Naxçıvan Muxtar Respublikasının turizm potensialı
Naxçıvan Muxtar Respublikasının coğrafi mövqeyi, özünəməxsus iqlimi, fauna və florası, qədim tarixə malik mədəniyyət abidələri turizmin inkişafı üçün əlverişli şərait yaradır. Burada qədim dövrlərin yadigarı olan tarixi-memarlıq abidələri - Möminə Xatın, Yusif Küseyir oğlu, Gülüstan türbələri, Qarabağlar Memarlıq Kompleksi, həmçinin təbiət abidələri - əsrlərdən bəri qorunub saxlanılan, yaşı 800 ildən artıq olan Şərq çinarı, narbənd, tut ağacları və tarixi yaddaşı özündə əks etdirən qədim insanların ilk məskunlaşdığı Gəmiqaya abidəsi, Kilit mağarası, Qazma mağarası, bu yerlərin əzəmətinin, məğlubedilməzliyinin simvolu olan Əlincə qalası, möhtəşəmliyi ilə seçilən Haçadağ, Göy-göl, Əshabi-Kəhf və yüzlərlə sənət əsərləri, ərazidə 250-dən çox mineral və müalicəvi əhəmiyyətli su mənbələrinin mövcudluğu  və s. Naxçıvan diyarının analoqu olmayan turizm potensialıdır. Bu potensialdan səmərəli istifadə etmək məqsədilə mühüm işlər görülmüş, şəhər və rayonlarda milli və müasir memarlığın nailiyyətlərini özündə cəmləşdirən istirahət parkları istifadəyə verilmiş, müasir tələblərə cavab verən mehmanxanalar tikilmiş, yeni abidələr ucaldılmış, tarixi yaddaşı əks etdirən qədim memarlıq abidələri bərpa və konservasiya  edilərək əvvəlki görkəmlərinə qaytarılmışdır. 2008-ci ildə Duzdağ Fizioterapiya Mərkəzi, həmçinin Darıdağ Arsenli Su müalicəxanası müasir tələblər səviyyəsində yenidən qurulmuş, müayinə, müalicə və istirahət üçün hər cür şərait yaradılmışdır.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin 2006-cı il 5 may tarixli fərmanı ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin nəzdində Naxçıvan Turizm İnformasiya Mərkəzi yaradılmışdır. Muxtar respublikanın rəngarəng təbiət mənzərələri, əlverişli iqlim şəraiti, mineral suları ekoturizmin inkişafını şərtləndirən başlıca amillər sırasındadır. Muxtar respublikada mövcud olan dini ziyarətgahlar, pir və imamzadələr, xüsusilə müqəddəs Qurani Kərimin «Əl-Kəhf» surəsində haqqında bəhs edilən Əshabi-Kəhf ziyarətgahı dini turizmin inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. “Əshabi-Kəhf Ziyarətgahı” Dini-Mədəni Abidə Kompleksində zəvvarların ziyarət etməsi üçün hər cür şərait yaradılmışdır. Nuh peyğəmbərin Naxçıvan şəhərindəki məzarüstü türbəsi də turistlərin ən çox ziyarət etdikləri məkanlardan biridir.
Muxtar respublika ərazisində turistlərin marağı nəzərə alınmaqla Naxçıvan-Əshabi-Kəhf,  Naxçıvan-Əlincəqala, Naxçıvan-Ordubad, Naxçıvan-Gəmiqaya, Naxçıvan-Qarabağlar, Naxçıvan-Batabat-Ağbulaq və Naxçıvan-Gülüstan turist marşrutları hazırlanmışdır.
Muxtar respublikanın ən ucqar kəndlərinə belə rahat yollar çəkilmiş, Naxçıvan şəhərindən bütün rayon və kəndlərə marşrut xətləri, taksi xidməti fəaliyyət göstərir. Həmçinin muxtar respublikanın bir neçə kəndinə dəmiryolu nəqliyyatı ilə də getmək mümkündür. Hazırda İran İslam Respublikası ərazisindən keçməklə paytaxt Bakı şəhərinə, həmçinin Türkiyə Respublikası ərazisindən keçməklə Gürcüstanın Batumi şəhərinə sərnişin avtobusları işləyir. Naxçıvan Beynəlxalq Hava Limanından Bakı və Gəncəyə, Moskva və İstanbul şəhərlərinə təyyarə reysləri vardır. Muxtar respublikada müasir tələblərə cavab verən turizm obyektlərinin yaradılması istiqamətində ardıcıl tədbirlər həyata keçirilməkdədir. 2013-cü ildə Şahbuz rayonunda Ağbulaq İstirahət Mərkəzinin və digər turizm infrastrukturu obyektlərinin istifadəyə verilməsi istirahət turizminin inkişafına əlverişli şərait yaratmışdır.

Потенциал туризма Нахчыванской Автономной Республики
Географическое положение, своеобразный климат, флора и фауна, древние культурные памятники Нахчыванской Автономной Республики создают условия для благоприятного развития туризма. Природные и исторические памятники мавзолей Момине Хатун, Юсиф ибн Кусейр, мавзолей Гюлистан, архитектурный комплекс Карабаглар, а также природные памятники, сохранивщиеся на протяжении веков, восточный Чинар (Платан), которому свыше 800 лет, дерево Нарбенд, Тутовое дерево (Щелковица) и первые поселения древних людей, сохраняющие в себе историческую память - Гямигая, пещера Килит, пещера Газма, крепость Алинджа, которая является символом величия и непобедимости, гора Иландаг (Змеиная гора), отличающаяся своим великолепием, крепость Бабека, озеро Гёйгёль, Асхаб-ал-кахф (Асхаби-Каф)  и сотни произведений искусства, а также наличие более 250 минеральных и  лечебных вод и многое другое является, неимеющаяся себе аналога потенциалом туризма Нахчыванского края. Для целью благоприятного использования этим потенциалом были проведены важные работы.В городах и районах открылись парки отдыха, соединяющие в себе успехи национальной и современной архитектуры, были построены гостиницы, отвечающие современным требованиям, возвысились новые памятники, реставрировались, отражающие в себе историческую память древние архитектурные памятники. В 2008 году были востановлены  Физиотерапевтический Центр Дуздаг, а также арсеническая водная лечебница Дарыдаг и в них были созданы всякие условия для объследования, лечения и отдыха.
Согласно Указу Председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики от 5 мая 2006 года при Министерстве Культуры и Туризма Нахчыванской Автономной Республики был создан Нахчыванский  Инфармационный  Центр Туризма. Разноцветные пейзажи природы, оптимальные климатические условия, минеральные воды автономной республики среди основных факторов для развития экотуризма (экологического туризма).
Религиозные святилища, комплексы Имамзаде и пиры (поминальные храмы и гробницы), присутствовавшие в автономной республике, в особенности святилище Асхабу-Каф, упоминавшегося в суре «Аль-Каф» Корана несет важную функцию для развития религиозного туризма. В Религиозно- Культурном Комплексе  Асхабу-Каф были созданы всякие условия для совершения паломничества и обхода верующих паломников.
Мавзолей на могиле пророка Ноя  в городе Нахчыван одно из многопосещаемых мест туристов. В Автономной Республике, с учетом интереса туристов, создались туристические маршруты Нахчыван -Асхабу-каф, Нахчыван – Алинджагала (крепость Алинджа), Нахчыван – Ордубад, Нахчыван – Гямигая, Нахчыван – Карабаглар, Нахчыван – Батабат - Агбулаг, Нахчыван – Гюлистан. Даже в самые отдаленные деревни автономной республики  возведены удобные дороги ,от города Нахчыван во все районы и села работают маршрутные линии и служба такси. Также в некоторые села автономной республики можно  доехать железнодорожным траспортом. На данный момент через территорию Иранской Исламской Республики в столичный город Баку, а также через территорию Турции в город Батуми Грузии работают пассажирские автобусы. Из Нахчыванского Международного Аэропорта осуществляются авиарейсы Нахчыван – Баку, Нахчыван – Гянджа, Нахчыван – Москва, Нахчыван – Стамбул. В автономной республике в направлении создания туристских объектов, отвечающих современным требованиям осуществляются последовательные мероприятия. В 2013 году были созданы оптимальные условия для развития отдыхательного туризма в Центре Отдыха Агбулаг Шахбузского района и в других инфраструктурных объектах туризма.