Tələbələr “Naxçıvanqala” Tarix-Memarlıq Muzey Kompleksində olublar
Dekabrın 14-də Naxçıvan Muxtar Respublikasının Turizm Departamenti tərəfindən təşkil olunan istehsalat təcrübəsi çərçivəsində Naxçıvan Dövlət Universitetində Turizm və otelçilik ixtisası üzrə təhsil alan IV kurs tələbələri “Naxçıvanqala” Tarix-Memarlıq Muzey Kompleksində olublar.
Tələbələrə muzey haqqında məlumat verilərək bildirib ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin “Naxçıvanqala” Tarix-Memarlıq Muzey Kompleksinin yaradılması haqqında” 5 iyun 2013-cü il tarixli Sərəncamı təkcə tariximizin qorunması və təbliğinə deyil, həm də gələcəkdə bir millət kimi bu torpaqların əzəli və əbədi sakinləri olduğumuzun elmi dəlillərlə sübutuna xidmət edən mühüm dövlət sənədidir. Naxçıvanqalanın bərpası, qalanın əvvəlki görkəminin özünə qaytarılması, burada “Naxçıvanqala” Tarix-Memarlıq Muzey Kompleksinin yaradılması, ümumilikdə, Naxçıvanın tarixinin öyrənilməsi, tədqiqi və təbliği baxımından mühüm və tarixi addımdır.
Tələbələr  muzeydə olan eksponatlarla yaxından tanış olmuş, burada onlara məlumat verilmişdir ki, muzeyin fondunda 504 eksponat vardır. E. ə. V minilliyə aid təsərrüfat küpü, e. ə. V-III minilliyə aid müxtəlif məişət əşyaları, Son Tunc və Erkən Dəmir dövrünə aid keramika məmulatları, mis alətlər, qəbirüstü abidələr, silahlar, zirehli geyim hissələri muzeyin qiymətli eksponatlarındandır. Burada, həmçinin xalça və XIX əsrə aid milli geyimlər də nümayiş olunur.

Within the framework of the internship organized by the Tourism Department of the Nakhchivan Autonomous Republic, the fourth year students who study Tourism and Hotel Management at Nakhchivan State University visited the Historical-Architectural Museum Complex "Nakhchivangala" on December 14.
The students were informed that the Decree of the Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic "On the establishment of the Historical-Architectural Museum Complex "Nakhchivangala" dated June 5, 2013, is not only about preservation and promotion of our history but also, an important state document that serves to prove that we are its eternal dwellers with scientific evidences as a nation in the future. The restoration of Nakhchivangala, establishment of the Historical-Architectural Museum Complex “Nakhchivangala” is an important and historic step in terms of studying and promoting the history of Nakhchivan in general.
The students were closely acquainted with exhibits in the museum, where they were informed that there are 504 exhibits in the museum fund. The precious exhibits of the museum are household pitcher of V millennium BC, various household items of V- III millennium BC, ceramic products of Bronze and early Iron Age, copper pots and tools, tombstones, monuments, weapons, and armored clothes. The museum presents carpets and national clothes of XIX century.