Naxçıvan Muxtar Respublikası Zaqafqaziya yaylasının cənub-şərqində yerləşir. Dəniz səviyyəsindən orta yüksəkliyi 1450 metrdir.
Muxtar respublika ərazisinin çox hissəsini Kiçik Qafqazın Zəngəzur və Dərələyəz dağ silsilələri əhatə edir. Ən hündür zirvəsi Qapıcıq dağıdır (3904 m). Ərazinin 1/3-i Arazboyu düzənliklər (Sədərək, Şərur, Böyükdüz, Kəngərli, Naxçıvan, Culfa, Ordubad) təşkil edir. 200-dən çox mineral su bulağı (Darıdağ, Badamlı, Sirab, Vayxır və s.) var. İllik yağıntı Arazboyu düzənliklərdə 200-300 mm, yüksək dağlıq yerlərdə 500-800 mm-dir. Muxtar respublikada ümumi uzunluğu 1,8 min km olan 400 böyük və kiçik çay vardır. Naxçıvan Muxtar Respublikasında iqlim tipi əsasən quraq və kontinentaldır. Florası çox zəngindir. 2782 ali bitki növü vardır və zəngin heyvanlar aləminə malikdir.
Çayları - Başlanğıcını Türkiyə ərazisindən götürən, Naxçıvanın Türkiyə və İran İslam Respublikası ilə sərhəddini təşkil edən Araz çayı Naxçıvandan keçən ən böyük çaydır. Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisində 400-ə yaxın çay və çay qolları var. Arpaçay, Naxçıvançay, Əlincəçay, Gilançay muxtar respublika ərazisində böyük çaylar hesab olunur.
Gölləri - Naxçıvan Muxtar Respublikasının təbii gölləri əsasən Naxçıvançayın və Gilançayın hövzələrinə aiddir. Qanlıgöl, Batabatgöl, Salvartıgöl, Göygöl muxtar respublikanın əsas təbii göllərindəndir. Muxtar respublikanın çayları üzərində Heydər Əliyev Su Anbarı, Araz, Arpaçay, Bənəniyar, Nehrəm, Uzunoba və s. su anbarları yaradılmışdır.
Mineral suları - Azərbaycanın mineral su ehtiyatının 60%-i Naxçıvan Muxtar Respublikasının payına düşür. Muxtar respublikanın 5,5 min km2-lik sahəsində 250-dən artıq mineral su mənbəyi qeydə alınmışdır. "Badamlı", "Sirab", "Vayxır", "Gülüstan" və "Narzan" mineral suları dünyada məşhurdur.
"Badamlı" - Bu mineral suyun mənbəyi badam meşəliyi və üzümlüklə örtülmüş gözəl bir vadidə, dəniz səviyyəsindən 1,400 m yüksəklikdə, Naxçıvan şəhərinin 30 kilometrliyində eyniadlı kəndin kənarında yerləşir (Naxçıvan Muxtar Respublikası Şahbuz rayonu). Bu yer gündəlik debiti 2,5 milyon litrə çatan karbonatlı su-narzan bulaqları sayəsində məşhurlaşmışdır. Bu suyun tərkibində yod, brom, mis, borat turşusu vardır. İstifadədə olan bulaqların əsasında Qafqazda ən böyük mineral sudoldurma zavodlarından biri fəaliyyət göstərir. "Badamlı-5" iştahı artıran, həzm prosesini yaxşılaşdıran, susuzluğu yatıran, gözəl süfrə içkisi kimi məşhurdur. Bu su kurort şəraitindən kənarda həzmetmə orqanları xəstəliklərinin müalicəsində əvəzedilməzdir.
"Sirab" - "Borjomi" növlü məşhur müalicə-süfrə suyudur. Bu su karbonatlı, hidrokarbonat-natrium-kalsium, ümumi minerallığı 2,0-2,7 q/l tərkiblidir. "Sirab"da dəmir, brom və silisium turşuları, litium, stronsium aşkar edilmişdir. İstifadə olunan mənbələr əsasında xoşagəlimli dada malik "Sirab-12" müalicə-süfrə suyu doldurma zavodu fəaliyyət göstərir. Bu su mədə-bağırsaq yollarının xəstəliyi, eləcə də maddələr mübadiləsinin pozulması zamanı qəbul olunur. Suyun mənbəyi tunc dövrünə aid "Daşqala" memarlıq kompleksi ilə məşhur olan Sirab kəndinin yaxınlığında yerləşir.
"Vayxır" - Yesentuki növlü karbonatlı, duz-qələvili suların olduqca zəngin yatağı olub, Naxçıvan şəhərindən 17 km şimalda dəniz səviyyəsindən 1400 m hündürlükdə yerləşir. Qazılmış quyuların gündəlik debiti 2 milyon litrdən çoxdur. Bu su karbonatlı, xlor-hidrokarbonat-natrium, ümumi minerallaşması 6,5 q/l tərkiblidir. Həzmetmə orqanlarının xəstəlikləri, xroniki qastrit, maddələr mübadiləsinin pozuntusu (şəkərli diabet, qastrit, diatez, oksalanturiya) zamanı istifadə edilir.
"Darıdağ" - karbonatlı mərgümüşlü mineral suların təbiətdə az təsadüf edilən nadir mənbəyidir. Culfa şəhərindən 8 km şimalda yerləşir. Kəşf olunmuş ehtiyatları 500 m3-dir. Yüksək minerallaşmaya malik (temperaturu -52°C)-21 q/l, karbonatlı CO2 -1,5 q/l xlor-hidrokarbonat-natrium tərkiblidir. Tərkibində eyni zamanda xeyli dərəcədə bor, yod, brom, stronsium və litium vardır. Mədə-bağırsaq, oynaq xəstəlikləri zamanı içmək məsləhət görülür. Periferik sinir sistemi xəstəlikləri zamanı vanna qəbul etmək üçün əvəzedilməz əhəmiyyətə malikdir.
"Nəhəcir" - Naxçıvan şəhərinin şimal-şərqində yerləşən müalicəvi əhəmiyyətli kurort yeridir. Nəhəcir dağının yamaclarında yerləşmişdir. Kurort ehtiyatlarının əsasını karbonatlı (1,3 q/l azad karbonat), dəmir hidrokarbonat-natriumlu, minerallaşma dərəcəsi 6 q/l olan su mənbələri təşkil edir. Həzm orqanlarının xəstəliyi, qan azlığının müalicəsi zamanı içilməsi gözəl nəticələr verir.
"Batabat" - Naxçıvan şəhərindən 62 km şimal-şərqdə Kiçik Qafqazın yamaclarında, dəniz səviyyəsindən 1700 m yüksəklikdə yerləşən müalicə əhəmiyyətli iqlim kurort zonasıdır.
İqlim subtropikdir, qarlı, mülayim qışı, quru, çox da isti olmayan yayı vardır. İqlim şəraitilə yanaşı (aerohelioterapiya əsas müalicə vasitəsi karbonatlı, hidrokarbonatlı, kalsium-natrium-maqnezium, minerallaşma dərəcəsi 0,5 q/l olan sulardır. Bu su mədə-bağırsaq xəstəliklərinin müalicəsi zamanı içilir. Mülayim iqlimi, şirin suyu olan göl, mənzərəli görkəmi və alp çəmənliklərinə məxsus zəngin bitki aləmi insan orqanizminə xoş təsir göstərir.
"Gömür" - yüksək dağüstü iqlim stansiyasıdır. O, Naxçıvan şəhərinin 75 kilometrliyində dəniz səviyyəsindən 1700 m yüksəklikdə yerləşir. Burada karbonatlı duz-qələvi tərkibli olduqca zəngin mineral su yataqları aşkar edilmişdir. Bu yerin iqlimi mülayim-soyuqdur, qışı yumşaq, yayı sərin keçir. Gömür istirahət zonası sinir sisteminin funksional xəstəlikləri, yorğunluq, mədə-bağırsaq və tənəffüs yolları xəstəliklərinin müalicəsi üçün xüsusilə əlverişlidir.
"Şərur" - Şərur bulaqları Sədərək kəndinin cənub-qərbində, avtomagistral yolunun yaxınlığında yerləşir. Bulaqların gücü (gündəlik debiti 1 mln. litrdən artıq), suyun karbonatlı hidrokarbonat-xlor-natriumlu və nadir mikrokomponentli kompleksli tərkibi burada müalicə kompleksinin tikilməsi üçün əsas verir.
Naxçıvan diyarının zəngin mineral suları dünya bazarlarında üstünlük qazanmaq imkanlarına malikdir.
İqlimi - Naxçıvanın iqlimi kəskin kontinentaldır. Ordubad rayonu ərazisində quru subtropik iqlim tipinə rast gəlinir. Mütləq minimum temperatur -310C (Dərvişlər), mütləq maksimum temperatur 440 C-dir (Culfa).
Muxtar Respublikanın iqlimi 5 tipə ayrılır:
1. Yayı quraq keçən mülayim-isti yarımsəhra və quru çöl iqlimi – Arazboyu düzənlikləri və qismən alçaq dağlıq sahələri (600-1100 m) əhatə edir. Burada orta illik temperatur 10-140 C, orta illik yağıntı 300 mm-dək, mümkün buxarlanma 1200-1400 mm-dir.
2. Qışı quraq keçən yarımsəhra və quru çöl iqlimi – alçaq dağlıq qurşağın yuxarı, orta dağlıq qurşağın aşağı hissəsini (1100-1600 m) əhatə edir. Orta illik temperatur 8-100 C, orta illik yağıntı 300-350 mm, mümkün buxarlanma 800-1100 mm-dir.
3. Yayı quraq keçən soyuq yarımsəhra və quru çöl iqlimi – orta dağlıq qurşağın yuxarı, yüksək dağlıq qurşağın aşağı hissəsini (1600-2600 m) əhatə edir. Orta illik temperatur 6-100 C, orta illik yağıntı 400-800 mm arasında dəyişir.
4. Yayı quraq və sərin keçən soyuq iqlim – yalnız Zəngəzur silsiləsinin cənub-qərb yamacında, yüksək dağlıq qurşağın mərkəz zolağında, 2600-3200 m yüksəklikdə yayılmışdır. Orta illik temperatur 1-30 C-dir.
5. Dağlıq tundra iqlimi – ərazinin yüksək dağ zirvələrini (3200 m-dən yuxarı) əhatə edir. Orta illik temperatur 3-80 C-dir.
Ərazidə mütləq minimum temperatur -310 C (Dərvişlər), mütləq maksimum temperatur 440 C-dir (Culfa); bu eyni zamanda Azərbaycan Respublikası ərazisində ən alçaq və ən yüksək temperaturlardır. Küləyin orta illik sürəti 2/4 m/san-dir. İllik yağıntı Arazboyu düzənliklərdə 200-300 mm, yüksək dağlıq yerlərdə 500-800 mm-dir.
Flora və faunası - Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycanın nadir fauna və florası məskunlaşmışdır. Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisi Azərbaycan Respublikası ərazisinin 6,2 %-ni təşkil etdiyi halda, növ müxtəlifliyinə görə florası ölkə florasının 60%- ə yaxınını, faunası isə 56%-i təşkil edir. Dünyada olan 11 iqlim qurşağından 7-nə Naxçıvan Muxtar Respublikasında rast gəlinir. Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisində 3000-ə yaxın bitki növü, 373 heyvan növü, 226 quş növü var. Muxtar respublikadakı Akademik Həsən Əliyev adına Zəngəzur Milli Parkı, Ordubad Milli Parkı, Şahbuz Dövlət Təbiət Qoruğu, Ordubad Dövlət Təbiət Yasaqlığı, Arpaçay Dövlət Təbiət Yasaqlığı və Arazboyu Dövlət Təbiət Yasaqlığında nadir fauna və flora növləri qorunur.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisi zəngin flora və rəngarəng bitki örtüyünə malikdir. Muxtar respublikanın florası Azərbaycanın digər botaniki-coğrafi rayonlarına nisbətən zəngindir. Bu regionda ali bitkilərin 2782 növünə rast gəlinir; onlar da 773 cins və 134 fəsilədə cəmlənmişdir. Bu növlərdən 68-i mədəni halda becərilir. Yabanı bitkilərin 123 fəsiləsi və 697 cinsi mövcuddur. Arazboyu düzənliklərdə 732 növ, orta dağlıqda 1326 növ, yüksək dağlıqda isə 640 növ floraya rast gəlinir. Muxtar Respublika ərazisində aşağıdakı bitki örtüyü və onun tipləri ayrılır: səhralar və yarımsəhralar; friqanoid və bozqır bitkiliyi; dağ çəmənləri və bozqırları; hündür otluq, subalp və alp çəmənləri, alp xalıları; meşələr, oazislər, çaykənarı meşəciklər; çöküntü və qaya bitkiliyi, su-bataqlıq bitkiliyi.
Muxtar respublikanın ərazisi təbii şəraitinə və heyvanlar aləminin zənginliyinə görə Azərbaycanın digər bölgələrindən fərqlənir. Burada olan heyvanların növ tərkibi və miqdarı Azərbaycan faunasının 60-80%-ni təşkil edir. Muxtar Respublikanın heyvanlar aləmi XIX əsrin 2-ci yarısından başlayaraq tədqiq olunur. Naxçıvan ərazisində 813 kəpənək növü, 134 növ sovka, 4 növ qulağagirən, 3 növ yüyürük, 4 növ dəvədəlləyi, 67 növ düzqanadlı, 75 növ cırcırama, 480 növ yarımsərtqanadlı alimlər tərəfindən qeydə alınmışdır.
Muxtar respublikanın çay və göllərində sümüklü balıqlar sinfinə daxil olan 29 növ balıq aşkara çıxarılmışdır.
Naxçıvan Muxtar Respublikasında suda-quruda yaşayanların 6 növü, sürünənlərin 19 növü var.
Azərbaycanda qeydə alınmış 366 növ quşun yarıdan çoxuna (218 növ) bu ərazidə rast gəlinir. Ərazidə məməlilərin 61 növü məlumdur. Muxtar respublikada yayılan 350 növ onurğalı heyvanlardan 45 növü “Qırmızı kitab”a salınmışdır.

Нахчыванская Автономная Республика расположена на юго-западе Закавказского плоскогорья. Средняя возвышенность над уровнем моря составляет 1450 метров.
Большую часть территории автономной республики охватывают Зангезурский и Даралаязский хребты Малого Кавказа. Самая высокая горная вершина Гапыджик (3904м). Одну треть территории составляют приаразские (Садаракская, Шарурская, Боюкдюзская, Кенгерлинская, Нахчыванская, Джульфинская, Ордубадская) равнины. Имеются свыше 200 источников минеральных вод (Сираб, Бадамлы, Дарыдаг, Вайхир и другие). Годовой осадок на приаразских равнинах составляет 200-300 мм, на высокогорье – 500-800 мм. В автономной республике имеются около 400 крупных и мелких рек. Их общая протяженность составляет 1,8 тыс.км. Тип климата в Нахчыванской Автономной Республике в основном сухой и континентальный. Флора очень богатая. Имеются 2782 вида высших растений. Не менее богат и животный мир.
Реки. Река Араз, берущая своё начало на территории Турции, протекает    границы Нахчывана с Турцией и Иранской Исламской Республикой и является самой крупной рекой Нахчыванской Автономной Республики.На территории  Нахчыванской Автономной Республики имеются около 400 рек и притоков. Арпачай, Нахчыванчай, Алинджачай, Гиланчай считаются крупными реками на территории автономной республики.
Озёра. Естественные озёра Нахчыванской Автономной Республики в основном относятся к бассейнам Нахчыванчая и Гиланчая. Ганлыгёль, Батабатгёль, Салвартыгёль и Гёйгёль являются основными естественными озерами. В автономной республике на реках сооружены водохранилище Гейдара Алиева, также Аразское, Арпачайское, Бананиярское, Узунобаинское и другие водохранилища.
Минеральные воды.  60% запаса  минеральных вод всего Азербайджана падает на долю Нахчыванской Автономной Республики. На 5,5 тыс.кв.км площади Нахчыванской Автономной Республики отмечаются  свыше 250 источников минеральных вод. Минеральные воды «Бадамлы», «Сираб», «Вайхир», «Гюлюстан» и «Нарзан» известны во всем мире.
«Бадамлы» - Источник этой минеральной воды находится в красивой долине, покрытой миндальным леском и виноградником, в 1400 м над уровнем моря, в 30 км от города Нахчыван, на окраине одноимённого села  Бадамлы (Шахбузский район Нахчыванской Автономной Республики). Это место прославилось благодаря родникам, в которых вода-нарзан с карбонатом, ежедневный расход  2,5 тыс. литров. В составе этой воды есть йод, бром, медь и соли борной кислоты. На основе используемых родников, действует один из самых больших на Кавказе заводов по наполнению вод. «Бадамлы-5» славится как великолепный столовый напиток, повышающий аппетит, улучшающий процесс пищеварения, утоляющий жажду. Эта вода вдали от курортных условий незаменима в лечении болезней органов пищеварения.
«Сираб» - известная минеральная, лечебно-столовая вода, разновидность «Боржоми». В составе этой воды есть карбонат, гидрокарбонат, натрий, кальций, общая минеральность 2,0-2,7 г/л. В «Сирабе» обнаружено  железо, бром и цильсиуная кислота, литий, стронций. На основе используемых источников на заводе по наполнению вод выпускается «Сираб-12» - лечебно-столовая вода с приятным вкусом. Эта вода применяется для лечения желудочно-кишечного тракта и мочевыводящих путей, а также при нарушении обмена веществ. Источник находится поблизости  села Сираб, которое известно архитектурным комплексом «Дашгала», относящимся к бронзовому веку.
«Вайхир» - «Вайхир» - это солёно-щелочная вода с карбонатом, разновидность «Есентуки». Источник расположен в 17 км к северу от города Нахчыван, 1400 м над уровнем моря. Ежедневный расход  выкопанных колодцев больше 2 млн. литров. В состав этой воды входят карбонаты, хлор-гидрокарбонат-натрий, общая минеральность 6,5 г/л. Применяется при лечении органов пищеварения, хроническом гастрите, нарушении обмена веществ (сахарный диабет, гастрит, диатез, оксалатурия).
«Дарыдаг» - «Дарыдаг» - вода с карбонатом, мышьяком, редко встречающийся в природе источник. Источник находится в 8 км к северу от города Джульфа. Обнаруженный запас 500 м3. Вода имеет высокую температуру 52°С, высокую минеральность 21 г/л, в её составе карбонат СО2 – 1,5 г/л, хлор-гидрокарбонат-натрий. В составе воды также  много бора, йода, брома, стронция и лития. Рекомендуется пить при заболеваниях желудочно-кишечного тракта, суставов. Ванны имеют незаменимую пользу при лечении переферической нервной системы.
«Нахаджир» - Нахаджир – лечебное курортное место, находящееся на северо-востоке от города Нахчыван. Место расположено на склонах горы Нахаджир. Основой резерва курорта является минеральный источник в составе которого есть карбонат (1,3 г/л свободного карбоната), железо-гидрокарбонат-натриум, минеральность-6 г/л. Хорошие результаты были получены при лечении малокровия, при болезнях органов пищеварения.
«Батабат» - Батабат – курортная зона, находящаяся в 62 км к северо-востоку от города Нахчыван, расположенная на склонах Малого Кавказа, в 1700 м над уровнем моря с полезным лечебным климатом.
Климат субтропический, снежная мягкая зима и сухое нежаркое лето. Наряду с климатическими условиями здесь есть воды, в составе которых карбонат, гидрокарбонат, кальций, натрий, магнезий, которые являются основными средствами  лечения при аэрогелиотерапии.Степень минеральности воды 0,5 г/л. Эта вода употребляется при лечении  болезней желудочно-кишечного тракта.Мягкий климат, пресные озёра, богатый растительный мир, присущий альпийским лугам и прекрасные панорамы  оказывают благотворное влияние на организм человека.
«Гёмюр» – высокогорная климатическая станция. Находится в 75 км от города Нахчыван в 1700 м над уровнем моря. Здесь обнаружены богатые залежи минеральной карбонатной солёно-щелочной воды. Климат здесь умеренно-холодный, зима мягкая, лето прохладное. Зона отдыха «Гёмюр» особенно подходит при лечении функциональных заболеваний нервной системы, усталости, желудочно-кишечного тракта и дыхательных путей.
«Шарур» - Шарурские родники находятся на юго-западе села Садарак, недалеко от шоссейной дороги. Сила родников, (ежедневный расход  выше 1 млн. литров), состав воды (карбонат, гидрокарбонат-хлор-натрий) и редкий микрокомпонентный комплекс дают основание для строительства здесь лечебного комплекса.
Богатые минеральные воды Нахчыванского края имеют возможность завоевать первенство на мировом рынке.
Климат.  Климат автономной республики резко-континентальный. На территории Ордубада наблюдается сухой субтропический климат.
Абсолютная  минимумальная температура  -310С (Дервишляр), абсолютная максимумальная температура + 440С (Джульфа).
Климат Автономной Республики делится на 5 типов:
1. Умеренно жаркий, полупустынный и сухостепной климат - с засушливым летом охватывает  равнины вдоль реки Араз  и относительно низкогорные (600-1100м) участки. Среднегодовая температура здесь 10-140С. Среднегодовые осадки 300 мм, возможная влажность 1200-1400 мм.
2. Полупустынный и сухостепной климат - с засушливой зимой охватывает верхнюю часть низкогорного пояса, нижнюю часть среднегорного пояса (1100-1600м). Среднегодовая температура 8-100С, среднегодовые осадки 300-350 мм, возможная влажность 800-1100 мм.
3. Холодный, полупустынный и сухостепной климат - с засушливым  летом охватывает верхнюю часть среднегорного пояса. Нижнюю часть высокогорного пояса (1600-2600м). Среднегодовая температура 6-100 С, среднегодовые осадки изменяются между 400-800 мм.
4. Холодный климат - с засушливым и прохладным летом распространяется только на юго-западные склоны Зангезурского хребта, центральную полосу высокогорного пояса, на высоте 2600-3200м. Среднегодовая температура     1-30С.
5.  Горный Тундровый Климат – охватывает высокие горные вершины (выше 3200 м) территории. Среднегодовая температура 3-80С. Абсолютная  минимальная температура на территории –310С (Дарвишлар), абсолютная  максимальная температура +440С (Джульфа). Это самая низкая и самая высокая температура на территории Азербайджанской Республики. Среднегодовая скорость ветра 2/4 м/сек. Годовые осадки на равнинах на протяжении равнин вдоль реки Араз  200-300 мм, в высокогорных местах 500-800 мм.
Флора и фауна - На территории Нахчыванской Автономной Республика встречается редкая флора и фауна Азербайджана. Хотя территория автономной республики составляет 6,2% всей территории Азербайджанской Республики, по видовому разнообразию ее флора и фауна представляют: около 60% флоры, 56% фауны страны. В Нахчыванской Автномной Республике наблюдаются 7 из 11 имеющихся в мире типов климата. На территории автономной республики имеются около 3000 видов растений, 373 вида животных, 226 видов птиц. В Нахчыванской Автномной Республике охраняются редкие виды флоры и фауны в Ордубадском государственном природном заказнике,  Зангезурском национальном парке, Шахбузском государственном природном заповеднике и Приаразском государственном природном заказнике.
Территория Нахчыванской Автономной Республики обладает богатой флорой и разнообразным растительным покровом. По отношению к другим ботанико-географическим районам Азербайджана, флора автономной республики более богата. В этом  встречается 2782 вида высших растений, они группируются в 773 рода и 134 семейства. Из этих видов 68 культивируются. Существует 123 семейства и 697 родов дикорастущих растерий. На протяжении Араза, на равнинах мы встречаем 732 вида, на среднегорье 1326 видов, а на высокогорье 640 видов флоры. На территории Автономной Республики нижний растительный покров и его типы делятся на: пустыни и полупустыни; фриганоидная и степная растительность; горные луга и степи; высокотравье, субальпийские и Альпийские луга, Альпийские ковры, леса, оазисы, небольшие леса по речным берегам, осадочная и наскальная растительность, водно-болотная растительность.По природным условиям и богатству животного мира территория Автономной Республики отличается от других регионов Азербайджана. Количество и состав видов животных здесь составляют 60-80% фауны Азербайджана. Животный мир Автономной Республики исследуется начиная со второй половины 19 века. Учёные зарегистрировали на территории Нахчывана 813 видов бабочек, 134 вида совок, 4 вида сороконожек, 3 вида бегунков, 4 вида богомолов, 67 видов прямокрылых, 75 видов стрекоз и кузнечиков, 480 видов полужёсткокрылых.
В реках и озёрах автономной республики   было выявлено 29 видов рыб, относящиеся к классу костные рыбы. В Нахчыванской Автономной Республике есть 6 видов земноводных, 19 видов ползучих животных. Из 366 видов птиц, регистрированных в Азербайджане, на этой территории встречаются 218 вида. На территории 61 видов млекопитающих.Из 350 видов, распространённых  в автономной республике, 45 вида занесена в « Красную книгу».