Naxçıvan Muxtar Respublikasında M.S.Ordubadi adına Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanası, A.Babayev adına Naxçıvan Muxtar Respublika Uşaq Kitabxanası, Naxçıvan Dövlət Universitetinin Elektron Kitabxanası, AMEA Naxçıvan Bölməsinin Elektron Kitabxanası, şəhər və rayonlarda 8 mərkəzləşmiş kitabxana sistemi və onların filialları da daxil olmaqla 250-ə yaxın kitabxana fəaliyyət göstərir.
Məmməd Səid Ordubadi adına Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanası
Azərbaycanın ayrı-ayrı bölgələrində olduğu kimi, Naxçıvanda da uzun tarixi dövr ərzində ictimai-kütləvi kitabxana və qiraətxanalar formalaşmışdır. 1922-ci ildə Azərbaycan Xalq Maarif Komissarlığı tərəfindən Naxçıvan Şəhər Kitabxanası təsis edilmiş, 1930-cu ildə həmin kitabxananın bazasında Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanası yaradılmışdır. Kitaba olan marağı artırmaq məqsədilə 1933-cü ildə respublika kitabxanasının yanında qiraət salonu təşkil olunmuş, kitabxananın təşkil etdiyi səyyari kitabxana Naxçıvan şəhəri ilə yanaşı, ətraf kəndləri də əhatə etmişdir. 1953-cü ildə Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanasına Azərbaycan ədəbiyyatında tarixi roman janrının banisi, böyük ədib Məmməd Səid Ordubadinin adı verilmişdir. M.S.Ordubadi adına Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanası 2007-ci ildə əsaslı təmir olunmuş, modernləşmiş  kitabxana  internetə qoşulmuş, 20 kompüter dəsti ilə təmin edilmişdir. Fondunda 300000 nüsxə çap məhsulu olan kitabxananın 26000-dən çox oxucusu var. 50 nəfərlik böyük oxu zalı, 35 nəfərlik dövrü mətbuat zalı, 10 nəfərlik komputer internet zalı  fəaliyyət göstərir. Kitabxanada Azərbaycan, rus, türk, ingilis, alman, fransız, fars və sair dillərdə ədəbiyyat nümunələri vardır.
Son illər muxtar respublikada gedən mədəni yüksəliş kitabxanalara da təsir etmiş, muxtar respublikada fəaliyyət göstərən kitabxanalar, o cümlədən Məmməd Səid Ordubadi adına Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanası da dövlət qayğısı ilə əhatə olunmuşdur. Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri “Məmməd Səid Ordubadi adına Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanasının 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 19 aprel 2012-ci il tarixdə Sərəncam imzalamışdır. Həmin Sərəncamla təsdiq edilən “Tədbirlər Planı”nın 3-cü bəndinə uyğun olaraq Elektron Kitabxana yaradılmışdır.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Atatürk  küçəsi
Tel: (+99436) 545-03-50 ; 545-03-49
İnternet səhifəsi: e-kitab.nakhchivan.az
Adil Babayev adına Naxçıvan Muxtar Respublika Uşaq Kitabxanası
Naxçıvan şəhər Uşaq Kitabxanasının əsasında 1960-cı ildə yaradılmışdır. Fondunda 161000-dən çox çap məhsulu olan kitabxananın 12000-dən çox oxucusu vardır. Kitabxanada 2 oxu zalı fəaliyyət göstərir.

Nearly 250 libraries - the Nakhchivan Autonomous Republic Library named after M.S.Ordubadi, the Nakhchivan Autonomous Republic Children’s Library named after A.Babayev, the Electron Library of Nakhchivan State University, the Electron Library ANAS Nakhchivan Department, 8 centralized library systems and branch libraries within them act in the cities and regions of Nakhchivan Autonomous Republic.
THE NAKHCHIVAN AUTONOMOUS REPUBLIC LIBRARY NAMED AFTER M.S.ORDUBADI
As well as other regions of Azerbaijan, public libraries and reading-rooms have formed during long historical period in Nakhchivan. In 1922, Nakhchivan City Library was created by the People’s Commissariat of Enlightenment, and in 1930, The Library of Nakhchivan Autonomous Republicin was established the base of this library. In order to increase the interest to the book, in 1933, a reading-room was arranged at the Republic Library, mobile library which organised by the library covered Nakhchivan and other regions. In 1953, Library of Nakhchivan Autonomous Republic has been named by the founder of historical novel genre in Azerbaijan literature and a great writer Mammad Said Ordubadi. In 2007, The Library of Nakhchivan Autonomous Republic named by M.S.Ordubadi was automatized due to the modernized library, connected to the internet and supplied with 20 computers set. The library, having 300 000 circulation of books and journals, has got around 26000 readers. The library has the assembly hall for 50 seats, the periodical press hall for 30 seats, the computer internet hall for 10 people. In the library, there are examples of literatures in Azerbaijani, Russian, Turkish, English, German, French, Persian, and other languages.
In recent years, the cultural growth of the Autonomous Republic had an impact on libraries, the libraries in the Autonomous Republic including The Library of Nakhchivan Autonomous Republic named after M.S.Ordubadi are covered with care by the state. The Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic signed a resolution “about the 90th anniversary of the library of Nakhchivan Autonomous Republic named after M.S.Ordubadi” on 19 April, 2012. In accordance with paragraph 3 of the “Action Plan” approved by the order, The Electron Library was created.
Address: Nakhchivan city, Ataturk street.
Tel: (+994 36) 545-03-50; 545-03-49
Website: e-kitab.nakhchivan.az
THE NAKHCHIVAN AUTONOMOUS REPUBLIC CHILDREN'S LIBRARY NAMED AFTER A.BABAYEV
It was established on the basis of the Nakhchivan City Children’s Library in 1960. The library having 161000 published issues in its fund has got 12000 readers. Two reading halls act in the library.