“Turist marşrutlarına tələblər və marşrutun hazırlanma qaydaları” mövzusunda seminar keçirilmişdir
21 dekabr 2020-ci il tarixdə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Turizm Departamentində Naxçıvan Dövlət və “Naxçıvan” universitetlərinin “Turizm və otelçilik” ixtisası üzrə təhsil alan tələbələri üçün “Turist marşrutlarına tələblər və marşrutun hazırlanma qaydaları” mövzusunda seminar keçirilmişdir.
Tədbirdə Naxçıvan Muxtar Respublikası Turizm Departamentinin Statistika və sertifikatlaşdırma sektorunun müdiri Həsən Kərimov çıxış edərək bildirmişdir ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası  Ali  Məclisi Sədrinin “Ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrində ixtisasların müvafiq təşkilatlara hamiliyə verilməsinə dair əlavə tədbirlər və innovasiyaların dəstəklənməsi haqqında” 2019-cu il 3 aprel tarixli Sərəncamına uyğun olaraq Naxçıvan Dövlət və “Naxçıvan” universitetlərinin “Turizm və otelçilik” ixtisasları Turizm Departamentinin hamiliyinə verilmişdir. Adıçəkilən ixtisas üzrə təhsil alan tələbələrin peşə hazırlığının yüksəldilməsi məqsədilə Departament tərəfindən mütəmadi olaraq müxtəlif formatlı tədbirlər keçirilir, müəyyən edilmiş vaxtlarda tələbələrin Departamentdə və Departamentin tabeliyindəki müəssisələrdə, eləcə də Naxçıvan şəhərində fəaliyyət göstərən muzeylərdə, mehmanxanalarda və turizm şirkətlərində istehsalat təcrübəsi keçmələri təmin olunur, müxtəlif turizm məkanlarına ekskursiyaları təşkil edilir.
Qeyd olunmuşdur ki, Naxçıvan Muxtar Respublikasının coğrafi mövqeyi, özünəməxsus iqlimi, fauna və florası, qədim dini, tarixi, mədəni və təbiət abidələri, ərazidə 250-yə yaxın mineral və müalicəvi əhəmiyyətli su mənbələrinin mövcudluğu, muxtar respublikamızda sabitliyin və təhlükəsizliyin təmin olunması turizmin inkişafı üçün əlverişli şərait yaradır. Muxtar respublikamızda bütün sahələr kimi, turizmin inkişafı da daim diqqət mərkəzində saxlanılır. Bu sahəyə dövlət səviyyəsində göstərilən davamlı qayğının nəticəsidir ki, muxtar respublikamız ilin bütün fəsillərində öz cəlbediciliyini qoruyub saxlayır. Ölkəmiz müstəqillik qazandıqdan sonra qədim diyarımızın turizm potensialından səmərəli istifadə olunması, müasir tələblərə cavab verən turizm infrastrukturunun formalaşdırılması sahəsində mühüm uğurlar əldə olunmuş, yeni hotellər və istirahət mərkəzləri istifadəyə verilmiş, tarixi yaddaşı əks etdirən abidələr bərpa edilmiş, muxtar respublika ərazisində təhlükəsiz mühit formalaşdırılmışdır. Yaradılmış şərait muxtar respublikamıza gələn turistlərin mənalı istirahətini təşkil etməyə imkan verir və turistlərin sayının ilbəil artmasına öz müsbət təsirini göstərir. Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin 2018-ci il 31 yanvar tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “2018-2022-ci illərdə Naxçıvan Muxtar Respublikasında turizmin inkişafına dair Dövlət Proqramı”nın icrası, 2018-ci il 29 noyabr tarixli Sərəncamına əsasən Ağbulaq Kənd Turizm-İstirahət Bölgəsinin yaradılması, Naxçıvan şəhərində “Saat Meydanı” turistik istirahət mərkəzinin, Sahil Parkının istifadəyə verilməsi, Culfa rayonunda Darıdağ arsenli su müalicə və istirahət kompleksinin tikintisi görülən işlərin davamlılığının təmin edilməsinə geniş imkanlar yaradıb.
Bildirilmişdir ki, turizm məhsulunun hərəkətə gətirilməsində və satışının təşkilində reklam-informasiya materialları mühüm əhəmiyyətə malikdir. Bu baxımdan Naxçıvan Muxtar Respublikasının Turizm Departamenti tərəfindən  qədim diyarımızın turizm potensialını əks etdirən reklam-informasiya materiallarının hazırlanması daim diqqət mərkəzində saxlanılır. Ötən dövrdə bu məqsədlə çoxsaylı təbliğat materialları hazırlanaraq işıq üzü görmüşdür. Bununla yanaşı, muxtar respublika ərazisində tərtib olunmuş Naxçıvan-Ağbulaq Kənd Turizm İstirahət Bölgəsi, Naxçıvan-Duzdağ, Naxçıvan-Əshabi-Kəhf, Naxçıvan-Əlincəqala, Naxçıvan-Gəmiqaya, Naxçıvan-Gülüstan, Naxçıvan-Ordubad, Naxçıvan-Qarabağlar, Naxçıvan-Şahbuz-Batabat turist marşrutlarının hər biri yüksək turizm potensialına və əlverişli infrastruktura malikdir. Bu marşrutlar üçün Turizm Departamenti tərəfindən eyniadlı bukletlər hazırlanaraq işıq üzü görmüşdür. Bununla yanaşı, Sahil Parkı, Duzdağ Fizioterapiya Mərkəzi və Darıdağ  Arsenli  Su  Müalicəxanası üçün də bukletlər nəşr olunmuşdur. Muxtar respublika ərazisində turistlərin hərəkətini asanlaşdırmaq üçün Departament tərəfindən Naxçıvan Muxtar Respublikasının və Naxçıvan şəhərinin turist xəritələri, həmçinin, Naxçıvan Muxtar Respublikasının Dini Turizm Xəritəsi hazırlanaraq nəşr olunmuşdur. Adıçəkilən reklam-informasiya materialları muxtar respublikamıza gələn turistlərə təqdim olunmaqla yanaşı, Naxçıvanın təmsil olunduğu ölkə və beynəlxalq səviyyəli turizm tədbirlərində də nümayiş olunur və qədim diyarımızın turizm potensialının təbliğinə xidmət edir.
Seminarda Naxçıvan Muxtar Respublikası Turizm Departamentinin Turizmin inkişafı və təbliği sektorunun aparıcı məsləhətçisi Orxan Cəfərov çıxış edərək turist marşrutlarına tələblər və marşrutun hazırlanma qaydaları haqqında tələbələrə geniş məlumat vermiş, müvafiq sxemlər slayd vasitəsilə nümayiş etdirilmişdir. Qeyd olunmuşdur ki, “Turist-ekskursiya xidmətləri, turist marşrutlarına tələblər” haqqında Azərbaycan Respublikasının Dövlət Standartı turizm fəaliyyətinin təşkili sahəsində mühüm normativ-hüquqi aktlardan biri hesab olunur. Standart bir neçə turizm faktorlarını, turizm marşrutlarının özündə qeydiyyatdan keçmək tələbini, həmçinin təhlükəsizliyi daxil olmaqla, hazırlıq işlərinə şamil edilir. Standartda turist marşrutu, yerli və uzunmüddətli maneələr, turist yolu, ekskursiyanın texniki xəritəsi, ekspedisiya, marşrutda baş verən hadisə, marşrutun sənədləri kimi anlayışların izahı, həmçinin turist marşrutlarının təsnifatı, marşrutun işlənmə tələbləri, turizmin müxtəlif növləri üzrə turist marşrutlarına tələblər haqqında müddəalar öz əksini tapmışdır.
Vurğulanmışdır ki, “turist marşrutu”dedikdə, əvvəlcədən hazırlanmış istiqamət üzrə, müəyyən zaman müddətində və müəyyən məqsədlə hazırlanmış xidmətlər zərfi başa düşülür. Turist marşrutlarının bir neçə təsnifat qrupu mövcuddur. Burada ən geniş təsnifat qrupu turistlərin səyahət motivlərinə əsasən tərtib olunur. Bunlar istirahət, sağlamlıq, təbiətlə tanış olmaq, balıq tutmaq, ov etmək, həyəcanlı turlarda iştirak etmək, safari, raftinq, macəra, sərvət axtarışı, foto ovçuluq, təbii və texnogen fəlakət yerlərinə olan marşrutlar, çətin keçilən yerlərdən təşkil olunan marşrutlar, habelə artıq istifadədə olmayan hərbi obyekt və döyüş poliqonlarına və təhlükə törətməyən qəza yerlərinə səyahətlər ola bilər. Bildirilmişdir ki, turist marşrutları həmçinin, istifadə olunan nəqliyyat vasitəsinin növünə, hərəkət istiqamətinə və müddətə görə də təsnifatlaşdırılır.
Seminarın sonunda mövzu ilə bağlı tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırılmış, muxtar respublikanın turizm potensialını əks etdirən videoçarx nümayiş etdirilmişdir.

Seminar on "Requirements for tourist routes and methods to create them" held
On December 21, 2020 the seminar on "Requirements for tourist routes and methods to create them"was held for the students studying “Tourism and hotel management” specialties of Nakhchivan State and “Nakhchivan” universities.
Hasan Karimov, Head of the Statistics and Certification Sector of the Tourism Department of the Nakhchivan Autonomous Republic gave a speech at the event and said that according to the Decree of Chairman of the Supreme Majlis of the Nakhchivan Autonomous Republic “On supporting innovation and additional measures for giving voluntary assistance to the specialties in higher and secondary education institutions by relevant organization” dated April 3, 2019, “Tourism and hotel management” of Nakhchivan state and “Nakhchivan” universities were given voluntary assistance by the Tourism Department. Different events are regularly held, students are provided to undergo a period of training in both the Department and institutions subordinated to the Department, as well as in hotels and tourism companies in Nakhchivan, excursions are organized to museums and historical monuments by the Department in order to improve professional training of students who are studying this profession and to form them as experienced staff.
It was noted that geographical position, peculiar climate, fauna and flora, ancient religion, historical, cultural and natural monuments of Nakhchivan Autonomous Republic, availability of about 250 mineral and medicinal water sources in the area, ensuring stability and security in our autonomous republic create favorable conditions for the development of tourism. Like all areas, the development of tourism is always in the center of attention in our autonomous republic. It is the result of the constant care shown at the state level to this area that our autonomous republic maintains its attractiveness in all seasons of the year. After gaining independence, our country has made significant progress in the effective use of the tourism potential of our ancient land, the formation of modern tourism infrastructure, new hotels and recreation centers were put into operation, historical monuments were restored, a safe environment was created in the autonomous republic. The created conditions provide meaningful rest for tourists coming to our autonomous republic and has a positive effect on the annual increase in the number of tourists. Implementation of the "State Program on development of tourism in the Nakhchivan Autonomous Republic for 2018-2020", approved by the Decree of the Chairman of the Supreme Majlis of the Nakhchivan Autonomous Republic dated January 31, 2018, commissioning of the Agbulag Rural Tourism-Recreation Area, "Saat Meydani" touristic recreation center and Sahil Park in Nakhchivan city, the construction of the Daridagh Arsenic Water Treatment and Recreation Complex in Julfa region has created great opportunities to ensure the sustainability of the work done.
It was noted that advertising and informational materials is important in the mobilization and organization of the sale of tourism products. From this point of view preparation of advertising materials reflecting the tourism potential of our ancient land is always in the cerner of attention. For this purpose numerous promotion materials were prepared and published. Nakhchivan Agbulag Rural Tourism-Recreation Area, Nakhchivan-Duzdag, Nakhchivan-Ashabi Kahf, Nakhchivan-Alinjagala, Nakhchivan-Gamigaya, Nakhchivan-Gulustan, Nakhchivan-Ordubad, Nakhchivan-Garabaghlar, Nakhchivan-Shahbuz-Batabat tourist routes in the territory of the autonomous republic have great tourism potential and favorable infrastructure. Booklets of the same name have been prepared and published by the Tourism Department for these routes. In addition, booklets for Sahil Park, Duzdag Physiotherapy Center and Daridagh Arsenic Water Dispensary have been published. To facilitate the movement of tourists in the territory of the autonomous republic, the Department prepared and published tourist maps of the Nakhchivan Autonomous Republic and Nakhchivan city, as well as the Religious Tourism Map of the Nakhchivan Autonomous Republic. In addition to being presented to tourists visiting our autonomous republic, the above-mentioned advertising and information materials are also displayed at national and international tourism events represented by Nakhchivan and serve to promote the tourism potential of our ancient land.
At the event, Orkhan Jafarov, Leading Adviser of the Development and Promotion of Tourism Sector of the Tourism Department of the Nakhchivan Autonomous Republic gave extensive information to the students about requirements for tourist routes and methods to create them and relevant diagrams were presented by slides. It was noted that, the State Standard of the Republic of Azerbaijan on "Tourist-excursion services and requirements for tourist routes" is one of the important normative legal acts in the field of organization of tourism activities. The standard applies to a number of tourism factors, including the requirement to register on tourist routes, as well as preparations, including security. The standard provides an explanation of concepts such as tourist route, local and long-term obstacles, tourist route, excursion technical map, expedition, incident on the route, route documents, as well as classification of tourist routes, route development requirements, requirements for tourist routes for different types of tourism.
It was noted that "tourist route" means a package of services prepared in a pre-arranged direction, for a certain period of time and for a specific purpose. There are several classifications for tourist routes. The largest one is based on tourists' travel motives. These include recreation, health, nature, fishing, hunting, adventure tours, safari, rafting, adventure, wealth search, photo hunting, routes to natural and man-made disasters, routes through difficult terrain, as well as already in use. There may be trips to non-military facilities and training grounds and non-hazardous accident sites. It was noted that tourist routes are also classified according to the type of vehicle used, direction and duration.
At the end of the seminar, students' questions on the topic were answered, and a video reflecting the tourism potential of the autonomous republic was demonstrated.