Təbriz və Saat Meydanı hotellərinə Milli ulduz təsnifatına uyğun sertifikatlar təqdim edilib.
25 oktyabr 2022-ci il tarixdə muxtar respublikada fəaliyyət göstərən turizm sənayesi nümayəndələri və turizm könüllülərinin iştirakı ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Turizm Departamentində Təbriz və Saat Meydanı hotellərinə Milli ulduz təsnifatına uyğun sertifikatların təqdimat tədbiri keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan Departamentin direktoru Əkbər Novruzov ilk öncə muxtar respublikada dövlət tərəfindən turizm sahəsinə göstərilən diqqət və qayğıdan, eyni zamanda muxtar respublikanın turizm potensialından bəhs etmiş, sonra qeyd etmişdir ki, bu gün muxtar respublikada yerləşdirmə obyektlərinə olan tələbatı ödəmək məqsədilə 21 mehmanxana və mehmanxanatipli müəssisə fəaliyyət göstərir. Böyük turizm potensialına malik olan qədim diyarımızda dövlət proqramlarının, infrastruktur layihələrinin uğurlu icrası nəticəsində bu sahədə davamlı inkişafa nail olunmuş, turizmin inkişafı ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlər davamlı xarakter almışdır.
Qeyd olunmuşdur ki, muxtar respublikada fəaliyyət göstərən hotellərin daha sağlam rəqabət aparması, müvafiq mehmanxana və mehmanxana tipli obyektlərin seçimində istehlakçıya köməyin göstərilməsi, mehmanxana və mehmanxana tipli obyektlərin təsnifatı, ulduz kateqoriyalarının müəyyənləşdirilməsi və qiymətləndirməsi meyarlarının müəyyən edilməsi və tətbiq edilməsi məqsədi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2005-ci il 16 sentyabr tarixli 131 nömrəli Qərarı ilə təsdiq olunmuş “Turist-ekskursiya xidmətlərinin sertifikatlaşdırılması Qaydası”na uyğun olaraq “Ekspert qrupu” yaradılmış, Saat Meydanı hotelinə və Təbriz mehmanxanasına AZS 745-2015 Azərbaycan Respublikası Dövlət Standartına müvafiq olaraq təsnifatdan keçirilərək Milli ulduz kateqoriyasının verilməsi üçün baxış keçirilmişdir. Nəticədə hotellərin təklif etdikləri xidmətlərin adıçəkilən standartdakı meyarlara uyğunluğu əsas götürülərək müvafiq ulduz dərəcələri ilə qiymətləndirilmiş və sertifikatlar hazırlanmışdır.
Direktor qeyd etmişdir ki, sertifikatın verilməsi üçün ekspert qrupu tərəfindən qiymətləndirmənin nəticələri qrup üzvləri tərəfindən akt formasında tərtib edilmiş və imzalanmış, sertifikatlaşdırma üzrə qərarın qəbul edilməsi üçün attestasiya komissiyasına təqdim olunmuşdur. Attestasiya komissiyası tərəfindən müəyyən edilmişdir ki, qanunvericiliklə müəyyən olunmuş qayda, metod və mexanizmlər əsasında mehmanxanalarda ulduz kateqoriyalarının qiymətləndirilməsi həyata keçirilmişdir. Komissiya sertifikatlaşdırma fəaliyyətində uyğunluğun qiymətləndirilməsi zamanı qərarların qəbul edilməsində qərəzsizliyin, maraqların toqquşması hallarının qarşısının alınması və sertifikatlaşdırmanın obyektivliyinin təmin edilməsi üçün bütün zəruri tədbirləri görmüşdür. Sertifikatın qüvvədəolma tələblərinə riayət edilməsinə nəzarət Departament tərəfindən sertifikatın qüvvədə olduğu müddətdə obyektdə sertifikatlaşdırmanın tələblərinin yerinə yetirilməsinə dair müfəttiş nəzarəti vasitəsilə həyata keçirilir. Sertifikatlaşdırılmış obyektlərə nəzarətin keçirilməsi zamanı sertifikatlaşdırılmış parametrlərlə normativ sənədlərin tələbləri arasında uyğunsuzluq aşkar edilərsə, aşkar olunmuş nöqsanlar aradan qaldırılanadək sertifikatın qüvvəsinin müvəqqəti dayandırılması, sertifikatın qüvvəsinə xitam verilməsi və sertifikatlaşdırma prosedurlarının yenidən aparılması haqqında qərar qəbul olunur. Sertifikatın qüvvədə olma müddəti üç ildir.
Sonra Naxçıvan Muxtar Respublikası Turizm Departamentinin Statistika və sertifikatlaşdırma sektorunun müdiri, ekspert qrupunun rəhbəri Süleyman Rüstəmov çıxış edərək bildirmişdir ki, Turist-ekskursiya xidmətlərinin sertifikatlaşdırılması qanunvericiliyə uyğun olaraq təsdiq edilmiş standartların tələblərinə  əsasən həyata keçirilir. Muxtar respublikada mövcud olan yerləşmə vasitələrinin ulduz kateqoriyasının müəyyənləşdirilməsi məqsədilə qiymətləndirilməsi AZS 745-2015 “Mehmanxana və mehmanxana tipli obyektlərin təsnifatı, ulduz kateqoriyalarının müəyyənləşdirilməsi və qiymətləndirmədə meyarların tətbiq edilməsi” dövlət standartının 5-ci hissəsində nəzərdə tutulmuş mehmanxana və mehmanxana tipli obyektlərin ulduz kateqoriyalarının əsas meyarlarına və  bu standartın Əlavə 1-də nəzərdə tutulmuş qiymətləndirilmə meyarlarına uyğun bal hesablanması əsasında aparılır. Məruzəçi qeyd etmişdir ki, Turizm haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanununun 1.1.21-ci bəndinə əsasənMehmanxana (hotel)  qəbul-qeydiyyat bölməsi olan, sanitar qovşağa malik otaqlarda yerləşmə, gündə azı 1 dəfə qidalanma və digər əlavə xidmətlər göstərən, nömrə fondunun tutumu azı 11 (on bir) olan yerləşmə vasitəsidir ki, bunlar Təbriz və Saat meydanı hotellərində təmin olunub. Belə ki, bütün nömrələrdə çarpayı, yumşaq mebel dəsti, televizor, minibar, elektrikli çaydan, elektron seyf, çap məhsulları, telefon, şkaf, paltar asılqanı, tikiş dəsti, yazı vasitələri və qeyd kitabçası, diş pastası, təraş dəsti, daraq, sabun, bone, şampun, duş jeli, makyaj pambığı, manikür dəsti, xalat, dəsmal, fen və təmizlik qutuları qoyulmuşdur. Eyni zamanda internet, yanğın siqnalizasiya, mərkəzi isitmə və soyutma sistemləri mövcuddur.Ümumiyyətlə bütün nömrələr standartın tələblərinə müvafiq, 4 və 5 ulduz kateqoriyasına uyğun gələn mebel və avadanlıqlarla, bərk və yumşaq inventarlarla, qonağın hər cür ehtiyaclarını təmin edəcək əşyalarla təchiz edilmişdir. Avadanlıqlar istər funksionallıq, istərsə də interyer baxımından göz oxşayandır.  Vurğulanmışdır ki, baxış zamanı qiymətləndirmə meyarları üzrəminimal ballarla əlavə ballar toplanmış“Mehmanxana və mehmanxana tipli obyektlərin təsnifatı, ulduz kateqoriyalarının müəyyənləşdirilməsi və qiymətləndirmədə meyarların tətbiq edilməsi.” AZS 745-2015 Azərbaycan Respublikası Dövlət Standartının tələblərinə müvafiq olaraq Təbriz hotel 5, Saat Meydanı hoteli 4 ulduz kateqoriyasına layiq görülmüşdür.
Sonra məruzəçi 27 dekabr 2021-ci il tarixdəqəbul olunmuş Turizm haqqında Azərbaycan Respublikasının yeni Qanunu və bununla əlaqədar İnzibati Xətalar Məcəlləsində olan dəyişikliklərlə bağlı iştirakçılara məlumat vermişdir.
Sonra çıxış edənekspert qrupunun üzvü Naxçıvan Muxtar Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Dövlət Yanğın Təhlükəsizliyi İdarəsinin Dövlət Yanğın Nəzarəti bölməsinin rəisi, daxili xidmət mayoru, Etibar Məmmədov qeyd etmişdir ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin müvafiq qurumları tərəfindən mütəmadi olaraq mehmanxanalarda və hotellərdə yanğın təhlükəsizliyi ilə bağlı yoxlamalar aparılır. Yoxlama zamanı binanın daxilində mövcud olan yanğınsöndürmə vasitələrinə, binanın elektrik və qaz təsərrüfatına, avtomatik yanğınsöndürmə və yanğın xəbərverici sistemlərinə, qazanxanalara, havalandırma sistemlərinə və insanların yanğın hadisəsi zamanı təxliyə olunması üçün əsas ehtiyyat çıxışlara baxış keçirilir, obyekt rəhbərləri bu istiqamətdə maarifləndirilir.
Sonra hotel nümayəndələrinə ulduz kateqoriyalarına görə  müvafiq olaraq uyğunluq sertifikatlarıtəqdim edilmişdir.
Tədbirin sonunda iştirakçılar üçün Naxçıvan Muxtar Respublikasının turizm potensialını əks etdirən videoçarx nümayiş etdirilmişdir.

Tabriz and Saat Meydani hotels were presented with certificates according to the National star classification.
On October 25, 2022, with the participation of representatives of the tourism industry and tourism volunteers operating in the autonomous republic, a presentation event of certificates corresponding to the National star classification was held at the Tourism Department of the Nakhchivan Autonomous Republic to Tabriz and Saat Meydani hotels. Akbar Novruzov, the director of the department, who opened the event with his opening speech, firstly talked about the attention and care given by the state to the tourism sector in the autonomous republic, and at the same time the tourism potential of the autonomous republic, and then noted that today, in order to meet the demand for accommodation facilities in the autonomous republic, 21 hotels and hotel-type institution have been opened and the  operated. As a result of the successful implementation of state programs and infrastructure projects in our ancient country, which has a great tourism potential, sustainable development has been achieved in this area, and the measures taken on the development of tourism have become sustainable.
It was noted that the Cabinet of Ministers of the Nakhchivan Autonomous Republic has established and applied the criteria for the classification of hotels and hotel-type facilities, the definition and evaluation of star categories, in order to make the hotels operating in the autonomous republic more healthy to compete, to provide assistance to the consumer in the selection of appropriate hotels and hotel-type facilities, and to define and evaluate star categories. In accordance with the "Ways of certification of tourist-excursion services" approved by Resolution No. 131 dated September 16, 2005, an "Expert group" was established, and Saat Meydani hotel and Tabriz hotel were classified according to the State Standard of the Republic of Azerbaijan AZS 745-2015 and  a review was conducted for granting the National star category. As a result, the services offered by the hotels were evaluated with appropriate star ratings based on the compliance with the criteria of the mentioned standard and certificates were prepared.
The director noted that the results of the evaluation by the expert group for issuing the certificate were drawn up and signed by the group members in the form of an act, and submitted to the attestation commission for the adoption of a decision on certification. It was determined by the attestation commission that the evaluation of star categories in hotels was carried out based on the rules, methods and mechanisms established by the legislation. The Commission has taken all necessary measures to prevent bias, conflicts of interest and ensure the objectivity of certification during the assessment of compliance in certification activities. Control of compliance with the requirements of the validity of the certificate is carried out by the Department through the inspector's control of the fulfillment of the requirements of the certification at the facility during the period of validity of the certificate. If inconsistency between the certified parameters and the requirements of the normative documents is found during the control of the certified objects, a decision is made to temporarily suspend the validity of the certificate, terminate the validity of the certificate and re-conduct the certification procedures until the detected deficiencies are eliminated. The certificate is valid for three years.
Then Suleyman Rustamov, head of the statistics and certification sector of the Tourism Department of the Nakhchivan Autonomous Republic, head of the expert group, made a speech and stated that the certification of tourist-excursion services is carried out according to the requirements of the approved standards in accordance with the legislation. The evaluation of the existing accommodation facilities in the autonomous republic for the purpose of determining the star category AZS 745-2015 "Classification of hotels and hotel-type objects, determination of star categories and application of criteria in the evaluation" state standard provided for in part 5 of the main criteria of the star categories of hotels and hotel-type objects and it is done on the basis of scoring according to the evaluation criteria provided in Appendix 1 of this standard. The reporter noted that according to paragraph 1.1.21 of the Law of the Republic of Azerbaijan on Tourism, a hotel with a reception-registration department, accommodation in rooms with sanitary facilities, at least 1 meal a day and other additional services, with a capacity of at least eleven means of accommodation, which are provided in Tabriz and Saat Meydani hotels.
So, all rooms have a bed, a set of soft furniture, a TV, a minibar, an electric kettle, an electronic safe, printed products, a telephone, a wardrobe, a clothes hanger, a sewing kit, writing tools and a notebook, toothpaste, a shaving kit, a comb, soap, bone, shampoo, shower gel, make-up cotton, manicure set, robe, towel, hairdryer and cleaning boxes are placed. At the same time, there are Internet, fire alarm, central heating and cooling systems. In general, all rooms are equipped with furniture and equipment that meet the requirements of the standard, 4 and 5 star categories, hard and soft inventory, and things that will satisfy all the needs of the guest. The equipment is eye-catching both in terms of functionality and interior. It was emphasized that during the review, additional points were collected with minimal points on the evaluation criteria "Classification of hotels and hotel-type objects, determination of star categories and application of criteria in evaluation." According to the requirements of AZS 745-2015 State Standard of the Republic of Azerbaijan, Tabriz hotel was awarded 5 star category, Saat Meydani hotel was awarded 4 star category.
Then the speaker informed the participants about the new Law of the Republic of Azerbaijan on Tourism adopted on December 27, 2021 and the changes in the Code of Administrative Offenses.
Then, the member of the expert group, the head of the State Fire Control Department of the State Fire Safety Department of the Ministry of Emergency Situations of the Nakhchivan Autonomous Republic, the major of the internal service, Etibar Mammadov, noted that the relevant institutions of the Ministry of Emergency Situations of the Nakhchivan Autonomous Republic regularly conduct fire safety inspections in hotels and motels. During the inspection, the existing fire extinguishing means inside the building, the building's electricity and gas supply, automatic fire extinguishing and fire alarm systems, boiler rooms, ventilation systems and the main emergency exits for the evacuation of people in the event of a fire are inspected, and facility managers are educated in this direction.
Then the hotel representatives were presented with certificates of conformity according to the star categories.
At the end of the event, a video showing the tourism potential of the Nakhchivan Autonomous Republic was shown for the participants.