bəhruz Kəngərli Muzeyi yaradılmışdır. Muzeydə qorunub saxlanılan və nümayiş etdirilən 1200-dən çox eksponatdan 63-ü rəssamın əsərlərinin orijinalı, qalanları isə əsərlərinin fotosurətlərindən, habelə ailəsi, həyat və fəaliyyəti ilə bağlı sənədlərdən, məişət əşyalarından və digər materiallardan ibarətdir.
Xəstəliyi ilə əlaqədar qısa ömür sürmüş və cəmi 7 il yaradıcılıq fəaliyyəti ilə məşğul olmaq imkanı qazanmış Bəhruz Kəngərli 2000-ə qədər rəsm əsəri yaratmışdır.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Atatürk  küçəsi 75
Tel: (+99436) 554-33-29
İnternet səhifəsi: www.behruzkengerli.nakhchivan.az
Cəlil Məmmədquluzadə  adına Naxçıvan Muxtar Respublika Ədəbiyyat Muzeyi
Muzey 1966-cı ildə yaradılmışdır. Muzeyin fondunda 20000-dən çox eksponat var. Muzeydə çoxəsrlik Azərbaycan ədəbiyyatı tarixini əks etdirən qiymətli əlyazmaları, tətbiqi və  təsviri sənət nümunələri, qədim və  müasir kitablar, qəzet və  jurnallar, xatirə əşyaları və  digər muzey materialları mühafizə olunur. Ekspozisiyada klassik və müasir Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndələrinə, Naxçıvan torpağının yetirdiyi şair və yazıçıların, sənətşünasların yaradıcılığına geniş yer verilmişdir.
Ekspozisiyada və fondda Azərbaycanın fırça ustalarının müxtəlif janrlarda yaratdıqları boyakarlıq və  heykəltəraşlıq əsərləri, Naxçıvan teatrının tarixinə aid sənədlər – afişalar, proqramlar, tamaşa eskizləri, görkəmli teatr sənətkarlarının yaradıcılığını əks etdirən fotoşəkillər də  vardır.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Nizami küçəsi 19
Tel: (+99436)  545-16-86
Cəlil Məmmədquluzadənin Ev Muzeyi
Muzey 1999-cu ildə Naxçıvan şəhərində Cəlil Məmmədquluzadənin doğulduğu, uşaqlıq və gənclik illərini keçirdiyi evdə yaradılmışdır. Muzeydə böyük ədibin həyat və yaradıcılığına aid 2300-dən çox eksponat mühafizə olunur və nümayiş etdirilir. Cəlil Məmmədquluzadə və onun ailəsinə məxsus şəxsi məişət əşyaları, o cümlədən yazıçının əsərləri, onun müasirlərinə aid sənədlər və s. muzeyin qiymətli eksponatları sırasındadır.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Ağamalıoğlu küçəsi, döngə 2
Tel: (+99436) 545-67-86
Cəmşid Naxçıvanski Muzeyi
Muzey 1981-ci ildə Kəngərli  xanları nəslinin nümayəndəsi, Azərbaycan Atıcı Diviziyasının komandiri general Cəmşid Naxçıvanskinin anadan olmasının 85 illiyi ilə əlaqədar onun yaşadığı evdə yaradılmışdır. Muzeydə C.Naxçıvanskinin həyat və fəaliyyətini əks etdirən fotoşəkillər, orden və medallar, müxtəlif sənədlər, kitablar, məktub və əlyazmalar, şəxsi və ev əşyaları və digər materiallardan ibarət ümumilikdə 5300-dən çox eksponat nümayiş etdirilir. Bunların içərisində C.Naxçıvanskiyə, Azərbaycan Atıcı Diviziyasının tarixinə, keçdiyi döyüş yoluna həsr olunmuş məqalələr, kitablar xüsusi yer tutur.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Atatürk  küçəsi 6
Tel: (+99436) 545-21-16
Xatirə  Muzeyi
Xatirə Muzeyi ermənilər tərəfindən törədilən soyqırım qurbanlarının, Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda döyüşlərdə həlak olmuş naxçıvanlıların xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədilə 2000-ci ildə yaradılmışdır. 2015-ci ildən muzey Şəhidlər Xiyabanı yaxınlığında yeni inşa edilmiş binada fəaliyyətini davam etdirir.
Muzeydə soyqırımı faktları, şəhidlərin fotoşəkilləri, ermənilərə qarşı döyüş fəaliyyətlərini əhatə edən materiallar, eyni zamanda Milli və Sovet İttifaqı qəhrəmanlarının fotoşəkilləri, şəxsi əşyaları və  onlara aid olan digər materiallardan ibarət ümumilikdə 2000-ə yaxın eksponat mühafizə olunur və nümayiş etdirilir.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Heydər Əliyev prospekti
Tel:  (+99436) 554-37-09
"Xan Sarayı" Dövlət Tarix-Memarlıq, Möminə Xatın və Açıq Səma Altında Muzey Kompleksi
Naxçıvan xanlığının əsası 1747-ci ildə Heydərqulu xan tərəfindən qoyulmuş, 81 il fəaliyyət göstərmiş, 1828-ci il fevral ayının 10-da imzalanmış Türkmənçay sülh müqaviləsinə əsasən Naxçıvan və İrəvan xanlıqları rəsmi şəkildə ləğv edilərək Rusiyanın tərkibinə qatılmışdır. Xan Sarayı 1787-1797-ci illərdə müstəqil Naxçıvan xanlığının başçısı, 1797-ci ildən 1820-ci ilədək Naxçıvan xanlığının hakimi olmuş I Kalbalı xan tərəfındən Naxçıvan şəhərində tikdirilmişdir. Abidə müxtəlif dövrlərdə baxımsız vəziyyətə düşsə də, qorunub saxlanılmışdır. 9429 km2 ərazini əhatə edən Naxçıvan xanlığı Azərbaycanda milli dövlətçilik ənənələrinin formalaşması və torpaqlarımızın qorunmasına mühüm töhfələr vermişdir. Naxçıvan xanlığının bu əvəzsiz xidmətləri nəzərə alınaraq Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin 2010-cu il 23 oktyabr tarixli Sərəncamı ilə “Xan Sarayı” Dövlət Tarix-Memarlıq Muzeyi yaradılmış, Nazirlər Kabinetinin 2015-ci il 11 fevral tarixli 13 nömrəli Qərarı ilə "Xan Sarayı" Dövlət Tarix-Memarlıq, Möminə Xatın və Açıq Səma Altında Muzey Kompleksi" adı altında fəaliyyətini davam etdirməkdədir. Hazırda 8 ekspozisiya zalından ibarət olan muzeydə 2500-dən çox eksponat var. Bu eksponatlar içərisində arxiv sənədləri, fotoşəkillər, Naxçıvan xanlarının şəcərəsi, xanlığın xəritəsi də nümayiş etdirilir.
Kompleksin bir hissəsini təşkil edən Açıq Səma Altında Muzey 2002-ci ildə Naxçıvan şəhərindəki Əcəmi  Seyrəngahında yaradılmışdır. Burada əksəriyyətini qoç fiqurları təşkil edən 200-ə yaxın eksponat nümayiş olunur. Bununla yanaşı, muxtar respublikanın ərazisindən tapılan müxtəlif dövrlərə aid maddi-mədəniyyət nümunələri – daş kitabələr, sütun altlıqları, müxtəlif daş fiqurlar, qəbirüstü  sənduqələr və s. mühafizə və nümayiş etdirilir.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Heydər Əliyev prospekti 21
Tel:  (+99436) 554-02-18
"Naxçıvanqala" Tarix – Memarlıq Muzey Kompleksi
"Naxçıvanqala" Tarix-Memarlıq Muzey Kompleksi 5 min il bundan əvvəl Naxçıvan qədim şəhər mədəniyyətinin formalaşdığı əraziyə daxildir. Şəhərin cənub-şərqində yerləşən bu tarixi qalanın inşa tarixi 632-652-ci illərə aid olunur. Müharibələr nəticəsində Naxçıvanqala bir neçə dəfə dağıdılmış və bərpa edilmişdir. 2010-cu ildə isə yenidən bərpasına başlanmış və əsaslı yenidənqurma işlərindən sonra 2014-cü ildə muzey kompleksi kimi fəaliyyətə başlamışdır.
Muzey fondunda 540-dan çox eksponat vardır. Eksponatların əksəriyyəti ekspozisiyada nümayiş etdirilir. E. ə. V minilliyə aid təsərrüfat küpü, e. ə. V-III minilliyə aid müxtəlif məişət əşyaları, Son Tunc və Erkən Dəmir dövrünə aid keramika məmulatları, mis alətlər, qəbirüstü abidələr, silahlar, zirehli geyim hissələri muzeyin qiymətli eksponatlarındandır. Burada, həmçinin xalça və XIX əsrə aid milli geyimlər də nümayiş olunur.
Kompleksin mağara hissəsində də bərpa işləri aparılmışdır. Arxeoloji qazıntılar zamanı ərazidə tapılan  məişət əşyaları, dulusçuluq məmulatları, məzar daşları, baş daşları və s. eksponat kimi qorunur və nümayiş olunur.
Ünvan:  Naxçıvan şəhəri, C.Məmmədquluzadə küç, döngə 1/4
Tel:  (+99436)  554-36-38
Dövlət Bayrağı Meydanı və Muzeyi
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin 2014-cü il 22 avqust tarixli “Naxçıvan şəhərində Dövlət Bayrağı Meydanı və Muzeyinin yaradılması haqqında” Sərəncamına əsasən Naxçıvan şəhərində Dövlət Bayrağı Meydanı və Muzeyi yaradılmış, 2014-cü il noyabrın 17-də muzeyin təntənəli açılış mərasimi olmuşdur. Muzeydə ümumilikdə 150-dən çox eksponat mühafizə olunur və nümayiş etdirilir. Muzey dövlət atributlarımızın tarixinin öyrənilməsi, təbliği və gələcək nəsillərə çatdırılması baxımından müstəsna əhəmiyyətə malikdir. Muzeydə ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1990-cı il noyabrın 17-də Naxçıvan Muxtar Respublikasının ali qanunverici orqanında qəbul olunan “Naxçıvan Muxtar Respublikasının Dövlət rəmzləri haqqında” Qərarın surəti və həmin tarixi günə aid fotoşəkillər nümayiş olunur. Tarixən Naxçıvan ərazisində mövcud olmuş dövlətlərin, eləcə də Naxçıvan xanlığının bərpa olunmuş bayraqları, gerb və inzibati xəritələri, Naxçıvan xanlığının süvari dəstələrinə verilən bayraqlar, döyüşçü libası, Naxçıvan Muxtar Respublikasının müxtəlif illərdə qəbul olunmuş konstitusiyaları, qədim pul nişanlarının fotoşəkilləri muzeyin ekspozisiyasında sərgilənir.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Pişəvəri küçəsi
Tel: (+99436)  554-37-30
“ƏLİNCƏQALA” TARİX-MƏDƏNİYYƏT MUZEYİ
“Əlincəqala” Tarix-Mədəniyyət Muzeyi Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin “Culfa rayonundakı “Əlincəqala” tarixi abidəsinin bərpa edilməsi haqqında” 2014-cü il 11 fevral tarixli Sərəncamı ilə yaradılmışdır. 2016-cı ilin iyunun 17-də “Əlincəqala” tarixi abidəsi və muzeyi istifadəyə verilmişdir.
Muzey ekspozisiya zalından və 2 iş otağından ibarətdir. Muzeyin fondunda ümumilikdə 250-dən çox eksponat vardır ki, bunlardan da 170-dən çoxu muzeyin ekspozisiyasında sərgilənir. Muzeydə Əlincəqala abidəsinin bərpadan əvvəl, bərpa zamanı və bərpadan sonrakı fotoşəkilləri, Əlincəqalanın tarixi ilə bağlı yazılmış kitab və məqalələr, qəzet materialları, Əlincəqala ərazisindən aşkar olunmuş boyalı keramika parçaları, saxsı və mis qablar, və s. nümayiş etdirilir. Həmçinin, muzeydə gümüş kəmər nümunələri, müxtəlif corab, araqçın və toxuculuq nümunələri, alət və ləvazimatları, digər dəyərli maddi-mədəniyyət nümunələri də nümayiş olunur.
Ünvan: Culfa rayonu, Xanəgah kəndi
Tel: (+99460) 700 20 01
İnternet səhifəsi: http://elinceqala.naxcivan.az
Milli Dəyərlər Muzeyi
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Turizm Departamentinin Milli Dəyərlər Muzeyi Naxçıvan şəhərində fəaliyyət göstərir. Muzey otaq və 3 ekspozisiya zalından ibarətdir. Hazırda muzeyin fondunda 236 eksponat vardır. Ekspozisiyada Azərbaycan Respublikasının Dövlət bayrağı, gerbi və Dövlət himninin mətni, milli geyimlərimiz və qədim mətbəx əşyalarımız, xalçalar və milli musiqi alətlərimiz nümayiş olunur. Milli sənətkarlıq nümunələrindən ibarət eksponatlar, muxtar respublikanın tarixi, mədəniyyəti, memarlıq abidələri, adət-ənənələri ilə bağlı çap olunmuş kitab və ensiklopediyalar, turizm potensialının təbliğinə dair bukletlər müxtəlif guşələrdə sərgilənir.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Atatürk küçəsi 6
Naxçıvan Duz Muzeyi
Naxçıvan Duz Muzeyi Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin “Naxçıvan Duz Muzeyinin yaradılması haqqında” 12 sentyabr 2017-ci il tarixli Sərəncamına əsasən yaradılmışdır.
Muzeyin yaradılmasında əsas məqsəd Naxçıvan duzunun tarixdə oynadığı mühüm rolu dünyaya çatdırmaq, aparılan elmi tədqiqatların nəticələrinin sistemləşdirilməsini, elmi araşdırmalar zamanı əldə olunmuş maddi-mədəniyyət nümunələrinin qorunub saxlanılmasını və təbliğini təmin etməkdir.
Muzeydə nümayiş olunan daş alətlər, daş çəkic və çapacaqlar, duz saxlamaq və ya duzu müxtəlif yerlərə daşımaq üçün istifadə olunmuş duz torbaları, saxsıdan və gildən hazırlanmış duz qabları, daş həvəngdəstə, dəstərlər və digər dəyərli eksponatlar Naxçıvan Duzdağının qədim tarixi və mədəni potensialını özündə cəmləşdirir. Bundan əlavə, muzeydə duz gölündən çıxarılmış duz kristalları, qədim duz platformalarından tapılmış karsit (qarğaduzu) və duz süxurları da nümayiş olunur.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Duzdağ Hotel
Akademik Yusif Məmmədəliyevin Ev Muzeyi
Akademik Yusif Məmmədəliyevin ev muzeyi Ordubad şəhərində fəaliyyət göstərir. Muzey 1975-ci ildə yaradılmışdır. Bina  ikimərtəbəlidir. Binanın birinci mərtəbəsində fond və iş otaqları, ikinci mərtəbəsində isə ekspozisiya zalı yerləşir. Otaqlardan birində alimin həyat və yaradıcılığını əks etdirən fotoşəkillər sərgilənir. İkinci otaq isə qonaqlar üçün nəzərdə tutulub. 3-cü otaqda qədim xalça, tikmə, əl işləri, paltar dolabı yerləşdirilib. Burada akademikin həyat və fəaliyyətinin müxtəlif dövrlərinə aid sənədlər, çap olunmuş əsərləri, fotoşəkillər, habelə xatirə şəkillərindən ibarət 2000-dən çox eksponat saxlanılır. Bu eksponatlardan 300-dən çoxu ekspozisiyada nümayiş olunur.
Ünvan: Ordubad şəhəri, Y.Məmmədəliyev küçəsi
Məmməd Səid Ordubadinin Ev Muzeyi
Muzey 1972-ci ilin iyununda ədibin  anadan olmasının 100 illiyi münasibəti ilə  yaradılmışdır. Muzeydə ədibin həyat və fəaliyyətini əks etdirən fotoşəkillər, müxtəlif sənədlər, yaşadığı dövrə aid xatirə əşyaları, portretlər, əsərlərinin müxtəlif illərdə və dillərdə nəşrlərindən nümunələr, məktub və əlyazmaları, ədiblə ünsiyyətdə olmuş görkəmli şəxslərin fotoşəkilləri, xatirələri və s. qorunub saxlanılır. Muzey eyni zamanda M.S.Ordubadinin ədəbi irsinin öyrənilməsi sahəsində də fəaliyyət göstərir. Muzeydə 700-dən çox eksponat nümayiş olunur.
Ünvan:  Ordubad şəhəri, Mingis küçəsi 14
Məhəmməd Tağı Sidqinin Ev Muzeyi
Muzey 2015-ci ilin avqustunda görkəmli pedaqoq, maarifçi və şair Məhəmməd Tağı Sidqinin anadan olmasının 160 illiyi münasibəti ilə yaradılmışdır. Muzey binası 2 mərtəbəlidir. Ekspozisiya zalı binanın ikinci mərtəbəsində yerləşir. Birinci mərtəbədə isə muzeyin əməkdaşları üçün iş otaqları ayrılıb. Ekspozisiya zalında Sidqinin hikmətli sözlərindən seçmələr, ömrünün müxtəlif dövrlərini əks etdirən, eləcə də ailə üzvləri, sənət yoldaşları və vaxtilə onun şagirdləri olan görkəmli şəxsiyyətlərin fotoşəkilləri nümayiş etdirilir. Həmçinin burada görkəmli maarifçinin tərcümeyi-halı, əlyazmaları, nəşr olunan məqalə və kitabları, eləcə də teatr sahəsindəki xidmətlərini əks etdirən dəyərli nümunələr, görkəmli pedaqoqun zəngin irsinin öyrənilməsi ilə bağlı keçirilən konfransların materialları, qəbul olunan proqramlar, Məhəmməd Tağı Sidqi haqqında yazılmış kitab, jurnal, qəzet materialları və fotoşəkillər qorunur. Muzeydəki eksponatlar Sidqi yaradıcılığını tədqiq edənlər üçün dəyərli elmi mənbələrdir. Muzeydə 300-ə yaxın eksponat nümayiş olunur.

Нахчыванскую Автономную Республику можно наименовать краем музеев. Здесь действуют 28 музеев и одно музееобразное учреждение-Нахчыванская Государственная Художественная Галерея. В музеях в общем количестве охраняются свыше 134000 экспонатов.
Музей Гейдара Алиева
Музей, расположенный в городе Нахчыван, был создан в 1999 году. В музее собраны стенды, посвящённые семье Гейдара Алиева, его детским и юношеским годам, личные документы и материалы, подписанные Гейдаром Алиевым, письма, постановления  и указы, относящиеся к периоду действования, как Председатель Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики (1991-1993гг.), копии договоров, подписанные в области сотрудничества с Турецской Республикой и Иранской Исламской Республикой, обрашения граждан, проживающих в разных регионах Азербайджанской Республики. Музей состоит из 5 отделов. В библиотеке музея хранятся газеты, журналы, альбомы и книги, отражающие жизнь и деятельность  общенационального лидера Гейдара Алиева, а также личные вещи великого лидера. Фонд музея включает в общем 4696 экспонатов.
Адрес: город Нахчыван, проспект Гейдара Алиева 25
Тел: ( +99436) 545-92-98
Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Интернет сайт:www.aliyev-muzeum. nakhchivan. az
Нахчывaнский Государственный Исторический Музей
Музей был создан в 1924 году, как историческо-етнографический музей. В 1968 году музею был предоставлен государственный статус.  В музее оберегаются 49660 экспонатов, связанные с богатой древней историей  Нахчывана. Экспозиция охватывает в основном 4 периоды-древний, средние века, современный и новые периоды. Музей состоит из 10 отделов. Здесь демонстрируются трудовые орудия  разных видов, вещи времён Палеолит и Неолит, зерновые камни, доски с обсидианом, каменные молотки, костяные шилы, медные  и серебристые монеты, обнаруженные на территории Нахчыванской Автономной Республики, фотографии великолепного Момине Xатун и Юсиф ибн Кусейр, сооружённые одним  из известных архитекторов средних веков Аджеми Абубекр оглы Нахчывани, а также фотографии других архитектурных памятников. Образцы декоративно-прикладного исскуства, ковроткачества, ювелирного дела, занятие медника, гончарного дела и интересные ручные работы  народных мастеров.
Адрес: город Нахчыван, улица Истиглал 77
Тел: ( +99436) 545-01-39
Нахчыванский Государственный Музей Ковра
Музей был создан в 1998 году. С 20 марта 2010 года музей был переселён на новое здание на проспекте Гейдара Алиева. В фонде музея есть 3429 материально-культурных образцов. Из них 331 ковры. В экспозиции демонстрируются 283 экспоната. Экспонаты в музее группируются по Нахчыванской школе ковроткачества. В экспозиции демонстрируются ковры разных периодов, украшенные изящными и изысканными узорами. Здесь есть ворсистые ковры, мефрес (большой саг из паласа), палас, джеджим, сумах, войлок, рогожа, сюжетные и другие виды ковров. Геометрические и ботаничекие  узоры  на коврах характеризует  историю нашей национальной культуры. Ковры с простыми и абстракными узорами являются показателями высокого уровня  творческих возможностей нашего народа. В музее есть 124 штук ковров Табриз-Нахчыванской группы. В экспозиции музея демонстрируются образцы художественной вышивки  и образцы тканей, сплетённые саки для стрел, хурджуны, переметная сума, канаты, седжаде (молитвенный коврик), чесалка, деревянные ковроткачи, киргиты (инструмент, исползуемый при плетении ковров), железные ковроткачи, петляные ножи и другие экспонаты. В 2013 году экспозиция Государственного Музея Ковра  заново обогатилась, была создана интернет сайт музея.
Адрес: город Нахчыван, проспект Гейдара Алиева 21
Тел: ( +99436) 545-35-99
Интернет сайт: www.xalca. nakhchivan. az
Дом-музей Гусейна Джавида
Музей был организован в 1981 году  в доме, где родился основоположник Азербайджанской романтической литературы.  В фонде музея собраны 9365 экспонатов. Среди них есть фотографии, отражающие жизнь  и деятельность Гусейна Джавида, первые издания его произведений, произведения с автографами поэта, афишы и программы инсценированных драматических сочинений, разные памятные и бытовые вещи. В экспозиции демонстрируются  исследовательские труды и мемуары учёных, скульптуры Гусейна Джавида и его членов семьи.
Адрес: город Нахчыван, улица Гусейна Джавида  4
Тел: ( +99436) 545-27-26
Музей Бехруза Кенгерли
С целью увековечения памяти одного из видного представителя Азербайджанского художественного исскуства, основоположника реалистического и станкового исскуства  Бехруза Кенгерли в 2002 году в городе Нахчыван был основан Музей Бехруза Кенгерли. Из около 1214 экспонатов, оберегаемых и демонстрируемых в музее, 58 являются оригинальными произведениями художника, а остальные фотокопии его произведений, а также документы, связанные с его жизнью и деятельностью, бытовые вещи и другие материалы. Бехруз Кенгерли в связи с болезнью прожил короткую жизнь и всего 7 лет имел возможность заниматься творческой деятельностью и создал около 2000 живописных произведений.
Адрес: город Нахчыван, улица Ататурка 17
Тел: ( +99436) 554-33-29
Интернет сайт: www.behruzkengerli.nakhchivan.az
Музей Литературы имени Джалила Мамедгулузаде Нахчыванской Автономной Республики
Музей был создан в 1996 году. В фонде музея 20329 экспоната. В музее охраняются ценные рукописи, отражаюшие многовековую Азербайджанскую литературу, образцы прикладного и изобразительного исскуства, древние и современные книги, газеты и журналы, памятные вещи и другие музейные материалы. В экспозиции широкое место отдано великим представителям классической и современной Азербайджанской литературы, поэтам и  писателям, выходцам из Нахчыванской земли, искуствоведам. В  экспозиции и в фонде есть живописные и с кульптурные произведения  мастеров кисти на разных жанрах, документы о истории     Нахчыванского театра- афишы, программы, ескизы спектаклей, фотографии, отражающие деятельность видных мастеров театра.
Адрес: город Нахчыван, улица Низами 19
Тел: ( +99436) 545-16-86
Дом- музей Джалила Мамедгулузаде
Музей был основан в 1999 году в городе Нахчыван в доме, где родился Джалила Мамедгулузаде, провёл свои детские  и молодёжные годы. В музее охраняются  и демонстрируются 2156 экспонатов, связанные с  жизнью  и деятельностью  великого писателя. Среди ценных экспонатов музея бытовые вещи, принадлежащие Джалилу  Мамедгулузаде и  его семье, в том числе сочинения писателя, документы, касающиеся его современникам и т.п.
Адрес: город Нахчыван, улица Агамалыоглы,  переулок 2
Тел: ( +99436) 545-67-86
Дом -музей Джамшида Нахчыванского
Музей был создан  в 1981 году в связи с 85-летием со дня рождения представителя рода Кенгерлинских ханов, командира Азербайджанской Стрелковой Дивизии Джамшида Нахчыванского  в доме, где он проживал. В музее демонстрируются в общем количестве 5295 экспонатов, в ичсле которых фотографии, отражающие жизнь и деятельность Джамшида Нахчыванского, ордена и медали, разные документы, книги, письма и рукописи, личные и домашние вещи и другие материалы. Среди них особое место занимают статьи  и книги, посвящённые Джамшиду Нахчыванскому, истории Азербайджанской Стрелковой Дивизии, его пройденному пути сражения.
Адрес: город Нахчыван, улица Ататурка 6
Тел: ( +99436) 545-21-16
Музей Пямяти
Музей был основан в 2000 году с целью увековечения памяти жертв геноцита, совершенного  со стороны армян, погибших нахчыванцев  в боях за  суверенитет Азербайджана и за территориальную целосность. С  2015 года  музей продолжает  свою деятельность  в здании, сооружённой  вблизи Аллеи Шехидов. В музее оберегаются  и демонстрируются материалы, охватывающие  факты о Геноциде, фотографии шехидов, материалы боевых действий против армян, в то же время фотографии национальных героев и героев Советского Союза, личные вещи и другие материалы, в общем количестве 1874 экспонатов.
Адрес: город Нахчыван, проспект Гейдара Алиева
Тел: ( +99436) 554- 37-09
Государственный Историческо-Архитектурный Музей Комплекс  «Хан Сарайы», Момине Хатун и Музей под открытым небом.
Основа Нахчыванского ханства была положена в 1747 году Гейдаргулу ханом, действовала на протяжении 81 лет, 10 февраля 1828 года на основании Туркменчайского договора Нахчыванские и Иреванские Ханства официально были аннулированы и присоединены в состав России. Ханский Сарай была построена в городе Нахчыван Калбалы ханом I, являющимся в 1787-1797 гг. главой независимого Нахчыванского ханства, с  1797 года  по 1820 года правителем Нахчыванского ханства. Памятник в разные периоды попал в беспризорное положение, но оберегался и сохранился.  Нахчыванское ханство, охватывающее территорию 9429 км2 внёс важные преподношения к формированию национальных государственных традиций в Азербайджане и в защиту нащих земель. Учитывая эти незаменимые услуги  Нахчыванского ханства, согласно Указу Председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики от 23 октября 2010 года был создан ГосударственныйИсторическо-Архитектурный Музей «Хан Сарайы»,  по Постановлению №13 Кабинета Министров от 11 февраля 2015 года продолжает свою деятельность под названием Государственный Историческо-Архитектурный Музей «Хан Сарайы», Момине Хатун и Музей под открытым небом. В настоящее время в музее, состоящий из 8 экспозиционных залов, находится 2190 экспонатов. Среди этих экспонатов демонстрируются архивные документы, фотографии, родословная Нахчыванских ханов, карта ханства. Музей под открытом небом, составляющий часть  комплекса, был организован в 2002 году в просторе Аджеми в городе Нахчыван. Здесь демонстрируются 450 экспонатов, основную часть которых составляют фигуры овнов. Наряду с этим, демонстрируются и оберегаются материально-культурные образцы разных периодов, найденные на территории автономной республики-  каменные эпитафии, поддонники колонн, разные каменные фигуры.
Тел: ( +99436) 554- 02-18
Историческо-Архитектурный Музей Комплекс «Нахчывангала»
Историческо-Архитектурный Музей Комплекс «Нахчывангала» входит в территорию древней Нахчыванской городской культуры, сформированную 5000 лет назад. История сооружения этой исторической крепости, расположенной на юге-востоке города, относится к 632-652гг. В результате войн Нахчывангала несколько раз был разрушен и вновь восстановлен. А в 2010 году заново было начато восстановление и после основательных перестроечных работ в 2014 году стал действовать, как музей комплекс.
В фонде музея есть 504 экспонатов. Большинство экспонатов демонстрируются в экспозиции. Среди ценных экспонатов музея хозяйственный глиняный кувшин V тысячелетия до н.э., разные бытовые вещи V-III   тысячелетия н.э. , керамические изделия Последнего Медного Периода и Начального Железного Периода. Здесь также демонстрируются ковры и национальные одежды XIX века.
В пещерной части комплекса проведены восстановительные работы. В ходе археологических раскопок  бытовые вещи, гончарные изделия, надгробии, и  многое другое, обнаруженные на территории, оберегаются и демонстрируются, как экспонаты.
Адрес: город Нахчыван,  улица Дж. Мамедгулузаде , переулок 1/4
Тел: ( +99436) 554- 36-38
Музей и Площадь Государственного Флага
По Указу    Председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики от 22 августа 2014 года «О создании Музея и Площади Государственного Флагав городе Нахчыван» был создан Музей и Площадь Государственного Флага в городе Нахчыван, в 2014 году 17 ноября состоялась торжественная церемония открытия музея.
В музее оберегаются и демонстрируются в общем количестве 134 экспонатов. Музей с точки зрения изучения, пропоганды и доставлению  будущему поколению  истории наших  государственных атрибутов, обладает исключительной важностью.
В музее демонстрируются копия Постановления «О Государственных атрибутах Нахчыванской Автономной Республики», принятый по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева 17 ноября 1990 года и фотографии, относительные того исторического дня. В экспозиции музея демонстрируются флаги, гербы и административные  карты государств , существующих на Нахчыванской территории, а также флаги конниц Нахчыванского ханства, одежда бойца, конституции,  принятые в разные годы, фотографии древних денежных значков.
Адрес: город Нахчыван,  улица Пишавери
Тел: ( +99436) 554- 37-30
Историческо-Культурный  Музей «Алинджагала»
Историческо-Культурный  Музей «Алинджагала» был создан согласно Указу Председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики  от 11 февраля 2014 года «О восстановлении исторического памятника  «Алинджагала» в Джульфинском районе». 17 июня 2016 года исторический памятник и музей был открыт.
Музей состоит из экспозиционного зала  и из двух рабочих комнат. В фонде музея  есть в общем количестве 250 экспонатов, из них 151 демонстрируются в экспозиции музея. В музее выставляются фотографии памятника Алинджагалы до восстановления . во время рестоврации и после рестоврации, а также книги, статьи, газетные матералы, связанные с историей Алинджагалы, окрашенные керамические кусочки , фаянсовые  и медные посуды, обнаруженные на территории Алинджагалы. Также в музее демонстрируются образцы серебряных ремней, различные образцы вязания, носки,  ермолки инструменты и принадлежности и другие ценные материально-культурные  образцы.
Адрес: Джульфинский район, село Ханегах
Тел: ( +99460) 700-20-01
Интернет сайт: http://elinceqala.naxcivan.az
Дом-музей академика Юсифа Мамедалиева
Дом-музей академика Юсифа Мамедалиева действует в городе Ордубад. Музей был создан в 1975 году. Здание двухэтажное. На первом этаже здания расположены фонд и рабочие комнаты, на втором этаже экспозиционный зал. На одном из комнат демонстрируются фотографии, отражающие жизнь и деятельность учёного. Вторая комната предусмотрена для гостей. На третьей комнате размещён старинный ковёр, вышивки, ручные работы, шкаф для одежды. Здесь хранятся документы, относящиеся к различным этапам жизни и деятельности академика, напечатанные произведения, фотографии, также памятные фотографии. Всего 2010 экспонатов.  Из них 250 экспонатов  демонстрируются в экспозиции.
Адрес: город Ордубад, улица Юсифа Мамедалиева
Дом-музей Мамед Саида Ордубади
Музей был создан в 1972 году в связи с 100 летним юбилеем со дня  рождения писателя. В музее охраняются фотографии, отражающие жизнь и деятельность писателя, различные документы, памятные вещи, портреты, образцы из произведений, опубликованные в разные годы и на разных языках, письма и рукописи, фотографии видных людей, общающиеся с писателем, мемуары и многое другое. Музей действует также в области изучения литературного наследия Мамеда Саида Ордубади. В музее демонстрируются 711 экспонатов. Музей в течении года посещают 2000 зрителей.
Адрес: город Ордубад, улица  Мингис  14
Дом-музей Мухаммед Таги Сидги
Музей был создан  в августе 2015 года в связи с 160 летием со дня рождения видного педагога, просвещенца Мухаммед Таги Сидги. Здание  музея двухэтажное. Экспозиционный зал находится на втором этаже здания. А на первом этаже выделены рабочие комнаты для сотрудников музея. В экспозиционном зале  демонстрируются избранные мудрые слова Сидги, фотографии, отражающие арзные периоды его жизни, а также фотографии членов его семьи его коллег и видных личностей, которые когда-то были его учениками. А также здесь охраняются автобиография видного просветителя, рукописи, опубликованные статьи  и книги, ценные образцы, отражающие услуги в сфере театра, материалы конфрансов, проведённые с целью изучения богатого наследия видного педагога, принятые программы , книги, написанные о Мухаммед Таги Сидги, журналы, газетные материалы и фотографии. Экспонаты музея являются ценными научными истоками для исследователей деятельности Сидги. В музее демонстрируются 286 экспонатов.
Адрес: город Ордубад, улица  Мингис
Тел: ( +99436) 547-04-91
Музей Гямигая
Один из древних местожительств человека Гямигая расположен на территории Ордубадского района, в севере-востоке  от сёл Тиви и Насирваз, на самой высокой вершине Малого Кафказа Гапыджик. Председатель Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики  26 апреля 2001 года подписал Указ «О исследовании памятника Гямигая в Ордубадском районе». Памятник был подробно изучен, был создан Историко- Художественный Заповедник «Гямигая» . В 2014 году для музея и Историко-Художественного Заповедника «Гямигая» было построено здание. В фонде музея, состоящий из 2 подсобных комнат и из экспозиционного зала есть 213 экспонатов. В данный момент 106 из них демонстрируются в экспозиционном зале. В музее собраны камни скал с рисунками на поверхности, разные газеты и книги об исследовательских работ в Гямигае, фотографии наскальных рисунков, также материалы научных симпозиумов про 5000 летней истории Нахчывана. Памятник Гямигая, обладающий существенным значением для этнографии и археологии нашего народа и являющийся  вестником первоначальной поры эволюции в истории человечества, является сборником наскальных рисунков, отражающий религиозные, идеологические, мифологические, политические взгляды древних людей. Тема этих рисунков, отличающиеся своим сюжетом и композицией, показывает веру и трудовую деятельность наших предков.
Адрес: Ордубадский район, село Насирваз
Дом-музей Мамед Араза
Музей был основан  1 декабря 2014 года с целью увековечивания памяти народного поэта Мамед Араза в селе Нурсу Шахбузского района, где поэт родился и вырос. Здание музея двухэтажное. Музей, в котором находятся экспонаты, отражающие богатое наследие народного поэта Мамед Араза даёт возможность получить широкую  информацию о жизни и деятельности поэта.  В экспозиции демонстрируются в общем количестве 1496 экспонатов, в состав которых входять книги поэта, опубликованные в разные годы, также книги о жизни  и деятельности видного мастера слова, фотографии,  отражающие разные периоды содержательной жизни поэта и другие материалы. За минувшее время было обеспечено  обширное исследование и изучение творчества Мамед Араза, также прохождение виртуальных уроков между музеями и школами, достойная  пропоганда  наследия поэта.