Mehmanxana haqqında ümumi məlumat
Turizm sənayesi dedikdə rekreasiya məhsulunun istehsalı və turistlərə lazım olan bütün növ xidmətlərin göstərilməsi nəzərdə tutulur. Ölkəmiz inkişaf etdikcə onun sahib olduğu rekreasiya potensialı da daha qabarıq şəkildə üzə çıxır və hər il daha çox turist ölkəmizə səfər edir.
Turizmin əsas predmetlərindən biri yerləşdirmə xidmətidir. Yerləşdirmə dedikdə, turistlərin gecələməsi üçün nəzərdə tutulan yer başa düşülür. Mehmanxana və ya hotel təsərrüfatı turizm sənayesinin mühüm tərkib hissəsidir. Naxçıvan ona görə əlverişli turizm regionudur ki, burada turistləri maraqlandıran təbii, tarixi-mədəni ehtiyatlardan tutmuş təhlükəsizliyədək bütün cazibədarlıq vardır. Bu da, öz növbəsində, muxtar respublika ərazisində müxtəliftəyinatlı və komfort dərəcəli hotellərin əhəmiyyətini artırır. 2017-ci il yanvarın 1-ə olan məlumata görə muxtar respublikada ümumilikdə 21 mehmanxana və mehmanxanatipli müəssisə fəaliyyət göstərir. Mehmanxanalarda yerlərin ümumi sayı 1500 təşkil edir. Yəqin ki, təkcə muxtar respublika sakinləri deyil, həm də regiona tez-tez səfər edən qonaqlar öz şəraiti ilə seçilən “Duzdağ”, “Təbriz”, "Saat Meydanı", "Naxçıvan Palace" “Qrand Naxçıvan”, “Avtovağzal” otellərini yaxşı tanıyırlar. Mehmanxanalarda turistlərin rahatlığı üçün hər cür şərait yaradılıb. 5 ulduzlu mehmanxanalardan Təbriz və  Duzdağ  turistlərin bütün ehtiyaclarını ödəmək imkanına malikdir. Adıçəkilən mehmanxanalar həm də dünya standartlarına cavab verən, dövlət başçıları səviyyəsində beynəlxalq tədbirlərin keçirilməsinə imkan yaradan konfrans salonlarına malikdir. Mehmanxanalarla yanaşı, şəhərimizdə və muxtar respublikanın digər yaşayış məntəqələrində, habelə magistral yol kənarlarında bir neçə motel müəssisəsi də fəaliyyət göstərir.
“TƏBRİZ”  MEHMANXANASI
Mehmanxana Naxçıvan şəhəri Heydər Əliyev prospektində yerləşir. Mehmanxananın qarşısında – Dədə Qorqud meydanında  XVIII əsrə aid tarixi-memarlıq abidəsi olan Şərq hamamı və Dədə Qorqudun heykəli yerləşir. 13 mərtəbəlidir, 5 ulduz kateqoriyası almışdır. Mehmanxananın həyətində avtomobil dayanacağı vardır. 89 nömrəsi vardır. 100 nəfər qonaq qəbul edə bilər. Bunlardan 1-i apartament (apartment), 22-si süit (suite), 20-si kiçik süit (junior suite), 46-sı standart nömrələrdir. Burada turistlərin və digər qonaqların qəbulu üçün hər cür şərait yaradılıb. Mehmanxanada qonaqlara poçt və teleqraf xidmətləri, taksi çağırılması, nəqliyyatın müxtəlif növlərinə biletlərin bronlaşdırılması, turist-ekskursiya xidməti və s. göstərilir.
Mehmanxananın zirzəmi hissəsində uşaq oyun otağı, trenajor zalı, adi hovuz, cakuzi hovuzu, sauna, Məşədi İbad hamamı, buxar hamamı olan örtülü hovuz kompleksi, SPA mərkəzi yerləşir. Fitnes, aerobika və akvaaerobika ilə məşğul olmaq imkanı da var. Burada həmçinin masaj kabinələri və mulyajlar, əl işləri, qədim məişət avadanlıqları və s.  daxil olan mini muzey vardır. Mehmanxananın 13-cü mərtəbəsində 74 nəfərlik banket zalı, 2-ci mərtəbədə 450, 1-ci mərtəbədə isə 300 nəfərlik restoran, 2-ci mərtəbədə 60 nəfərlik kafe-bar fəaliyyət göstərir. İlin bütün fəsillərində qonaqlara yüksək səviyyədə xidmət göstərməyə tam hazırdır.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Heydər Əliyev prospekti 17
Tel:  (+99436) 544 77 01; (+99436) 544 77 02
“DUZDAĞ” MEHMANXANASI
Naxçıvan şəhərindən 14 km, Beynəlxalq Hava Limanından isə 19 km məsafədə yerləşir. “Duzdağ” mehmanxanası Naxçıvan Muxtar Respublikasının ən böyük mehmanxanasıdır. 5 ulduz kateqoriyası almışdır. Mehmanxananın 350 nəfər qonaq tutumu var. Mehmanxanada 1 apartament (apartment) , 100 standart nömrə, 35 kiçik süit (junior suite), 8 süit (suite) və 7 kottec olmaqla, cəmi 151 nömrə fəaliyyət göstərir. Bütün otaqlarda peyk yayımlı TV, daxili xətli telefon, sürətli simsiz internet xidməti, mini bar, mərkəzi havalandırma sistemi, seyf, duş mövcuddur. Otaqlardan Duzdağa və Araz çayına panorama açılır. Burada həmçinin 2 restoran, bar, idman kompleksi, açıq tennis kortu, Türk hamamı, fitnes mərkəzi, SPA mərkəzi, açıq və örtülü üzgüçülük hovuzları, sauna fəaliyyət göstərir.
Eyni zamanda qonaqlara 250 yerlik restoranda dünya mətbəxindən nümunələr, Azərbaycan mətbəxi, türk mətbəxi və dəniz məhsulları təamlarından mütəşəkkil menyu ilə yüksək səviyyədə xidmət göstərir.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Duzdağ Şaxtası yolu
Tel:   (+99436)  544 49 01; (+99436)  544 49 00
"SAAT MEYDANI" HOTELİ
Klassik və milli memarlıq üslubunda inşa olunmuş “Saat Meydanı” 2 mərtəbəli binadan, 21 metrlik saat qülləsindən və meydandan ibarətdir. 2 girişi olan binada 5 dükan, uşaq əyləncə bölməsi, gənclər üçün intellektual oyun zalı, hotel, 4 zaldan ibarət 125 yerlik kinoteatr, 4 restoran və 2 kafe yerləşir. Burada sakinlərə və turistlərə Naxçıvan, eləcə də Türkiyə, Çin, gürcü, yapon və ingilis mətbəxlərinin nümunələri təqdim olunur. Hoteldə 43 standart, 4 suit və 1 vip olmaqla 48 otaq vardır. Burada turistlərin rahatlığı üçün bütün lazımi şərait yaradılmışdır.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Nağı Əliyev küçəsi 1.
Tel:   (+99460)  204 04 08
“Naxçıvan Palace” hotel
“Naxçıvan Palace” hoteli Naxçıvan şəhərinin girişində yerləşir. Hotel 2022-ci ildə sakinlərin və qonaqların ixtiyarına verilmişdir.
7 mərtəbədən ibarət olan binanın 5-ci mərtəbəsində 24 standart, 20 superior, 1 deluxe olmaqla, 45 otaqdan ibarət,  90 yerlik  hotel Araz çayının həmçinin Naxçıvan şəhərinin əsrarəngiz mənzərəsinə sahiblik edir. Yüksək zövqlə dekorasiya edilmiş gözəl nömrələrdə və dəbdəbəli otaqlarda  hoteldən gözləyə biləcəyiniz bütün rahatlıqlar təmin edilir.  Otaqlar  internet xətti ilə təmin edilib.. Bütün nömrələr hər cür şəraitlə təmin olunmuşdur. Hoteldə həmçinin restoran və  gözləmə otağı vardır. Məlumat üçün deyək ki, gələn qonaqların istəyinə görə ekstra xidmətlər  də göstərilir.
Ünvan:    Naxçıvan şəhəri, İslam Səfərli küçəsi.
Tel:      (+99436) 550 35  38
(+99436) 550 35  39
(+99451) 277 22  88
"QRAND-NAXÇIVAN" HOTEL
Qrand-Naxçıvan Hotel Naxçıvan şəhərində yerləşir. 2011-ci ildə yenidənqurma işlərindən sonra mehmanxana öz yeni imkanları ilə şəhər sakinlərinin və gələn qonaqların ixtiyаrına verilib. Bina zirzəmi ilə birlikdə 6 mərtəbəlidir. 3 ulduz kateqoriyası almışdır. 32 nömrəsi var.  84 yerlikdir. Nömrələrdən 3-ü  süit (suite), digər 29 nömrədən 9-u 2 nəfərlik (double room), 20-i 3 nəfərlik (multible bedded room) nömrələrdir. Otaqlar 24 saat internet xətti ilə təmin edilib. Mehmanxanada müştərilərin istirahəti üçün gözəl şərait yaradılıb. Bütün nömrələr hər cür şəraitlə təmin olunmuşdur. Hoteldə həmçinin restoran, bar və gözləmə otağı vardır. Qabaqcadan sifariş olunanda gələn qonaqlar hava limanından pulsuz qarşılanır.  Məlumat üçün deyək ki, gələn qonaqların istəyinə görə exstra xidmətlər də göstərilir.
Hoteldə qonaqlara poçt və teleqraf xidmətləri, taksi çağırılması, nəqliyyatın müxtəlif növlərinə biletlərin bronlaşdırılması, turist-ekskursiya xidməti və s. göstərilir. Zirzəmi hissəsində 40 nəfərlik kafe-bar, 1-ci mərtəbədə 60 nəfərlik restoran, binanın həyətində isə avtomobil dayanacağı var.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri,  N. Əliyev küçəsi
Tel: (+99436)  544-59-30
"AVTOVAĞZAL"  MEHMANXANASI
"Avtovağzal" mehmanxanası Naxçıvan şəhərinin girişində yerləşir. 64 nəfərlik qonaq üçün nəzərdə tutulmuşdur. Mehmanxanada 24 nömrə  fondu vardır. Burada qonaqlara ucuz və komfortlu nömrələr təklif olunur. Mehmanxanada restoran, kafeteri və bar fəaliyyət göstərir. Həmçinin, mehmanxanada yığıncaq və tədbirlərin keçirilməsi üçün şərait yaradılıb, bilet satışı və baqaj saxlama kimi xidmətlər də göstərilir. Mehmanxanadan 100 metr uzaqlıqda kiçik bir ticarət mərkəzi, eləcə də qida və suvenir mağazaları var. Həmçinin mehmanxanada yüksək sürətli naqilsiz internet vardır.
Ünvan: Naxçıvan şəhəri, Pişəvəri küçəsi
Tel:  (+99436) 545 62 90
"NƏQŞİCAHAN" MOTELİ
Naxçıvan Beynəlxalq Hava Limanının 800 metrliyində, Şəkərabad kəndində Naxçıvançayın kənarında, gözəl təbiətə malik bir sahədə yerləşir. Motelin 9 nömrəsindən 2-si süit (suite), 7-si iki nəfərlik (double room) nömrələrdir. Nömrələrdə yaradılmış rahat şəraitlə yanaşı, qonaqlar həm də təbiətin qoynunda istirahət edə bilərlər. Motel fəaliyyətinin ilk dövründən müştəriləri razı salmaq prinsipini əsas tutaraq qısa müddət ərzində həm xarici qonaqların, həm də yerli əhalinin sevimli istirahət mərkəzinə çevrilmişdir. Hazırda bütün müştərilərinə Avropa standartlarına tam cavab verən yüksək xidmət növləri təqdim etməkdədir. Motelin biri 120, digəri 180 nəfərlik olmaqla, iki banket zalı vardır. Moteldə kiçik zoopark, çay kənarında ayrıca istirahət və yemək üçün kupelər mövcuddur. Həmçinin, 200 nəfərlik yay zalı fəaliyyət göstərir.

General information about hotels
Tourism industry is to produce recreation products and provide the tourists with services of all kinds.
One of the main factors of tourism is placement service. Placement service is to provide tourists with a place to spend the night. Hotel industry is an important part of tourism industry. Nakhchivan is a favorable tourism region, because along with natural and historical-cultural resources, there is safety here which attracts the tourists. Thus, it increases the importance of various types of hotels. According to the information on 1 January, 2017, there are 21 hotels and hotel businesses in AR. The number of rooms in hotels is 1500. Not only local people, but also guests who often visit here know the hotels “Duzdagh”, “Tabriz”, “Grand Nakhchivan”, “Autovagzal”. Hotels with 5 stars as “Tabriz” and “Duzdagh” have all kinds of conditions for convenience of tourists. These hotels have conference halls that meet the international standards and allow to held international events where heads of states participate. Along with hotels, motels exist in the city, in other settlements of AR, and also on the edges of highways.
"TABRIZ"  HOTEL
The hotel is situated in Heydar Aliyev avenue, in the city of Nakhchivan. There is historical-architectural monument of the XVIII century-the Ismayilkhan bath-house and the statue of Dada-Gorgud in front of the hotel. The hotel is 13 storey building and it has gotten 5 stars category. There is a car park in the courtyard of hotel. There are 95 rooms in the hotel, and it can receive 100 guests at once. One of them is a presidential suit, 22 of them are deluxe rooms, 18 of them are studio, and 54 of them are standard rooms. All kinds of conditions were established for receiving tourists and other guests. The hotel provides tourists with post and telegraph services, taxi services, ticket reservations for various transportation, tourist-excursion, and etc.
Play ground for children, sport saloon, pool, jacuzzi pool, sauna, Meshedi Ibad bath, vapour bath, SPA center are situated on the basement part of the hotel. It is also possible to have fitness, aerobics, and water aerobics training here. Morever, there are massage cabins and moulages, and a mini museum which includes handicrafts, antic welfare equipments, and etc. On the 12th floor of the hotel a banquet hall for 74 people, on the first floor a restaurant for 450 people, on the ground floor a restaurant for 300 people, on the first floor a café- bar for 60 persons operate as well. It is ready to serve the guests in all seasons of year.
Address: Nakhchivan city,  Heydar Aliyev avenue 17
Tel: (+994 36) 544-77-01 ; (+994 36) 544-77-02
HOTEL  "DUZDAG"
The hotel is situated at 14 km distance from the city of Nakhchivan, and at 19 km distance from the International Airport. Hotel Duzdagh is the biggest hotel of Nakhchivan Autonomous Republic. It belongs to 5 stars category. The guest capacity of the hotel is 350 persons. Hotel consists of 100 standard rooms, 35 junior suites, 8 VIP suites, 1 king suite, and a total of 151 deluxe rooms including 7 villas. All rooms have a satellite TV, built-dial telephone, high-speed wireless internet access, mini bar, central air conditioning, a safe, and a shower. Rooms have view of Duzdag or Araz river. There are also 2 restaurants, bar, a sport complex, an outdoor tennis court, Turkish bath, fitness center, SPA center, open and closed swimming pools, sauna, and 7 cottages here.
At the same time, in the 250-seat restaurant for guests, dishes from the menu of world cuisine, Azerbaijan cuisine, Turkish cuisine, and seafood dishes that are served at the highest level  are presented.
Address:  Duzdag Shakhta way, Nakhchivan
Tel: (+994 36)  544 49 01;   (+994 36) 544 49 00
"SAAT MEYDANI" HOTEL
Address: Nakhchivan city, Nagi Aliyev Street 1.
Tel: (+99460) 204 04 08
Nakhchivan Palace Hotel
Nakhchivan Palace Hotel is located at the entrance to Nakhchivan. The hotel has been operating since 2022.
On the 5th floor of the 7-storey building, a 45-room, 90-bed hotel with 24 standard, 20 superior, 1 deluxe rooms have an excellent view of the Aras River as well as the city of Nakhchivan. Beautifully decorated and luxurious rooms provide all the comforts you can expect from a hotel. The rooms are provided with internet. The hotel also has a restaurant and a lobby. Some extra services are also provided at the request of visitors.
Address: Islam Safarli Street, Nakhchivan city
Phone: (+99436) 550 35 38
(+99436) 550 35 39
(+99451) 277 22 88
"GRAND-NAKHCHIVAN" HOTEL
"Grand-Nakhchivan" hotel is located in Nakhchivan city. After repairement work done in 2011, the hotel was given to the usage of guests with its new conditions. It is 6 storey building with its basement. It has 3 stars category. The hotel has 32 rooms where it can receive 84 guests. 3 of rooms are deluxe, and the other 29 rooms are first class (9 of them are for 2 persons and 20 of them are for 3 persons). Free 24 hours Wi-Fi access is available. The hotel "Grand Nakhchivan" provides its clients with comfortable conditions. Also there is a restaurant, bar, a and waiting room in the hotel. The cost per person is 50AZN. In a preliminary room reservation, hotel guests are free of charge met at the airport. At the request of customers, they can also be provided with additional services.
The hotel provides the guests with post and telegraph services, taxi services, ticket reservations for various transportation, tourist excursion etc. There is a cafe-bar on the cellar of the hotel which serves to 40 persons, a restaurant for 60 persons on the ground floor, and a car park in the yard of the building.
Address: Nakhchivan city, N. Aliyev street
Tel: (+994 36) 544 59 30
"AVTOVAGZAL"  HOTEL
"Avtovagzal" Hotel is located at the entrance of the city of Nakhchivan. There are 24 apartments in the hotel, and it can receive 64 guests at once. Cheap and comfortable rooms are offered to guests here. There is also a restaurant, cafeteria, and a bar. Other facilities offered at the property include facilities for holding meetings and events, a ticket service and luggage storage. Small Shopping Mall, food store and souvenir shop are located at 100 meters from the hotel. Free Wi-Fi access is available.
Address: Nakhchivan city, Pishavari street
Tel: (+994 36)  545 62 90
"NAGSHIJAHAN"  MOTEL
The motel is situated in 800 meters from International Airport, in the lap of a beautiful nature, on the bank of the Nakhchivanchay, in the village of Shakarabad. It has 9 rooms; 2 of them are deluxe rooms and the rest 7 are standard rooms in the motel. The rooms are doubles. In addition to the comfortable conditions in the rooms, guests can also relax in nature. The motel from the very beginning of its operation, based on meeting all the needs of customers, became a center of recreation for the local population and foreign guests in a short time, and today provides customers with a high level of service meeting European standards. A banquet hall for 120 people and a restaurant for 180 people act in the motel. There is a mini-zoo, cottages located on the bank of the river for resting and eating in the motel. Also act a summer 200 seat hall.