Naxçıvan Muxtar Respublikasında M.S.Ordubadi adına Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanası, A.Babayev adına Naxçıvan Muxtar Respublika Uşaq Kitabxanası, Naxçıvan Dövlət Universitetinin Elektron Kitabxanası, AMEA Naxçıvan Bölməsinin Elektron Kitabxanası, şəhər və rayonlarda 8 mərkəzləşmiş kitabxana sistemi və onların filialları da daxil olmaqla 250-ə yaxın kitabxana fəaliyyət göstərir.
Məmməd Səid Ordubadi adına Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanası
Azərbaycanın ayrı-ayrı bölgələrində olduğu kimi, Naxçıvanda da uzun tarixi dövr ərzində ictimai-kütləvi kitabxana və qiraətxanalar formalaşmışdır. 1922-ci ildə Azərbaycan Xalq Maarif Komissarlığı tərəfindən Naxçıvan Şəhər Kitabxanası təsis edilmiş, 1930-cu ildə həmin kitabxananın bazasında Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanası yaradılmışdır. Kitaba olan marağı artırmaq məqsədilə 1933-cü ildə respublika kitabxanasının yanında qiraət salonu təşkil olunmuş, kitabxananın təşkil etdiyi səyyari kitabxana Naxçıvan şəhəri ilə yanaşı, ətraf kəndləri də əhatə etmişdir. 1953-cü ildə Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanasına Azərbaycan ədəbiyyatında tarixi roman janrının banisi, böyük ədib Məmməd Səid Ordubadinin adı verilmişdir. M.S.Ordubadi adına Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanası 2007-ci ildə əsaslı təmir olunmuş, modernləşmiş  kitabxana  internetə qoşulmuş, 20 kompüter dəsti ilə təmin edilmişdir. Fondunda 300000 nüsxə çap məhsulu olan kitabxananın 26000-dən çox oxucusu var. 50 nəfərlik böyük oxu zalı, 35 nəfərlik dövrü mətbuat zalı, 10 nəfərlik komputer internet zalı  fəaliyyət göstərir. Kitabxanada Azərbaycan, rus, türk, ingilis, alman, fransız, fars və sair dillərdə ədəbiyyat nümunələri vardır.
Son illər muxtar respublikada gedən mədəni yüksəliş kitabxanalara da təsir etmiş, muxtar respublikada fəaliyyət göstərən kitabxanalar, o cümlədən Məmməd Səid Ordubadi adına Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanası da dövlət qayğısı ilə əhatə olunmuşdur. Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri “Məmməd Səid Ordubadi adına Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanasının 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 19 aprel 2012-ci il tarixdə Sərəncam imzalamışdır. Həmin Sərəncamla təsdiq edilən “Tədbirlər Planı”nın 3-cü bəndinə uyğun olaraq Elektron Kitabxana yaradılmışdır.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Atatürk  küçəsi
Tel: (+99436) 545-03-50 ; 545-03-49
İnternet səhifəsi: e-kitab.nakhchivan.az
Adil Babayev adına Naxçıvan Muxtar Respublika Uşaq Kitabxanası
Naxçıvan şəhər Uşaq Kitabxanasının əsasında 1960-cı ildə yaradılmışdır. Fondunda 161000-dən çox çap məhsulu olan kitabxananın 12000-dən çox oxucusu vardır. Kitabxanada 2 oxu zalı fəaliyyət göstərir.

В Нахчыванской Автономной Республике действуют Нахчыванская Автономная Республиканская Библиотека имени М.С.Ордубади, Нахчыванская Автономная Республиканская Детская Библиотека имени А.Бабаева, Электронная Библиотека Нахчыванского Государственного Университета, Электронная Библиотека Нахчыванского Отдела Азербайджанской Национальной Академии Наук, а также в городах и районах действуют 8 централизованных библиотечных систем и их филиалы, в общем количестве около 250 библиотек.
Нахчыванская Автономная Республиканская Библиотека имени Мамед Саида Ордубади
Как и в других отдельных регионах Азербайджана, так и в Нахчыване в течении длинного исторического периода сформировамесь общественно-массовые библиотеки и читальни. В 1922 году Комиссариатом Народного Просвещения Азербайджана была учреждена Нахчыванская Городская Библиотека, в 1930 году на основе базы этой библиотеки была создана Нахчыванская Автономная Республиканская Ббиблиотека. С целью поощирения интереса к книгам, в 1953 году при республиканской библиотеке был организован читальный салон, а передвижная библиотека, организованная библиотекой, паряду с городом Нахчыван охватил и окрестности. В 1953 году Начхчыванская Автономная Республиканская Библиотека был назван именем основоположника жанра исторического романа в Азербайджанской литературе, великого писателя  Мамед Саида Ордубади. Нахчыванская Автономная Республиканская Библиотека имени Мамед Саида Ордубади в 2007 году была основательно отремонтирована, модернизованная библиотека была присоединена к интернету и снабжена 20 компьютерным комплектом. У библиотеки, в фонде которого имеется 300000 экземпляров книг и журналов, есть около 26000 читателей. В библиотеке фунционирует большой читальный зал на 50 человек, читальный зал отдела пресса на 35 человек, также компьютер-интернетем зал на 10 человек. В библиотеке есть литературные образцы на азербайджанском, русском, турецском, английском, немецском, французском, персидском и на других языках.
В последние годы культурный прогресс в республике повлиял и на библиотеки; библиотеки, действующие в автономной республике, в том числе и Нахчыванская Автономная Республиканская Библиотека имени М.С.Ордубади был окружей государственным попечением. Председатель Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики 19 апреля 2012-го года подписал Указ «О проведении 90-летнего юбилея Нахчыванской Автономной Республиканской Библиотеки имени Мамед Саида Ордубади». Соответственно 3 пункту «Плана Мероприятия» утверждённого этим Указом была создана Электронная библиотека.
Адрес:   город Нахчыван, ул. Ататюрка
Тел:      (+99436) 545-03-50 ;  545-03-49
Интернет сайт: http://e-kitab.nakhchivan.az
Нахчыванская Автономная Республиканская Детская Библиотека имени Адила Бабаева
Был создан в 1960 году на основе Городской Детской Библиотеки Нахчыван. У библиотеки, в фонде которого имеется 161000 экземпляров печатных изделий, есть 12000 читателей. В библиотеке действуют 2 читальных зала.